Dziennik Ekonomiczny: Odbicie od dna?

Pobierz raport

W TYM TYGODNIU W CENTRUM UWAGI:

  • Amerykańskie giełdy były w piątek stabilne, a sentyment poprawił się nieco po pozytywnej niespodziance w danych o nastrojach konsumenckich. Rentowności amerykańskich obligacji lekko wzrosły, podobnie jak kurs EURUSD. Złoty w trakcie sesji przejściowo tracił, ale zakończył dzień w okolicy otwarcia – na poziomie 4,34 względem euro i 4,01 wobec dolara. Rentowności krajowych obligacji nie uległy większym zmianom. Podczas dzisiejszej sesji w Azji jen osłabił się w reakcji na wynik wyborów, w których rządząca koalicja nie była w stanie utrzymać większości, co zrodziło spekulacje, że niepewność polityczna skłoni bank centralny do mniej jastrzębiej postawy.
  • Bieżący tydzień będzie obfitował w publikacje danych istotnych z punktu widzenia perspektyw polityki pieniężnej Fed i EBC. W USA w czwartek opublikowana zostanie preferowana przez Fed miara inflacji – deflator PCE za wrzesień, a w piątek październikowe dane z rynku pracy. W strefie euro w centrum uwagi będą dane inflacyjne – czwartkowa publikacja inflacji HICP za październik, jak co miesiąc, zostanie poprzedzona danymi z Niemiec, Francji i Hiszpanii. Nie mniej istotne będą pierwsze szacunki PKB za 3q24 dla głównych gospodarek. W kraju w czwartek poznamy wstępny szacunek inflacji CPI za październik (wg nas utrzymała się w okolicy 5,0% r/r).
  • W ostatnich wypowiedziach przedstawiciele EBC zaczęli sugerować, że na posiedzeniu w grudniu nie można wykluczyć obniżki stóp w większej skali, niż standardowe 25pb. W tym kontekście uwaga rynków będzie w czwartek skierowana na dane inflacyjne za październik. W przypadku całej strefy euro konsensus zakłada, że inflacja HICP nieznacznie wzrośnie, ale pozostanie poniżej 2-procentowego celu, za to w kategoriach bazowych oczekiwana jest dalsza dezinflacja. Publikowane w środę szacunki PKB strefy euro za 3q24 prawdopodobnie potwierdzą kontynuację niemrawego wzrostu (0,2% q/q). Niewykluczone, że niemiecka gospodarka spełni warunek technicznej recesji – konsensus zakłada spadek PKB o 0,1% q/q, podobnie jak w 2q24. Taki mix danych może wzmocnić spekulacje na temat obniżki stóp EBC o 50pb. My zakładamy jednak, że (zgodnie z tradycją) bank pozostanie ostrożny.
  • Pod względem wzrostu gospodarczego zdecydowanie lepiej radzi sobie gospodarka amerykańska – konsensus zakłada stabilizację tempa wzrostu na poziomie 3,0% q/q saar (publikacja w środę), a tracker Atlanta Fed jest jeszcze bardziej optymistyczny i wskazuje na wzrost w tempie 3,4% q/q saar. Preferowana przez Fed miara inflacji, deflator PCE, wg konsensusu obniżyła się we wrześniu o 0,1 pp do 2,1% r/r, a inflacja bazowa, która podobnie jak w strefie euro jest bardziej uporczywa, spadła do 2,6% r/r.
  • W USA niezmiennie w centrum uwagi znajdują się dane z rynku pracy – to obawy o jego przyszłą kondycję skłoniły FOMC do obniżki w niestandardowej skali 50pb na posiedzeniu we wrześniu. W piątek, który w Polsce jest dniem wolnym, zostanie opublikowany kluczowy raport za październik. Konsensus oczekuje stabilizacji stopy bezrobocia na poziomie 4,1% r/r, oraz wzrostu zatrudnienia poza rolnictwem o 110 tys. (wobec 254 tys. we wrześniu). My jesteśmy bardziej optymistyczni i prognozujemy wzrost zatrudnienia o 165 tys. Piątkową publikację poprzedzą: ankieta JOLTS za wrzesień (wtorek), październikowy raport ADP (środa), oraz czwartkowe tygodniowe dane na temat wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.
  • Bank Japonii w czwartek najpewniej pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie (0,25%). Chociaż ostatnie dane sugerują wzmocnienie procesów inflacyjnych w kategoriach bazowych, bank utrzyma wg nas postawę wait-and-see.
  • Chociaż na krajowy PKB za 3q24 musimy czekać do 14 listopada, to w środę poznamy dane z Czech i Węgier.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • GER: Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców, w październiku wzrósł do 86,5 pkt. wobec 85,4 pkt. we wrześniu, przebijając prognozy (kons.: 85,9 pkt.). Źródłem niespodzianki była zarówno poprawa ocen sytuacji bieżącej, jak i oczekiwań. W ujęciu branżowym niewielką poprawę (po dużych spadkach w ostatnich miesiącach) widać wprzetwórstwie przemysłowym. Jest to kolejny sygnał (po październikowym wskaźniku PMI) niewielkiego złagodzenia pesymizmu w firmach przemysłowych. Jednocześnie widoczna jest poprawa w usługach przy marginalnym odbiciu w handlu. Jedyną branżą, w której indeks Ifo nieznacznie spadł, jest budownictwo. Październikowe odbicie indeksu Ifo, z wciąż niskich poziomów, jest zbyt małe, aby można go interpretować jako sygnał istotnych zmian w nastrojach i zapowiedź wyraźnej poprawy wyników gospodarki.
  • EUR: Oczekiwania inflacyjne konsumentów we wrześniu obniżyły się. Długoterminowe (3-letnie) oczekiwania spadły do 2,1% r/r (z 2,3% r/r w sierpniu), a roczne – do 2,4% r/r wobec 2,7% r/r przed miesiącem. Jednocześnie nie zmieniły się oczekiwania dotyczące perspektyw wzrostu gospodarczego strefy euro i wydatków konsumenckich, mimo wzrostu prognozowanych dochodów. Spadek oczekiwań inflacyjnych i prognozowany wzrost skłonności do oszczędzania będą stanowić dla EBC kolejne argumenty za obniżką stóp procentowych w grudniu. Co więcej, mogą podsycać oczekiwania na głębszy ruch - o 50pb.
  • EUR: Przedstawiciele EBC w piątek studzili nieco oczekiwania na gwałtowne obniżki stóp procentowych. Simkus (Bank Litwy) powiedział, że obecnie nie ma uzasadnienia dla redukcji stóp aż o 50pb. Dodał też, że skala ruchu na grudniowym posiedzeniu nie ma tak dużego znaczenia, istotny jest kierunek, w jakim zmierza EBC. B.Vujcic (Bank Chorwacji) zadeklarował, że jest otwarty na jakąkolwiek dyskusję w grudniu, obecnie jest bowiem zbyt wcześnie, aby rozmawiać na temat skali obniżki. B.Vujcic nie wykluczył, że na grudniowym posiedzeniu stopy mogłyby pozostać bez zmian. B.Vasle (Bank Słowenii) podkreślił rolę ostrożności w ocenie napływających danych i stwierdził, że EBC nie powinien planować swoich ruchów ze zbyt dużym wyprzedzeniem. J.Nagel (Bank Niemiec) zwrócił uwagę, że inflacja w strefie euro może spaść do celu inflacyjnego wcześniej niż przewidywano. Prezes Ch.Lagarde także powtórzyła, że proces dezinflacji jest na dobrej drodze, choć zwróciła uwagę na utrzymujące się ryzyko związane z presją płacową.
  • USA: Zamówienia na dobra trwałe we wrześniu spadły po raz kolejny o 0,8% m/m. Zmniejszenie popytu to ponownie efekt redukcji zmiennych zamówień na środki transportu, zaś skala spadku była minimalnie mniejsza od oczekiwań. Po wyłączeniu środków transportu kontynuowany był wzrost zamówień (o 0,4% m/m po 0,6% m/m w sierpniu).
  • POL: Rząd potwierdził, że przeprowadzi nowelizację ustawy budżetowej na 2024, a projektem zmian zajmie się we wtorek. Szacujemy, że wykonanie wpływów podatkowych może być o ok. 37 mld PLN niższe niż założono w ustawie budżetowej i o ok. 8 mld PLN niższe niż planowe wykonanie przedstawione przy okazji projektu budżetu na 2025. Głównym źródłem niższych wpływów będzie VAT, gdzie „lukę” szacujemy na ok 7,5 mld PLN vs planowane wykonanie i na ok. 25 mld PLN vs założenia do ustawy. W przypadku CIT oceniamy ją na ok. 1,5 mld PLN vs planowane wykonanie i 11 mld PLN poniżej założeń budżetowych. Wyższych od planowanego wykonania wpływów spodziewamy się po PIT (o ok. 1 mld PLN), ale w relacji do założeń do ustawy budżetowej także będą one niższe, o ok. 1,5 mld PLN. Struktura podatkowych „zaskoczeń” wpisuje się w gospodarcze trendy. I tak, 2024 przyniósł silniejszą od prognoz dezinflację – w projekcie budżetu zakładano przeciętną dynamikę cen na poziomie 6,6%, obecnie szacujemy, że wyniesie ona 3,7% co istotnie obniża wpływy z VAT. Pozytywnie zaskoczyła za to sytuacja na rynku pracy, gdzie w skali gospodarki narodowej w ujęciu całego roku wzrost wynagrodzeń wyniesie ok. 14% wobec zakładanych 9,8%. Podatkowy „zysk” z tej różnicy prawdopodobnie był jednak ograniczany przez mniej korzystne od oczekiwań trendy w zakresie zatrudnienia. Nie sądzimy, by skala wzrostu deficytu w nowelizacji sięgała różnicy dochodowej. Zaawansowanie wydatków, które we wrześniu (ostatnie dostępne dane) sięgało 65,5% planu jest relatywnie niskie na tle poprzednich lat. To wskazuje na przestrzeń do oszczędności po stronie wydatkowej, nawet w kontekście dodatkowych obciążeń związanych z usuwaniem skutków powodzi. Nowelizacja budżetu i podwyższenie deficytu będzie więc wg nas także odzwierciedlać międzyokresowe zarządzanie wynikiem budżetu i potencjalnie służyć zmniejszeniu napięć w przyszłym roku. Szacujemy, że sięgnie ono 15-20 mld PLN.
  • USA: Indeks nastrojów konsumentów opracowywany przez Uniwersytet Michigan w październiku został zrewidowany w górę do 70,5 pkt. (z 68,9 pkt. we wstępnym szacunku) wobec 70,1 pkt. we wrześniu. Źródłem poprawy koniunktury w październiku mogły być niższe oczekiwania inflacyjne w perspektywie roku.
  • EUR: Wzrost podaży pieniądza M3 we wrześniu przyspieszył do 3,2% r/r z 2,9% r/r w sierpniu, przewyższając oczekiwania na poziomie 2,9% r/r.
  • HUN: Stopa bezrobocia we wrześniu wzrosła do 4,5% wobec 4,3% w sierpniu. W okresie lipiec–wrzesień 2024 spadła liczba osób biernych zawodowo, jednocześnie wzrosła liczba bezrobotnych w wieku 15-74 lata. Powyższe tendencje, częściowo związane z wchodzeniem na rynek pracy osób nieaktywnych (wcześniej nie poszukujących pracy) skutkowały wzrostem stopy bezrobocia o 0,5pp.