Dziennik Ekonomiczny: Niejednoznaczna niemiecka inflacja

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Rynki akcji zwyżkowały w oczekiwaniu na środowe posiedzenie Rezerwy Federalnej, co do którego panuje dość powszechne przekonanie, że wobec ostatnich danych inflacyjnych, jego wydźwięk będzie jastrzębi, choć stopy procentowe pozostaną bez zmian. Szereg zaplanowanych na ten tydzień publikacji wynikowych dla kluczowych spółek również wspierał optymizm inwestorów. Dolar nieznacznie się osłabił– EURUSD wzrósł do 1,07, „gwiazdą” rynku walutowego pozostawał jen, w obliczu spekulacji, że ministerstwo finansów mogło dokonać interwencji walutowej. Rentowności obligacji na bazowych rynkach długu obniżyły się o kilka pb, podobnie zachowywały się krajowe papiery dłużne.
  • Ostatni dzień przed majówką minie pod znakiem inflacji, zarówno krajowej jak i europejskiej. Oceniamy, że inflacja w kwietniu odbiła się od marcowego dołka i wzrosła do 2,5% r/r, głównie za sprawą powrotu 5% stawki VAT na żywność od 1 kwietnia. Jednocześnie widzimy nieznaczne ryzyko w dół dla tego odczytu ze względu na trwającą „wojnę handlową”, która mogła przyczynić się do bardziej nasilonego niż zakładamy rozłożenia podwyżek cen w czasie.
  • W przypadku strefy euro oczekiwana jest stabilizacja inflacji HICP na poziomie 2,4% r/r, której towarzyszyć będzie dalszy spadek inflacji bazowej do 2,6% r/r. Zgodne z tymi oczekiwaniami dane powinny wspierać scenariusz pierwszej obniżki EBC w czerwcu. Równie istotne co inflacja będą dzisiejsze dane o wzroście PKB w 1q24. Wstępny szacunek PKB za 1q24 może wskazać na tylko marginalną poprawę tempa wzrostu – do 0,2% r/r z 0,1% r/r w 4q23 - wpisując się w narrację gospodarczej stagnacji w strefie euro. Klimat recesyjny zostanie najpewniej potwierdzony w przypadku Niemiec, czyli gospodarki, która dotychczas najsilniej ciągnęła w dół całą strefę. Przyspieszenie dynamiki PKB w 1q24 powinny pokazać dane z regionu (z Czech i Węgier).
  • W zakresie publikacji danych makro, USA znajdą się nieco w cieniu strefy euro – dzisiaj poznamy jedynie nastroje konsumentów wg Conference Board, które zgodnie z konsensusem nieznacznie pogorszyły się w kwietniu, a także ceny nieruchomości (oczekuje się, że dane za luty będą zbliżone do wyniku ze stycznia).

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • EUR: Indeks koniunktury ESI obniżył się w kwietniu do 95,6 pkt., po chwilowej poprawie w marcu (do 96,2 pkt). Pogorszenie koniunktury miało szeroki charakter i dotyczyło wszystkich głównych sektorów gospodarki. Najsilniej spowolnił przemysł – takiego wyniku można było oczekiwać po opublikowanym wcześniej indeksie PMI (spadek w kwietniu do 45,6 pkt. z 46,1 pkt. w marcu). Rozczarował wynik usług, podczas gdy PMI wskazywał na poprawę nastrojów wynikającą z najszybszego od prawie roku wzrostu zamówień. Lekka poprawa (zgodna z oczekiwaniami) została odnotowana w przypadku koniunktury konsumenckiej, która pozostaje jednak przytłumiona. Wśród głównych gospodarek poprawa nastrojów konsumentów była widoczna w Niemczech, ich pesymizm nasilił się natomiast we Francji.
  • POL: Indeks koniunktury ESI w kwietniu poprawił się, rosnąc do 103,4 pkt. z 101,9 pkt w marcu. Słaba koniunktura utrzymała się w budownictwie i przemyśle, spójnie z tym co widoczne jest w twardych danych. Nadal na plus wyróżniają się nastroje konsumentów. W Polsce obserwowano najsilniejszy w regionie wzrost oczekiwań inflacyjnych – to najpewniej odzwierciedlenie powrotu 5-procentowego VAT na żywność od kwietnia.
  • GER: Według wstępnego szacunku inflacja w Niemczech ustabilizowała się w kwietniu na poziomie 2,2% r/r i okazała się nieznacznie niższa od oczekiwań (kons: 2,3% r/r). W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,5%. Inflacja HICP zaskoczyła nieznacznie w górę, rosnąc do 2,4% z 2,3% w marcu, co oznacza, że dynamika cen według tej miary przyspieszyła po raz pierwszy od grudnia 2023. Ceny energii były o 1,2% niższe niż przed rokiem pomimo ich wcześniejszego odmrożenia oraz podwyższenia (od stycznia 2024) opłaty za CO2. Ceny żywności wzrosły o 0,5% r/r, po spadku o 0,7% r/r miesiąc wcześniej. Niemiecki urząd statystyczny szacuje, że inflacja bazowa z wyłączeniem żywności i energii spowolniła do 3,0% r/r z 3,3% w marcu. W szczególności dynamika cen usług powróciła do 3,4% r/r (podobnie jak w styczniu i lutym), po przyspieszeniu do 3,7% r/r w marcu. Dane wskazują na niewielkie ryzyko, że kolejna korzystna niespodzianka w danych inflacyjnych ze strefy euro może się dzisiaj nie zmaterializować.
  • CHN: Przemysłowy indeks Caixin PMI w kwietniu wzrósł do 51,4 pkt. z 51,1 pkt. w marcu. Była to 6 z rzędu i najsilniejsza od ponad roku miesięczna poprawa. Przyczynił się do niej wzrost zamówień eksportowych (najszybszy od ponad 3 lat) i wzrost produkcji. Ożywienie popytu nie przełożyło się jeszcze na wzrost presji cenowej w przemyśle. Ceny sprzedaży ponownie spadły pomimo najwyższej inflacji kosztów od sześciu miesięcy.
  • EUR: deGuindos (wiceprezes EBC) powiedział, że perspektywy powrotu inflacji do 2% w przyszłym roku są obarczone ryzykiem. Wśród czynników niepewności po stronie wyższej inflacji wskazał sytuację geopolityczną na Bliskim Wschodzie, marże przedsiębiorstw i presję na wzrost wynagrodzeń. W kierunku szybszego spadku inflacji mogą, z kolei, oddziaływać silniejszy niż oczekiwano wpływ polityki pieniężnej na popyt lub nieoczekiwane pogorszenie się globalnego otoczenia gospodarczego.
  • POL: Ministerstwo Finansów opublikowało raport „Stan Polskich Finansów Publicznych 2016-2023” w którym poinformowano, że resort wraz z Międzynarodowym Funduszem Walutowym prowadzi przegląd Stabilizującej Reguły Wydatkowej, który ma zapewnić jej spójność z regułami UE. Zakończenie przeglądu jest planowane na 1h2024. Jesienią 2024 Ministerstwo opublikuje plan budżetowo-strukturalny na lata 2025-2028.