Dziennik Ekonomiczny: Ostatni miesiąc w celu

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Relatywnie słabe wskaźniki o aktywności gospodarczej w USA (zamówienia na dobra trwałe, liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku) wsparły nadzieję, że Fed może być bardziej skłonny do obniżek stóp procentowych, aby przeciwdziałać spowolnieniu gospodarki. W tych warunkach rentowności amerykańskich obligacji zniżkowały. W ciągu dnia dolar tracił, jednak po debacie prezydenckiej w USA, której zwycięzcą – według sondaży – okazał się D.Trump, umocnił się względem koszyka głównych walut. Złoty oscylował wokół poziomu 4,32 za euro i na koniec sesji nieznacznie umocnił się względem dolara. Rentowności polskich obligacji obniżyły się na całej długości krzywej.
  • Globalnie kluczową publikacją będzie preferowany przez Fed wskaźnik inflacji PCE w maju, w przypadku którego spodziewamy się spadku do 2,6% r/r z 2,7% r/r w kwietniu. Jednocześnie oczekujemy spadku bazowej wersji wskaźnika do 2,6% r/r z 2,8% r/r w kwietniu. Spadek deflatora byłby spójny z innymi danymi, takimi jak ostatnie odczyty CPI i wyniki ankiet PMI, które sugerują zmniejszenie presji cenowej w gospodarce amerykańskiej. Poznamy również dane o dochodach i wydatkach Amerykanów, które pozwolą ocenić kondycję amerykańskiego konsumenta. Na koniec dnia zostanie opublikowany indeks Uniwersytetu Michigan – konsensus spodziewa się spadku nastrojów konsumentów.
  • W kraju największe zainteresowanie wzbudzi wstępny odczyt inflacji CPI za czerwiec, który szacujemy na poziomie 2,6% r/r (konsensus: 2,5% r/r) wobec 2,5% r/r w maju. Jeżeli szacunki się potwierdzą, będzie to pierwszy wynik od 4 miesięcy, kiedy inflacja nieznacznie przekroczy cel 2,5% i ostatni w tym roku, gdy pozostanie w dopuszczalnym paśmie odchyleń. Wzrost inflacji wynika głównie z cen żywności, na które wpływa m.in. rozłożony w czasie efekt powrotu wyższej stawki VAT.
  • Na deser poznamy dane w regionie EŚW – na Węgrzech inflację PPI za maj, w Czechach finalny szacunek PKB za 1q24 oraz podaż pieniądza M3.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców uprawnionych – rachunek za gaz dla przeciętnego odbiorcy wzrośnie średnio o 20%. Od 1 lipca 2024 cena gazu dla gospodarstw domowych wyniesie 239 zł/MWh wobec 200,17 zł/MWh w pierwszej połowie roku, co oznacza wzrost ceny gazu o 19,4%. W drugiej połowie roku zostaną odmrożone również stawki opłat dystrybucyjnych, a wzrost średniej stawki opłaty dystrybucyjnej wyniesie około 27%. Bez zmian pozostaną stawki opłat abonamentowych. Nowe taryfy przełożą się na wzrost rachunków za gaz od lipca średnio o 20% oraz wzrost inflacji CPI w lipcu o niemal 0,6pp r/r przesuwając jednocześnie prognozowaną przez nas ścieżkę inflacji o 0,3pp r/r w górę (wcześniej zakładaliśmy wzrost cen gazu o 10%). Jednocześnie wg szacunków URE od lipca rachunek za energię elektryczną dla gospodarstwa domowego zużywającego rocznie 2MWh wzrośnie o 27,5 PLN netto miesięcznie. URE nie opublikował jeszcze taryf energetycznych mających obowiązywać od 1 lipca 2024.
  • CZE: Bank Czech obniżył stopy procentowe o 50pb, w tym główną stopę procentową do poziomu 4,75%. Pięcioro członków zarządu banku głosowało za tą decyzją, dwoje opowiedziało się za obniżką o 25pb. Skala obniżki była większa niż zakładał konsensus, jednak ostatnie wypowiedzi przedstawicieli CNB wskazywały na możliwość ruchu o 50pb. W komunikacie stwierdzono, że nawet po dzisiejszej obniżce dodatnie realne stopy procentowe będą obniżać inflację, a w miarę zbliżania się stóp do ich naturalnego poziomu tempo luzowania polityki pieniężnej będzie zwalniać.
  • SEK: Szwedzki Riksbank zgodnie z naszymi oczekiwaniami utrzymał stopę procentową na niezmienionym poziomie 3,75%. Na posiedzeniu zarząd zapoznał się również z nowymi prognozami. Ścieżka inflacji została przesunięta w dół i zakłada, że średnioroczna inflacja CPI wyniesie 3,1% w 2024, 1,3% w 2025 oraz 1,6% w 2026. Prognoza wzrostu PKB w 2024 została znacząco podniesiona do 1,1% r/r i delikatnie obniżona na 2025 do 1,7% r/r. W komunikacie podkreślono, że jeśli perspektywy inflacji nie zmienią się, stopa procentowa może zostać obniżona dwa lub trzy razy w 2h24.
  • EUR: Podaż pieniądza M3 w strefie euro w maju wzrosła o 1,6% r/r do 16,27 bln EUR. W ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 0,3%. Dane były zgodne z oczekiwaniami.
  • EUR: Wskaźnik nastrojów gospodarczych ESI w czerwcu spadł do 95,9 pkt. z 96,1 pkt. w maju i wobec 96pkt. wg wstępnego odczytu. Nastroje firm pogorszyły się w szerokim zakresie, zwłaszcza wśród dostawców usług, głównie z powodu negatywnej oceny popytu, co zostało tylko częściowo zrekompensowane niewielką poprawą oceny sytuacji biznesowej. W przemyśle nastroje również nieco się pogorszyły, ponieważ więcej menedżerów oceniało, że zapasy gotowych produktów są zbyt duże, wskazując na słabszy popyt.
  • EUR: Wskaźnik koniunktury konsumenckiej w czerwcu wzrósł o 0,3 pkt. m/m, osiągając poziom -14,0 pkt., zgodny ze wstępnymi szacunkami. Wynik odzwierciedla poprawę oceny przeszłej sytuacji finansowej gospodarstw domowych oraz zamiary dokonywania większych zakupów. Oczekiwania konsumentów dotyczące ogólnej sytuacji gospodarczej oraz sytuacji finansowej gospodarstw domowych pozostały zasadniczo niezmienione.
  • USA: PKB w 1q24 wzrósł o 1,4% q/q saar, szybciej niż wskazywały wstępne szacunki (1,3% q/q saar). Rewizja w dół objęła dynamikę konsumpcji prywatnej (z 2,0% q/q saar do 1,5% q/q saar), czemu towarzyszył wzrost znaczenia pozostałych składowych. Kontrybucja inwestycji do wzrostu została podwyższona do 1,2pp z 1,0pp, a eksportu netto z -0,89pp do
    -0,65pp. Wcześniejszy optymizm odnośnie do popytu gospodarstw domowych w kolejnych kwartałach został nieco schłodzony. Deflator PCE za 1q24 został zrewidowany w górę do 3,4% q/q z 3,3% q/q wg wstępnego odczytu.
  • USA: Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wyniosła 233 tys. – nieco poniżej oczekiwań (kons.: 236 tys.). Wzrost odnotowała liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku, która wyniosła 1,839 mln, wobec 1,821 mln tydzień wcześniej i była najwyższa od końca 2021.
  • USA: W maju zamówienia na dobra trwałe wzrosły o 0,1% m/m po zrewidowanym w dół wzroście o 0,2% m/m w kwietniu. Dostawy podstawowych dóbr kapitałowych spadły o 0,5% m/m, sygnalizując spowolnienie po dobrym początku roku. Deficyt w handlu towarami wzrósł do 100,6 mld USD, po deficycie 99,4 mld USD w kwietniu, co może ograniczać PKB w 2q24. Wysokie koszty finansowania, silny dolar i obawy dotyczące popytu skłaniają wiele firm do ograniczania planów ekspansji, co może wpłynąć na produkcję fabryczną w nadchodzących miesiącach.
  • POL: Według przeprowadzanego raz na 10 lat badania budżetu czasu Polacy (w wieku 15+) w 2023 przeznaczali średnio prawie połowę doby na potrzeby fizjologiczne (sen, jedzenie i picie, higiena), 30% na różnego rodzaju obowiązki, 18% na odpoczynek, a 5% na przemieszczanie się. Kobiety spędzały prawie 2 razy więcej czasu niż mężczyźni na obowiązkach domowych (18,2% vs 11,2% doby, czyli 4h 19 min vs 2h 41 min). Z drugiej strony mężczyźni pracowali dłużej niż kobiety (16,4% vs 10,2%), co sprawiało, że średnio obie płcie na obowiązki poświęcały zbliżoną część doby. Dysproporcja w czasie pracy to głównie efekt różnic w odsetku pracujących (33,1% kobiet vs 49,6% mężczyzn uczestniczących w badaniu), ponieważ czas pracy pracujących kobiet to 7h 17min, a pracujących mężczyzn 7h 57 min. Względem poprzedniego badania (2023 vs 2013) wzrósł czas poświęcany na obowiązki domowe (+14 min) i pracę zawodową (+11 min) kosztem nauki (-12 min) i czasu wolnego (-17 min). Można dostrzec pewien progres w kierunku równiejszego podziału obowiązków między płciami – za wzrost czasu poświęcanego na prace domowe i opiekę odpowiadają praktycznie tylko mężczyźni. Z kolei za spadek czasu poświęcanego na naukę odpowiada głównie demografia – zmniejszenie liczby osób w wieku szkolnym. W badaniu przeciętny czas trwania czynności rozumiany jest jako średni czas czynności dla wszystkich bez wyjątku osób, a czas wykonywania jako średni czas tylko dla osób ją wykonujących. Mankamentem badania (zmuszającym do ostrożności przy wyciąganiu wniosków) jest jego oparcie się na samodzielnie wypełnianych dzienniczkach, co generuje m.in. błędy subiektywnej oceny czy wrażliwość na odmowy odpowiedzi udziału w badaniu.
  • TUR: Bank centralny utrzymał bez zmian główną stopę procentową na poziomie 50%. Bank musi utrzymywać restrykcyjną politykę aby przeciwdziałać wysokiej inflacji (w maju 75,4% r/r). W komunikacie bank podkreślał, że wysoki poziom i uporczywość inflacji usługowej oraz żywnościowej, znaczne oczekiwania inflacyjne oraz ryzyka geopolityczne umacniają presje na dalszy wzrost cen. Bank niezmiennie oczekuje dezinflacji w dalszej części roku (częściowo na podstawie statystycznego efektu wysokiej bazy).
  • EUR: Kazimir (EBC, Bank Słowacji) przewiduje jeszcze jedną obniżkę stóp procentowych w tym roku. Zauważa, że istnieje ryzyko wzrostu inflacji, które może nie być zgodne z oczekiwaniami. Wskazuje przy tym na potrzebę poczekania na wrześniowe prognozy gospodarcze, zanim podejmie się dalsze decyzje w tej kwestii.
  • USA: W nocy odbyła się pierwsza debata pomiędzy J.Bidenem a D.Trumpem przed wyborami prezydenckimi. W odniesieniu do spraw gospodarczych, J.Biden twierdził, że wysoka inflacja stanowi konsekwencje polityki gospodarczej D.Trumpa, w szczególności złego zarządzania kryzysem pandemicznym. D.Trump kontrował, twierdząc, że wprowadzone przez niego ulgi podatkowe przyczyniły się do rozkwitu gospodarki. Według sondażu przeprowadzonego przez stację CNN 67% respondentów, którzy oglądali debatę, uznało D.Trumpa za jej zwycięzcę.