Dziennik Ekonomiczny: Lepsze nastroje w niemieckim przetwórstwie

Pobierz raport

 

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Czwartek zakończył się umiarkowanym wzrostem amerykańskiego indeksu S&P500 przy niewielkich wahaniach na giełdach w Europie. Dolar nieco się osłabił, a EURUSD wzrósł do niemal 1,08. Rentowności 10-letnich Treasuries nieco spadły po wcześniejszym wzroście, a w ślad za nimi obniżyły się rentowności krajowych obligacji wymazując wzrost z poprzedniego dnia. Złoty umocnił się względem kluczowych walut - EURPLN zbliżył się do 4,34, a USDPLN spadł poniżej 4,03.
  • Kluczową publikacją w dzisiejszym kalendarzu jest indeks Ifo, obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorstw. Konsensus zakłada jego wzrost w październiku do 85,9 pkt. z 85,4 pkt., a dobre odczyty wskaźnika PMI wspierają takie oczekiwania. Ponadto z Europy napłyną dane o stopie bezrobocia w Węgrzech oraz o podaży pieniądza M3 w strefie euro.
  • W USA poznamy wstępne dane o zamówieniach na dobra trwałe oraz zrewidowany indeks nastojów konsumentów wg Uniwersytetu Michigan - wstępne dane pokazały niewielkie pogorszenie nastrojów, które jednak mieściło się w zakresie błędu pomiaru.
  • Wśród bankierów centralnych na dziś zaplanowane jest wystąpienie S.Collins (Boston Fed).

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • GER: Wskaźnik PMI w przetwórstwie w październiku, według wstępnych danych, nieoczekiwanie wzrósł do 42,6 pkt. z 40,6 pkt. we wrześniu, wobec rynkowych oczekiwań na wzrost o zaledwie 0,1pp, do 40,7 pkt. Podobne zaskoczenie przyniósł odczyt wskaźnika PMI w usługach, który w październiku wzrósł do 51,4 pkt. z 50,6 pkt. we wrześniu, podczas gdy konsensus zakładał wzrost o 0,2pp do 50,8 pkt. Wzrosty obu wskaźników są dobrą wiadomością dla niemieckiej gospodarki, jednak nie można zapominać, że wskaźnik PMI w przetwórstwie pozostaje głęboko poniżej neutralnego poziomu 50 pkt. oraz poniżej wieloletniej średniej.
  • EUR: Wskaźnik PMI w przetwórstwie w październiku, według wstępnych danych, wzrósł do 45,9 pkt. z 45,0 pkt. we wrześniu, nieco powyżej oczekiwań (kons.: 45,3 pkt.). Z kolei wskaźnik PMI w usługach nieoczekiwanie obniżył się, do 51,2 pkt. z 51,4 pkt. miesiąc wcześniej, wobec oczekiwań na wzrost do 51,7 pkt. Wskaźnik obrazujący aktywność w całym sektorze prywatnym (PMI composite) podobnie jak przed miesiącem wskazuje na jej spadek. Głównym źródłem słabości były ponownie największe gospodarki bloku – Niemcy i Francja – podczas gdy w pozostałych państwach aktywność rosła najszybciej od 4 miesięcy.
  • USA: Wskaźnik PMI w przetwórstwie w październiku, według wstępnych danych, wzrósł do 47,8 pkt. z 47,3 pkt. we wrześniu. Odczyt był nieco lepszy od oczekiwań – rynkowy konsensus zakładał wzrost do 47,5 pkt. Jednocześnie nieznacznie wzrósł wskaźnik PMI w usługach – w październiku osiągnął 55,3 pkt. wobec 55,2 pkt. miesiąc wcześniej.
  • USA: Cotygodniowe dane pokazały spadek liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych do 227 tys. z 242 tys. tydzień wcześniej (dane zrewidowane) wobec oczekiwań na poziomie 240 tys. Jednocześnie 4-tygodniowa średnia nowych wniosków wzrosła do 238,5 tys. – najwyższego poziomu od lipca tego roku. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,897 mln, co stanowi wartość najwyższą od listopada 2021. Dane są spójne z powolnym schłodzeniem warunków na amerykańskim rynku pracy.
  • USA: Sprzedaż nowych domów we wrześniu nieoczekiwanie wzrosła do 738 tys. z 709 tys. w sierpniu (dane zrewidowane). Rynkowy konsensus zakładał wzrost do 713 tys. Dane kontrastują z ostatnim odczytem sprzedaży domów na rynku wtórnym, która we wrześniu obniżyła się.
  • EUR: P.Lane (główny ekonomista EBC) powiedział, że inflacja w sektorze usług w strefie euro w najbliższych miesiącach prawdopodobnie spadnie.Przyczynią się do tego wygasające efekty bazy związane z tanim transportem publicznym w Niemczech oraz kosztami najmu w Niderlandach. J.Nagel (Prezes Bundesbanku) powiedział,  że Rada Prezesów EBC nie powinna spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. M.Centeno (Bank Portugalii) zasugerował, że EBC powinien rozważyć agresywniejsze obniżki stóp w obliczu braku silnego ożywienia gospodarczego. Dodał również, że zbyt wolne łagodzenie polityki pieniężnej zwiększa ryzyko, że inflacja i wzrost gospodarczy spowolnią bardziej niż to konieczne. 
  • USA: B.Hammack (Cleveland Fed) powiedziała, że choć w ostatnich miesiącach dokonał się postęp w dezinflacji, to inflacja wciąż pozostaje powyżej 2% celu FOMC. Nie skomentowała jak szybko i do jakiego poziomu Fed powinien obniżać stopy procentowe.
  • POL: I.Dąbrowski (RPP) powiedział, że dane o sprzedaży detalicznej (we wrześniu spadek o 3,0% r/r) nie zmieniły jeszcze jego spojrzenia na politykę pieniężną. We wrześniu opowiadał się za obniżkami stóp procentowych w 1q24 lub 2q24.
  • POL: Wartość aktywów ogółem zgromadzonych przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych na koniec 1h24 wyniosła 3,0 mld PLN, co przekłada się na wzrost o 21,7% r/r.