Dziennik Ekonomiczny: Majówkowy rozkład jazdy

Pobierz raport

W TYM TYGODNIU W CENTRUM UWAGI:

  • Brak negatywnej niespodzianki w danych o PCE uspokoił nieco nastroje rynkowe w USA, w rezultacie rentowności Treasuries obniżyły się po silnym wzroście w czwartek. Dodatkowym wsparciem dla rynków giełdowych były dalsze wzrosty notowań spółek technologicznych. Dolar umocnił się, a kurs EURUSD spadł w okolice 1,068. Sytuacja globalna nie sprzyjała notowaniom złotego – kurs EURPLN przejściowo przekroczył 4,33, a USDPLN testował poziom 4,05. Rentowności krajowych obligacji obniżyły się w ślad za rynkami bazowymi. Dziś rano wiele się działo na rynku finansowym w Japonii – przy ograniczonej przez święto płynności kurs USDJPY przejściowo wrósł powyżej 160, po raz pierwszy od 1990. Gwałtowne umocnienie waluty, które nastąpiło później, obudziło spekulacje na temat możliwej interwencji walutowej.
  • Na ekonomicznej scenie w tym tygodniu główną rolę grać będą posiedzenie Fed (śr.) i kwietniowy raport z amerykańskiego rynku pracy (pt.), a w strefie euro kwietniowa wstępna inflacja HICP (wt.) i PKB za 1q24 (wt.). W kraju najistotniejsze będą wtorkowy wstępny szacunek inflacji za kwiecień oraz czwartkowy indeks PMI w przetwórstwie.
  • Rezerwa Federalna w środę najpewniej pozostawi stopy procentowe bez zmian (5,25-5,50%), a najistotniejszym punktem programu będzie ocena perspektyw inflacyjnych. W 1q24 inflacja zasadniczo zaskakiwała w górę, co wzbudziło obawy o trwałość procesów dezinflacyjnych – zarówno wśród inwestorów, którzy wyceniają pierwszą obniżkę dopiero we wrześniu, jak i decydentów z Fed. W szczególności ostatnie wypowiedzi prezesa J.Powella sugerują większą cierpliwość i ostrożność przed decyzją o rozpoczęciu cyklu obniżek stóp. W pozostałych państwach banki centralne pozostaną w trybie majówkowym – poza Czechami i Norwegią. Przewidujemy, że w czwartek CNB będzie kontynuował cykl obniżek w ruchu po 50pb (z 5,75% do 5,25%), nie decydując się na głębsze cięcia z obawy przed uporczywością inflacji bazowej i jastrzębim nastawieniem Fed (wskazywał na to ostatnio J.Prochazka, członek zarządu CNB). Z kolei Norges Bank powinien pozostawić stopę bazową bez zmian (obecnie 4,50%), a do obniżek może dojść jesienią.
  • Ważną rolę w kształtowaniu sentymentu rynkowego będą grać też dane z amerykańskiego rynku pracy, w tym piątkowy raport NFP za kwiecień. Powszechnie oczekiwane jest spowolnienie tempa wzrostu liczby etatów (kons. 250 tys.) po mocnym marcu (303 tys.). Jednocześnie stopa bezrobocia powinna pozostać na poziomie 3,8% r/r, a wzrost płac wyhamować do 4,0% r/r z 4,1% r/r w marcu. Przystawką do piątkowych danych będzie środowy raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym oraz środowy raport JOLTS o popycie na pracę (za marzec). Wśród innych danych z USA poznamy też m.in. wskaźniki koniunktury – ISM w przetwórstwie (śr.), finalne wskaźniki PMI (śr. i pt.) oraz nastroje konsumentów wg Conference Board (wt.) – a także ceny nieruchomości za luty (wt.) i zamówienia fabryczne za marzec (czw.).
  • W Europie najistotniejsze będą w tym tygodniu wstępne szacunki inflacji za kwiecień (wt.) oraz pierwszy szacunek PKB za 1q24 (wt.). Tydzień rozpoczniemy dzisiejszymi danymi z Niemiec (oczekiwany niewielki wzrost inflacji) i Hiszpanii, które będą przedsmakiem do wtorkowej publikacji HICP dla całej strefy euro. W tym przypadku oczekiwana jest stabilizacja inflacji ogółem na poziomie 2,4% r/r i dalszy spadek inflacji bazowej do 2,6% r/r z 2,9% r/r w marcu. Z perspektywy ECB istotna będzie ocena natężenia procesów inflacyjnych w kategoriach bazowych, w szczególności w usługach. Wstępny szacunek PKB za 1q24 może wskazać na tylko marginalną poprawę tempa wzrostu – do 0,2% r/r z 0,1% r/r w 4q23 - wpisując się w narrację gospodarczej stagnacji. Na uwagę zasługiwać będą też dzisiejsze dane o koniunkturze gospodarczej w UE, inflacja CPI w Szwajcarii (czw.) i Turcji (pt.) oraz finalne raporty PMI za kwiecień (czw.).
  • W kraju najważniejszymi wydarzeniami ekonomicznymi będzie wzrost inflacji CPI w kwietniu (wt.) do około 2,5% r/r (kons. 2,4% r/r) po osiągnięciu lokalnego minimum na poziomie 2,0% r/r w marcu, do czego przyczynił się powrót 5% stawki VAT na żywność od 1 kwietnia. Ze względu na hamującą dynamikę przychodów sieci handlowych i będącą jej konsekwencją „wojnę handlową” szacujemy, że podwyżki cen były rozłożone w czasie, a pełne przełożenie VAT na ceny końcowe będzie widoczne dopiero w maju. Drugim czynnikiem, który będzie oddziaływał w kierunku wyższej inflacji były podwyżki (m/m) cen paliw. Z kolei czwartkowy wskaźnik PMI dla przetwórstwa wg nas ustabilizuje się na poziomie 48 pkt.
  • W regionie jutro opublikowane zostaną wstępne szacunki PKB za 1q24. Na Węgrzech oczekiwane jest przyspieszenie dynamiki wzrostu do 1,3% r/r z 0% r/r w 4q23. Z kolei w Czechach wzrost ma przyspieszyć tylko marginalnie do 0,3% r/r z 0,2% r/r.
  • Nowych informacji o stanie koniunktury w Chinach dostarczą raporty PMI – zarówno oficjalny jak i przygotowywany przez Caixin ukażą się w nocy z poniedziałku na wtorek.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Bazowy deflator PCE, czyli preferowana przez Fed miara inflacji, utrzymał się w marcu na poziomie 2,8% r/r, wobec oczekiwanego spadku do 2,7% r/r. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,3% m/m, podobnie jak miesiąc wcześniej, a słabszy wzrost, niż implikowały czwartkowe dane kwartalne był skutkiem rewizji w górę PCE za styczeń. Deflator PCE ogółem wzrósł do 2,7% r/r z 2,5% r/r miesiąc wcześniej, a w ujęciu miesięcznym był równy 0,3%. Bieżące rozpędzenie procesów inflacyjnych na początku 2024 znacząco przekracza cel inflacyjny Fed, dlatego dane za marzec mogą zmniejszyć apetyt na obniżki stóp procentowych w USA.
  • POL: Podczas briefingu prasowego, Minister A.Domański poruszył temat wzrastającej luki w VAT i podkreślił konieczność wdrożenia nowych rozwiązań mających na celu wzmocnienie systemu podatkowego. Luka VAT, będąca różnicą między teoretycznymi a faktycznymi wpływami z tego podatku, zaczęła rosnąć po GFC, osiągając rekordowy poziom w 2015. Dzięki takim inicjatywom, jak wprowadzenie obowiązku raportowania przez przedsiębiorstwa w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), nastąpiło zmniejszenie szarej strefy, a luka osiągnęła swoje minimum w 2021. Według naszych analiz, w 2022 luka wzrosła, wracając do poziomów sprzed pandemii, a w 2023 obserwujemy kontynuację trendu wzrostowego aż do poziomu 18% (por. wykres na pierwszej stronie). Planowane działania redukcyjne, takie jak rozbudowa systemu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), mogą w perspektywie kolejnych lat ograniczyć skalę koniecznego dostosowania fiskalnego.
  • USA: Wydatki amerykańskich konsumentów w marcu wzrosły o 0,8% m/m, podobnie jak przed miesiącem i silniej od oczekiwań. Dochody Amerykanów wzrosły natomiast o 0,5% m/m po wzroście o 0,3% m/m miesiąc wcześniej. Pomimo pewnego rozczarowania wynikiem konsumpcji w 1q24 sektor konsumencki wydaje się być w dobrej formie, a jego wydatki kontynuują solidny wzrost i są motorem PKB.
  • USA: Indeks nastrojów konsumentów opracowywany przez Uniwersytet Michigan obniżył się w kwietniu do 77,2 pkt. z 79,4 pkt. w marcu a ostateczne dane były gorsze niż wstępnie szacowano. Od stycznia nastroje konsumentów są stabilne, a autorzy raportu zwracają uwagę, że ich wahania są nieistotne statystycznie. W kwietniu konsumenci byli nieco bardziej optymistyczni co do ogólnej sytuacji w gospodarce, natomiast pogorszyły się oceny ich finansów osobistych. W porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły zarówno krótkookresowe jak i długookresowe oczekiwania inflacyjne, a ich poziom pozostaje podwyższony.
  • EUR: Krótkookresowe oczekiwania inflacyjne w strefie euro w marcu nadal się obniżały – mediana oczekiwanej w ciągu roku inflacji spadła do 3,0% z 3,1% w lutym a średnia do 5,0% z 5,5%. Postrzegana inflacja również się obniżyła, jednak na poziomie 8,3% była znacząco wyższa niż oficjalny wskaźnik HICP, który wynosił 2,4%. Oczekiwania inflacyjne na kolejne 3 lata pokazują pewne oznaki lepkości i przekraczają cel EBC– w marcu średnia wyniosła 4,4% (wobec 4,3% miesiąc wcześniej), a mediana 2,5%, podobnie jak miesiąc wcześniej. Opracowywany przez EBC szereg czasowy ma krótką historię, ale w drugiej połowie 2020 mediana oczekiwań była spójna celem inflacyjnym, dlatego dane nie gwarantują komfortu przedstawicieli EBC.
  • EUR: Podaż pieniądza M3 wzrosła w marcu o 0,9% r/r (kons.: 0,5% r/r), po wzroście o 0,3% r/r w lutym. Agregat M1 miał ujemny wkład do wzrostu szerokiego pieniądza, równy -4,6pp, depozyty krótkoterminowe inne niż depozyty overnight miały +4,4pp wkładu, a instrumenty rynkowe +1pp. Dynamika depozytów gospodarstw domowych wzrosła do 0,9% r/r w marcu z 0,6% r/r w lutym, a depozyty przedsiębiorstw niefinansowych wzrosły o 0,1% r/r w marcu po spadku o 1,2% r/r w lutym.
  • POL: 30 kwietnia Rada Ministrów będzie debatować o pakiecie rewizyjnym KPO – zapowiedziała ministra K.Pełczyńska-Nałęcz. Zaznaczyła, że prace nad dokumentem trwały poprzedni miesiąc, a rewizja obejmuje 11 z 55 reform (osiem z części grantowej i trzy z części pożyczkowej) oraz 22 z 56 inwestycji (14 z części grantowej i osiem z części pożyczkowej).