Dziennik Ekonomiczny: Nadzieje na 2025

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • W oczekiwaniu na dzisiejszą publikację wyników spółki Nvidia główne indeksy giełdowe na Wall Street podlegały wczoraj lekkim fluktuacjom. Na giełdach europejskich panował spokój. Dolar pozostawał stabilny względem euro. W tym otoczeniu złoty pod koniec dnia minimalnie osłabił się względem euro (do 4,29) oraz dolara - chwilowo przekraczając 3,84. Rentowności obligacji na rynkach bazowych nieznacznie rosły, a w ślad za nimi zwyżkowały również rentowności krajowych SPW.
  • Na dzisiaj zaplanowana jest jedynie publikacja podaży pieniądza M3 ze strefy euro za lipiec. Konsensus zakłada przyspieszenie wzrostu w ujęciu rocznym do 2,7% r/r z 2,2% r/r w czerwcu.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • HUN: Na sierpniowym posiedzeniu MNB pozostawił stopy procentowe bez zmian, z główną stopą na poziomie 6,75%. Decyzja oznacza pierwszą pauzę w tym cyklu luzowania polityki pieniężnej. Większa ostrożność banku centralnego może wynikać z ostatniej negatywnej niespodzianki inflacyjnej – inflacja w lipcu przyspieszyła do 4,1% r/r z 3,7% r/r w czerwcu – a także z zawirowań na rynkach finansowych. Jak zaznaczono w komunikacie miesięczny wzrost miar inflacyjnych w lipcu przekraczał historyczną średnią, a dezinflacja w usługach przebiega powoli w związku z czym MNB pozostaje uważny wobec zmian polityki cenowej w tym sektorze. W kolejnych miesiącach inflacja będzie kształtować się w pobliżu górnego przedziału odchyleń od celu (4%), a pod koniec roku inflacja bazowa może tymczasowo wzrosnąć do ok. 5%. MNB zaznaczył, że widzi przestrzeń dla dalszych, ostrożnych obniżek stóp procentowych w najbliższym czasie, które będą zależne od decyzji głównych banków centralnych, krajowych perspektyw inflacji oraz percepcji ryzyka kredytowego gospodarki węgierskiej.
  • GER: PKB (sa) w 2q24 nie zmienił się w porównaniu do analogicznego okresu 2023, co stanowi poprawę w stosunku do wstępnych szacunków, które wskazywały na spadek o 0,1% r/r. Analiza poszczególnych składowych PKB pokazuje, że największy pozytywny wpływ na ten wynik miała poprawa konsumpcji publicznej, która wzrosła o 2,8% r/r. PKB był również wspierany przez eksport netto, co wynikało jednak z większego spadku importu (‑2,5% r/r) niż eksportu (-0,5% r/r). Było to głównie efektem słabego popytu wewnętrznego, bowiem konsumpcja prywatna pozostawała w stagnacji. Inwestycje odnotowały spadek o 3,7% r/r, a wkład zapasów do dynamiki PKB wyniósł -0,7pp. Nadzieje na wyraźne ożywienie gospodarki niemieckiej w 2h24 zostały zachwiane, choć nadal można oczekiwać pewnej poprawy koniunktury. Najwyższy od dekady wzrost realnych wynagrodzeń powinien przełożyć się na wzrost konsumpcji. Wraz z poprawą otoczenia zewnętrznego, spodziewane jest również ożywienie w przemyśle, które mogłoby odwrócić trwającą już od czterech kwartałów negatywną tendencję w zapasach. Spadające od września koszty kredytów również powinny pozytywnie wpływać na inwestycje, choć pełne efekty tego procesu będą widoczne dopiero w kolejnym roku.
  • EUR: Knot (EBC i bank Holandii) stwierdził, że potrzebuje więcej danych przed podjęciem decyzji w sprawie obniżki stóp procentowych, która mogłaby mieć miejsce już w przyszłym miesiącu. K.Knot opowiedział się za stopniowym łagodzeniem polityki monetarnej, pod warunkiem że inflacja powróci do celu na poziomie 2% w przyszłym roku. Ponadto zaznaczył, że nieodpowiednia polityka fiskalna może osłabić skuteczność działań monetarnych, dlatego zaapelował o bardziej restrykcyjną politykę fiskalną. Wprowadzone w maju nowe zasady fiskalne, które dają rządom większą elastyczność w wydatkach w okresach spowolnienia gospodarczego, będą skuteczne jedynie wtedy, gdy rządy będą redukować zadłużenie w okresach dobrej koniunktury.
  • POL: Masłowska (RPP) stwierdziła, że zbyt duża różnica pomiędzy poziomem stóp procentowych w Polsce a tymi w strefie euro i w USA mogłaby wywołać zbyt duże ruchy na parach walutowych USDPLN oraz EURPLN, co byłoby niekorzystne z punktu widzenia potrzeby dbałości o stabilność polskiej gospodarki. Członkini RPP nie wykluczyła sytuacji, w której siła argumentów za obniżką stóp procentowych będzie na tyle znacząca, że redukcja stóp stanie się bardzo realna. Zastrzegając, że potrzebna jest ostrożność stwierdziła, że nie jest wykluczone, iż możliwość obniżki stóp pojawi się w 2025.
  • USA: Indeks cen domów S&P, mierzący ceny nieruchomości w 20 największych miastach, wzrósł w czerwcu o 6,5% r/r, co oznacza spowolnienie względem zrewidowanego wzrostu o 6,9% r/r miesiąc wcześniej. W komentarzu do danych zwracano uwagę na dywergencję pomiędzy nominalnym wzrostem cen nieruchomości a dynamiką cen konsumpcyjnych, która pozostaje wysoka na tle historycznym. Przewiduje się, że wzrosty cen nieruchomości będą kontynuowane w najbliższym czasie, choć w wolniejszym tempie.
  • USA: Indeks zaufania konsumentów Conference Board w sierpniu wzrósł do 103,3 pkt. z 101,9 pkt. w lipcu. Wskaźnik oceny bieżącej sytuacji poprawił się, rosnąc do 134,4 pkt. Wskaźnik oczekiwań również wzrósł do 82,5 pkt., co oznacza drugi miesiąc powyżej poziomu 80 pkt., który zwykle sygnalizuje recesję. Mimo ogólnej poprawy nastrojów, konsumenci wyrażali większe obawy dotyczące rynku pracy i przyszłych dochodów. Oczekiwania odnośnie do inflacji spadły, a plany większych zakupów (np. domy), zmniejszyły się do najniższego poziomu od 12 lat, co jest związane z wysoką dynamiką cen nieruchomości.