Dziennik Ekonomiczny: Pauza EBC, rozgrzana gospodarka USA

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Zgodna z oczekiwaniami decyzja EBC o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie oraz dobre dane z amerykańskiej gospodarki sprzyjały umocnieniu dolara. Złoty odrobił wczoraj środowe straty, umacniając się wobec euro do ok. 4,45 pod koniec dnia. Rentowności krajowych obligacji kontynuowały spadki, w ślad za tendencjami na rynkach bazowych.
  • Dziś czeka nas kolejna porcja danych z USA. Po wczorajszej publikacji PKB, obraz aktywności gospodarczej uzupełniony zostanie danymi o dochodach i wydatkach Amerykanów za wrzesień. Konsensus wskazuje na utrzymanie wzrostu dochodów na poziomie sprzed miesiąca (0,4% m/m) i minimalne przyspieszenie wzrostu wydatków z 0,4% m/m w sierpniu do 0,5% m/m we wrześniu. Warto też zwrócić uwagę na publikację wrześniowego bazowego deflatora PCE. Na podstawie danych kwartalnych szacujemy, że mógł być on nawet niższy niż zakłada konsensus i wynieść 3,6% r/r, jednak niewiadomą jest skala rewizji danych historycznych. Opublikowane zostaną również zrewidowane dane o koniunkturze konsumenckiej w USA w październiku. Pierwszy szacunek Uniwersytetu Michigan z połowy miesiąca pokazał pogorszenie nastrojów konsumentów związane ze wzrostem oczekiwań inflacyjnych i obaw o finanse gospodarstw domowych.
  • W kontekście zaplanowanego na przyszły tydzień posiedzenia FOMC interesujące może być również przemówienie członka zarządu Fed, M.Barra, zaplanowane na godzinę 15.00

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • EUR: Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe bez zmian, w tym refinansową na poziomie 4,50% oraz depozytową na poziomie 4,00%. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami po raczej „gołębiej podwyżce” we wrześniu i podjęta jednogłośnie. EBC nie dokonał istotnych zmian w swoim forward guidance, podtrzymując ocenę, że inflacja pozostanie zbyt wysoka przez zbyt długi czas, a stopy procentowe osiągnęły taki poziom, który istotnie przyczyni się do sprowadzenia jej do celu. Podtrzymujemy naszą ocenę, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej w strefie euro de facto zakończył się, a ryzyko słabszego wzrostu gospodarczego skłoni EBC do pierwszych obniżek stóp procentowych w połowie 2024. Więcej w Makro Flash: EBC pauzuje i zważa na wzrost rentowności.
  • USA: PKB w USA w 2q23 wzrósł o 4,9% (q/q saar) – najmocniej od 2021. To wyraźne przyspieszenie względem 2q23, kiedy w tym samym ujęciu wzrost wyniósł 2,1%, oraz lepszy wynik niż oczekiwano (kons.: 4,5% q/q saar). Zdecydowanie przyspieszyła konsumpcja prywatna, która wzrosła zgodnie z oczekiwaniami o 4% q/q saar po wzroście o 0,8% q/q saar w 2q23. Solidny wkład do wzrostu (1,3pp) miała też zmiana stanu zapasów. Preferowana przez Fed miara inflacji - bazowy deflator PCE w 3q23 obniżył się do najniższego od 2020 poziomu i wyniósł 2,4% q/q saar. Tym samym był minimalnie (o 0,1pp) niższy niż prognozowano.
  • USA: Zamówienia na dobra trwałe w USA we wrześniu wzrosły o 4,7% m/m, dużo mocniej od oczekiwań (1,8% m/m). To solidne odbicie (po minimalnym spadku o 0,1% m/m w sierpniu) jest zasługą sporych zamówień w zmiennej kategorii środków transportu. Po ich wyłączeniu wzrost wyniósł 0,5% m/m (tyle samo co miesiąc wcześniej). Nawet jednak w tym ujęciu (oczyszczonym z wpływu dużych zamówień na środki transportu) zaskoczenie było pozytywne, konsensus wskazywał na wzrost o 0,2% m/m.
  • USA: Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wyniosła 210 tys., niemal zgodnie z oczekiwaniami (kons.: 207 tys.). Minimalnie skorygowano w górę (do 200 tys. z 198 tys.) szacunek z tygodnia poprzedzającego, który zaskoczył pozytywnie. Dane potwierdzają stabilną sytuację na amerykańskim rynku pracy, na którym lekkie schłodzenie popytu nie przekłada się na zwolnienia. Dane o liczbie osób kontynuujących pobieranie zasiłku sygnalizują natomiast, że nieco trudniej może być znaleźć pracę osobom już bezrobotnym. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wzrosła (w tygodniu kończącym się 14 października) do 1,79 mln z 1,727 mln – to wzrost silniejszy niż oczekiwano.
  • USA: Deficyt handlowy pogłębił się do 85,8 mld USD przy największym od początku roku wzroście importu napędzanym popytem krajowym. Wzrost deficytu był jednak minimalnie mniejszy niż oczekiwano (kons.: ‑86 mld USD).
  • TUR: Bank centralny Turcji po raz piaty z kolei podniósł główną stopę procentową, tym razem o 500pb do 35%, zgodnie z oczekiwaniami. W komunikacie podano, że warunki w polityce monetarnej mogą ulec dalszemu stopniowemu zacieśnianiu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Inflacja w Turcji we wrześniu ponownie wzrosła, do 61,5% r/r, a jej zwalczanie jest obecnie głównym celem polityki monetarnej i fiskalnej.
  • POL: Tyrowicz (RPP) powiedziała, że krótkookresowa prognoza analityków NBP na wzrost inflacji CPI w listopadzie i grudniu względem obserwowanego obecnie poziomu.
  • POL: Prezydent A.Duda poinformował, że pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji odbędzie się 13 listopada. Wciąż nie jest jasne komu powierzona zostanie misja tworzenia rządu. Prezydent powiedział, że mamy dwie grupy polityczne, które twierdzą, iż mają większość parlamentarną i kandydata na premiera. Zjednoczona Prawica proponuje M.Morawieckiego, natomiast kandydatem Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy jest D.Tusk.
  • POL: Tusk powiedział, że po powołaniu rządu wykonane zostaną szybko kroki, które powinny wystarczyć, aby środki z KPO wypłacone były w grudniu. Warunkiem jest umożliwienie przez Prezydenta szybkiego utworzenia rządu.
  • POL: GUS opublikował ostateczne dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniu w gospodarce narodowej za 2022. Tempo nominalnego wzrostu wynagrodzeń zrewidowano w górę do 12% r/r z 11,7% we wcześniejszym szacunku). Zatrudnienie wzrosło w ubiegłym roku o 1,5% r/r. Taka sama dynamika podawana była we wcześniejszych danych, choć sama liczba etatów w gospodarce narodowej została nieco skorygowana w górę i ostatecznie przekroczyła 11 mln.
  • POL: Przedstawiciel S&P, F.Gill, stwierdził, że sytuacja po wyborach w Polsce będzie mocno zmienna, ale poprawa efektywności instytucjonalnej mogłaby oddziaływać w kierunku podwyższenia ratingu Polski. Wśród mocnych stron polskiej gospodarki wymienił wysoki stopień zdywersyfikowania oraz relatywnie niewielkie zadłużenie publiczne.