Dziennik Ekonomiczny: Perspektywa obniżek stóp Fed coraz bardziej odległa

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Wyższe od oczekiwań dane o deflatorze PCE z USA za 1q24, wspierane mocnymi tygodniowymi danymi o zasiłkach dla bezrobotnych, przesunęły rynkowe oczekiwania pierwszej obniżki stóp Fed na grudzień 2024 i wywindowały rentowności amerykańskich Treasuries do najwyższych poziomów od początku roku. Obawy o stagflację odbiły się negatywnie na nastrojach inwestorów giełdowych, które już wcześniej pogorszyły słabsze od oczekiwań wyniki Meta Platforms. Dolar po sporych wahaniach w ciągu dnia ostatecznie nieznacznie się osłabił, a waluty regionu EŚiW zyskały na wartości. Kurs EURPLN pod koniec dnia kształtował się w okolicy 4,32, a USDPLN 4,03. Rentowności krajowych SPW wzrosły w ślad za rynkami bazowymi. Decyzja Banku Japonii o utrzymaniu niezmienionych stóp procentowych przyczyniła się do deprecjacji jena, który w relacji do dolara był najsłabszy od 1990. Słabość jena rozbudza spekulacje na temat możliwej interwencji rządu na rynku walutowym.
  • Dziś w centrum uwagi znajdą się najistotniejsze z punktu widzenia Fed dane inflacyjne z USA, czyli inflacja PCE. Na podstawie opublikowanych wczoraj informacji za 1q24 można szacować, że bazowy deflator PCE będzie wyższy o 0,1-0,2 pp od wcześniejszych prognoz. Równocześnie opublikowane zostaną dane o dochodach i wydatkach Amerykanów za marzec, które powinny potwierdzić dobrą kondycję finansową gospodarstw domowych w USA. Marcowe dane mogą kontrastować ze słabszymi ocenami kwietniowej koniunktury konsumenckiej wg Uniwersytetu Michigan, które wg wstępnych szacunków pogorszyły się.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Miary inflacyjne w rachunkach narodowych zaskoczyły w górę, znacząco przebijając prognozy. Deflator PCE w 1q24 wzrósł do 3,4% q/q saar z 1,8% q/q saar, a bazowy deflator PCE wzrósł do 3,7% q/q saar (kons.: 3,4% q/q saar) z 2,0% q/q saar. Jednocześnie tak dużej skali wzrostu cen nie tłumaczą rewizje historyczne - ich zakres był ograniczony. Dane wskazują na uporczywość procesów inflacyjnych na początku 2024, szczególnie w przypadku usług, które zdrożały o 5,4% q/q saar, czyli w tempie zbliżonym do tego z 2022, wobec ok. 3,5% q/q saar w trzech poprzednich kwartałach. Szacujemy, że bazowy deflator w marcu wyniósł 0,4% m/m, przy oczekiwaniach na poziomie 0,2% m/m, a deflator PCE wyniósł 0,5% m/m - dokładne dane poznamy dzisiaj. Niewielkim pocieszeniem w danych za 1q24 jest dalszy spadek miar w ujęciu rocznym - w przypadku PCE do 2,6% r/r z 2,8% r/r w 4q23, a w przypadku miary bazowej do 2,9% r/r z 3,2% r/r. Wynika on jednak przede wszystkim z efektu bazy statystycznej. Z perspektywy polityki pieniężnej wczorajsze dane interpretujemy jako istotne wzmocnienie frakcji jastrzębiej, obawiającej się przedwczesnego rozpoczęcia obniżek stóp procentowych.
  • USA: PKB wzrósł w 1q24 o 1,6% q/q saar - słabiej od najniższej prognozy w ankiecie Bloomberga (kons.: 2,5%). Wzrost gospodarczy w USA był na początku 2024 najniższy od niemal 2 lat i spowolnił wyraźnie wobec 4q23 (3,4%). Rozczarowała przede wszystkim konsumpcja prywatna, która wzrosła o 2,5% q/q saar (kons.: 3,0%) wobec 3,3% przed kwartałem. Po raz pierwszy od 2 lat wzrost PKB obniżany był przez eksport netto.
  • POL: Szybki Monitoring NBP sygnalizuje, że przedsiębiorstwa spodziewają się ożywienia popytu krajowego i zagranicznego – zarówno w horyzoncie kwartału, jak i roku. Wyraźny wzrost prognoz popytu, do poziomów przekraczających wieloletnią średnią, obserwowany jest w usługach konsumenckich i w budownictwie. Oczekiwane ożywienie koniunktury nie przekłada się jednak na rewizje w górę planów firm w zakresie zatrudnienia (bez zmian względem poprzedniego kwartału) ani polityki płacowej – mniej firm planuje zwiększać wynagrodzenia, mniejsza jest też skala przewidywanych podwyżek. Skłonność do zwiększania wynagrodzeń jest najpewniej ograniczana przez spowolnienie dynamiki wydajności pracy oraz spadek presji cenowej (w zakresie cen producentów oraz konsumentów). W 1q24 oczekiwania inflacji CPI w horyzoncie najbliższych 12 miesięcy formułowane przez przedsiębiorstwa wyraźnie się obniżyły. Nastroje inwestycyjne największych firm w 2q24 nadal nie są optymistyczne, ale poprawiły się względem 1q24. Niska pozostaje m.in. (ważona zatrudnieniem) oczekiwana dynamika nakładów i skłonność do rozpoczynania nowych inwestycji. W ujęciu branżowym wzrostu aktywności inwestycyjnej oczekuje przede wszystkim budownictwo, które spodziewa się wyższego popytu na swoje usługi m.in. w związku z napływem środków unijnych.
  • POL: Kwietniowe badania koniunktury GUS pokazują, że prognozy cenowe detalistów wyraźnie wzrosły w odniesieniu do żywności (wzrost VAT), w dużo mniejszej skali dla innych produktów, a w przypadku odzieży i obuwia obniżyły się. Jednocześnie w branży spożywczej obniżyła się bariera popytowa. Brak klientów nadal jest największym wyzwaniem dla sprzedawców mebli i sprzętu RTV i AGD.
  • USA: Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wyniosła 207 tys. i wpisała się w serię dominujących ostatnio pozytywnych niespodzianek. Liczba nowych bezrobotnych była mniejsza niż oczekiwano (215 tys.) oraz niższa niż przed tygodniem. Zmniejszyła się również liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku, co może odzwierciedlać nie tylko dotychczasowe niskie tygodniowe przyrosty, ale również zmniejszenie problemów ze znalezieniem pracy.
  • USA: Deficyt w bilansie handlowym w marcu minimalnie się pogłębił i wyniósł 91,8 mld USD wobec 90,3 mld USD w lutym. W marcu oczekiwana była marginalna poprawa salda handlowego, która nie nastąpiła, ale w dół zrewidowano deficyt za luty.
  • TUR: Bank centralny postanowił utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a jednotygodniowa stopa repo nadal wynosi 50%. Decyzja była zgodna z przewidywaniami. Bank centralny podkreślił, że pozostaje ostrożny z uwagi na ryzyko inflacyjne, i że polityka pieniężna pozostanie restrykcyjna do momentu spadku inflacji. Decydenci prognozują, że przerwa od podwyżek stóp potrwa kilka miesięcy.
  • JPN: Bank Japonii pozostawił benchmarkową stopę procentową na poziomie 0-0,1%, co było zgodne z oczekiwaniami. Bank zapowiedział, że będzie skupował obligacje, zgodnie ze swoją marcową decyzją, usunął jednak wzmiankę podkreślającą, że w przeszłości kupował papiery warte ok. 6 bilionów jenów miesięcznie. Bank oczekuje, że inflacja pozostanie w okolicy lub powyżej celu w roku fiskalnym 2026 oraz podkreśla, że realizacja tej prognozy zaowocuje dostosowaniem parametrów polityki pieniężnej.
  • GER: J.Nagel (Bundesbank i EBC) przyznał, że poprze obniżkę stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu EBC. Znany z jastrzębich poglądów bankier podkreślił jednak, że za pierwszą obniżką nie muszą przyjść kolejne.