Dziennik Ekonomiczny: Negocjacyjny sukces

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Wczorajszy dzień na Wall Street rozpoczął się od poprawy nastrojów i spadków rentowności obligacji, wywołanych wypowiedzią Prezesa J.Powella wspierającą oczekiwania na obniżki stóp Fed. Indeks S&P 500 po raz pierwszy w historii na zamknięciu przekroczył 5500 pkt. Dolar pozostawał względnie stabilny wobec euro, zmienność na rynkach walutowych w regionie również nie była duża. Złoty zakończył dzień w okolicy poniedziałkowego zamknięcia (EURPLN osiągnął 4,31 a USDPLN 4,01). Rentowności krajowych obligacji minimalnie spadły.
  • Przed piątkową publikacją kluczowych danych z amerykańskiego rynku pracy, dzisiaj w centrum uwagi znajdą się raport ADP za czerwiec i cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Rynkowe zainteresowanie wzbudzi również publikacja minutes z czerwcowego posiedzenia Fed oraz dane o zamówieniach fabrycznych w USA. Ze strefy euro napłyną dane o inflacji PPI w maju i ew. rewizje usługowych PMI. W ostatnim dniu corocznego sympozjum EBC w Sintrze uwagę przyciągną także wypowiedzi przedstawicieli EBC i Fed. W Polsce wydarzeniem dnia będzie decyzja RPP w sprawie stóp procentowych.
  • Decyzja RPP prawdopodobnie nie będzie zaskoczeniem, ponieważ członkowie Rady wyraźnie deklarują brak gotowości do zmiany stóp procentowych. Dyskusje na temat ewentualnych obniżek niektórzy z nich dopuszczają dopiero w 2h25. Inflacja CPI pozostaje w dopuszczalnym przedziale odchyleń od celu NBP, ale argumentami za utrzymaniem stóp na dotychczasowym poziomie są podwyższona inflacja bazowa, silny wzrost płac oraz częściowe odmrożenie cen energii. W centrum naszej uwagi będzie jednak nowa projekcja inflacji oraz wzrostu PKB, z którą Rada zapozna się na posiedzeniu. Z komunikatu poznamy jedynie prognozowaną ścieżkę inflacji oraz wzrostu PKB – pozostałe informacje znajdą się dopiero w Raporcie o Inflacji (pon.). W 1h24 zarówno inflacja CPI, jak i bazowa kształtowały się poniżej poziomów zakładanych w ostatniej projekcji RPP (scenariusz wycofania działań osłonowych) – w 2q24 inflacja CPI była niższa od prognozowanej w marcu przez RPP o 0,9pp, zaś inflacja bazowa była niższa o 0,5pp. URE zatwierdził taryfy na sprzedaż gazu oraz energii elektrycznej, co znacząco zmniejsza niepewność regulacyjną i daje nadzieje na powrót do jednoscenariuszowej projekcji (wobec wyjątkowych dwóch scenariuszy w marcu), chociaż samo ogłoszenie taryf prawdopodobnie miało już miejsce po tzw. cut-off date. Niższy punkt startowy lipcowej projekcji powinien przełożyć się na obniżenie prognozowanej ścieżki inflacji, która może wpłynąć na zmianę zakładanej przez RPP i rynek ścieżki stóp procentowych. Zakładamy, że prognoza PKB w lipcowej projekcji nie ulegnie znaczącym zmianom. Konferencja prasowa Prezesa A.Glapińskiego odbędzie się jutro.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • EUR: Inflacja w strefie euro obniżyła się w czerwcu do 2,5% r/r z 2,6% r/r w maju, zgodnie z prognozami. Wbrew oczekiwaniom nie spadła inflacja bazowa (bez żywności, alkoholu i tytoniu), która utrzymała się na poziomie 2,9% r/r (kons.: 2,8% r/r). Podwyższona pozostaje także inflacja w usługach (4,1% r/r w czerwcu i maju), przy niskim wzroście cen towarów (0,7% r/r). Wstępne dane powinny być neutralne dla EBC, który najpewniej wstrzyma się z kolejną obniżką stóp do września.
  • USA: Liczba nieobsadzonych etatów według ankiety JOLTS w maju nieoczekiwania wzrosła do 8,14 mln (kons.: 7,95 mln) po spadku w kwietniu do najniższego poziomu od 3 lat. Wzrost popytu na pracę odnotowano w przemyśle, ochronie zdrowia i administracji. W maju zwiększyły się też przepływy na rynku pracy – większa była liczba przyjęć i zwolnień. Dane, choć świadczą o nieco większej aktywności na rynku pracy w maju, wciąż wskazują na średnioterminowe schłodzenie popytu. Obserwowana przez Fed liczba wolnych miejsc pracy przypadających na bezrobotnego utrzymała się na kwietniowym poziomie 1,2 - najniższym od czerwca 2021. W szczytowym momencie w 2022 stosunek ten wynosił 2 do 1. Na niskim poziomie utrzymuje się również odsetek osób decydujących się na zmianę pracy (od listopada to 2,2%).
  • EUR/USA: Na forum EBC w portugalskiej Sintrze dot. bankowości centralnej odbył się panel z udziałem prezesów EBC, Fed oraz Banku Brazylii. Prezes Ch.Lagarde odniosła się do ostatnich danych inflacyjnych twierdząc, że inflacja zmierza w dobrym kierunku, ale EBC nadal uważa, że jej ścieżka będzie wyboista do końca 2024. W kontekście dążenia do sprowadzenia inflacji do celu Prezes Ch.Lagarde oceniła, że obecnie podwyższona dynamika cen usług nie musi obniżyć się równo do 2,0%, bo inflacja po stronie artykułów przemysłowych jest dużo niższa, ale EBC musi upewnić się, że efekty drugiej rundy w usługach wygasły. W strefie euro ciągle mamy jej zdaniem do czynienia z efektem „nadganiania”, widocznym chociażby w porozumieniach płacowych, które w niektórych krajach strefy euro odbywają się nawet kilka razy w roku. J.Powell stwierdził, że chciałby widzieć więcej danych inflacyjnych takich, jak te z ostatnich miesięcy. Dodał, że rynek pracy się schładza, jednak w cenach usług wciąż widoczne są efekty „nadganiania”. Póki co Fed nie widzi powrotu inflacji do celu w 2024 ani w 2025, ale dostrzega progres w dezinflacji. Prezes Fed dodał, że kwestia naturalnej stopy procentowej nie determinuje decyzji Fedu. Zwracał natomiast uwagę na ryzyka fiskalne podkreślając, że gospodarka USA ma bardzo wysoki deficyt w momencie, gdy zatrudnienie jest wysokie. Według J.Powella ścieżka zadłużenia jest nie do utrzymania w długim okresie. Prezes Banku Brazylii, R.Campos Neto zwracał uwagę, że poziom globalnego długu jest bardzo wysoki i może zacząć negatywnie oddziaływać na płynność na globalnych rynkach w momencie, gdy światowa gospodarka mierzy się z wieloma kosztownymi wyzwaniami, w tym z transformacją energetyczną. W odniesieniu do naturalnej stopy procentowej dodał, że choć w Brazylii modele wskazują na wzrost jej poziomu do ok. 4,5%, to szacunki dla niektórych gospodarek wschodzących pokazują jej spadek. W ocenie Prezesa Banku Brazylii wzrost naturalnej stopy może wynikać z popandemicznego wzrostu opodatkowania kapitału względem opodatkowania pracy. W rozmowie z dziennikarzami podczas sympozjum główny ekonomista EBC, P.Lane stwierdził, że ocena postępów dezinflacyjnych wymaga czasu i zwrócił uwagę na uporczywość inflacji usług.
  • EUR: Stopa bezrobocia w maju utrzymała się na poziomie 6,4% i była zgodna z oczekiwaniami. W całej UE bezrobocie wyniosło 6% - również tyle samo, co w kwietniu i zgodnie z konsensusem. Najniższe bezrobocie miały Czechy (2,7%) i Polska (3,0%), a najwyższe Hiszpania (11,7%) i Grecja (10,6%).
  • USA: Administracja J.Bidena planuje przeznaczyć 5 mld USD z funduszy federalnych na zażegnanie problemów wynikających z potencjalnych niedoborów pracowników w branży produkującej półprzewodniki. Finansowanie zapewni Chips and Science Act z 2022 (obejmujący 39 mld USD dotacji na pobudzenie produkcji chipów w USA oraz 11 mld USD na badania i rozwój półprzewodników). Inwestycje w branży powinny być wielokrotnie większe (firmy otrzymujące dotacje zobowiązały się do inwestowania co najmniej 10-krotności wartości wsparcia). Ich celem jest zmiana globalnego łańcucha dostaw półprzewodników. Do 2030 USA zamierza produkować co najmniej 20% najbardziej zaawansowanych chipów na świecie.
  • POL: Komisja Europejska zaakceptowała zmiany w KPO, które rząd wysłał do Brukseli 30 kwietnia. Rząd wnioskował o zmiany w 18 z 55 reform i w 39 z 56 inwestycji (m.in. o rezygnację z nałożenia opłat za rejestrację samochodów spalinowych w zamian za dofinansowanie pojazdów elektrycznych). Zmiany w KPO muszą zaakceptować kraje członkowskie, które mają na to cztery tygodnie. Wartość KPO się nie zmieni - Polska otrzyma z funduszu odbudowy 59,8 mld EUR, z czego 34,5 mld EUR będą stanowić pożyczki, a 25,3 mld EUR dotacje. Pełna akceptacja zrewidowanego KPO (oczekiwana około 20 lipca) będzie otwierać drogę do składania kolejnych wniosków o płatności – rząd zapowiada ich złożenie na przełomie sierpnia i września br.
  • CHN: Indeks Caixin PMI w usługach obniżył się w czerwcu do 51,2 pkt. wobec 54,0 pkt. w maju i był niższy niż oczekiwano (kons.: 53,4 pkt.). Dane wskazują, że ożywienie w chińskim sektorze usług spowolniło, co może nieco zwiększać obawy o perspektywy wzrostu gospodarczego.