Dziennik Ekonomiczny: Lekkie ochłodzenie w Stanach

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Rynek akcji w USA osiągnął wczoraj nowe historyczne szczyty, wspierany lepszymi perspektywami wyników firm i przekonaniem o odporności amerykańskiej gospodarki. Rentowność dwuletnich obligacji skarbowych wzrosła, podczas gdy rentowności na długim końcu były stabilne. Dolar odbił się od najniższego poziomu od miesiąca – kurs EURUSD w trakcie sesji zbliżył się do 1,0850, chociaż ostatecznie zakończył ją nieco wyżej. Kurs EURPLN wahał się w granicach 1 gr., a ostatecznie zakończył dzień na poziomie zbliżonym do otwarcia, podobnie było w przypadku pary USDPLN. Rentowności krajowych długoterminowych obligacji skarbowych spadły.
  • Dziś w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę jedynie na rewizję inflacji HICP w strefie euro za kwiecień. Według wstępnych danych ceny wzrosły zgodnie z oczekiwaniami, o 2,4% r/r. Inflacja bazowa spadła natomiast do 2,7% r/r z 2,9% r/r w marcu. Jeżeli dzisiejsza rewizja nie podniesie znacząco szacunków, dane te będą wspierać scenariusz pierwszej obniżki stóp EBC w czerwcu. Pod koniec dnia poznamy jeszcze indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board z USA. Warte uwagi mogą być też komentarze bankierów centralnych – L.de Guindosa z EBC i Ch.Wallera – głosującego członka Rezerwy.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) w kwietniu obniżyła się zgodnie z oczekiwaniami do 4,1% r/r z 4,6% r/r w marcu, kontynuując dezinflacyjny trend. Wszystkie pozostałe miary inflacji bazowej znalazły się poniżej tego poziomu, jednak ich dynamika roczna wzrosła w stosunku do marca - po wyłączeniu cen administrowanych do 2,3% r/r z 1,8% r/r, po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych do 3,5% r/r z 3,4% r/r oraz 15% średnia odcięta do 3,0% r/r z 2,8% r/r. Impet inflacji bazowej bez żywności i energii (zmiany m/m po odsezonowaniu) wynosi 0,4%, co po zannualizowaniu (śr. 3m) daje ok. 3,5%, czyli poziom nadal wyższy od celu NBP. W najbliższych miesiącach oczekujemy kontynuacji spadku inflacji bazowej, jednak w drugiej połowie roku ten trend wg nas się odwróci, głównie w wyniku napiętego rynku pracy oraz odbudowy popytu konsumpcyjnego, co ponownie zwiększy zdolność firm do kształtowania cen.
  • USA: Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła do 222 tys. wobec 232 tys. w poprzednim tygodniu, co stanowiło negatywne zaskoczenie (kons.: 220 tys.). Wyższa niż oczekiwano była również liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku - wyniosła 1,794 mln wobec 1,781 mln z poprzedniego tygodnia. Jeżeli dotychczasowe wyniki za maj utrzymają się w kolejnych tygodniach, będzie to oznaczało istotne schłodzenie na rynku pracy, powinno negatywnie oddziaływać na wzrost wynagrodzeń i może przyspieszyć obniżki stóp Fed.
  • USA: Rynek nieruchomości dalej się rozwija, jednak poniżej oczekiwań. Liczba rozpoczętych budów domów w kwietniu wzrosła o 5,7% m/m do 1,36 mln (kons.: 1,44 mln), w porównaniu ze zrewidowanym w dół poziomem 1,29 mln w marcu. Głównymi problemami uniemożliwiającymi silniejsze ożywienie na rynku są wysokie ceny domów i kredytów. Wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych w kwietniu i pierwszym tygodniu maja oraz zmiany regulacyjne spowodowały spadek optymizmu w branży deweloperskiej. Również pozwolenia na budowę w kwietniu spadły o 3% m/m (sa) wynosząc 1,44 mln, co jest najniższym poziomem od grudnia 2022 i plasuje się poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie 1,48 mln.
  • USA: Produkcja przemysłowa w kwietniu utknęła w martwym punkcie pozostając na poziomie z marca i wykazując spadek o 0,4% r/r. Produkcja w przetwórstwie przemysłowym spadła o 0,3% m/m, głównie z powodu spadku produkcji pojazdów silnikowych. Wyłączając samochody, aktywność w przetwórstwie zmniejszyła się tylko o 0,1% m/m. Amerykańscy producenci mają problemy z rosnącymi kosztami, chwiejnym popytem wewnętrznym i zewnętrznym oraz wysokimi stopami procentowymi, które ograniczają wydatki na inwestycje. Stopień wykorzystania mocy produkcyjnych spadł do 78,4%, i znalazł się o 1,2 pp. poniżej średniej długoterminowej.
  • USA: J.Williams (New York Fed z prawem głosu w FOMC) pozytywnie przyjął łagodniejsze dane dotyczące inflacji konsumenckiej, ale stwierdził, że nie są one wystarczające, by podjąć decyzję o obniżeniu stóp procentowych. Zaznaczył, że nadal nie jest pewny, czy inflacja zbliża się do celu 2%. J.Williams uważa, że polityka pieniężna jest nadal restrykcyjna i nie ma potrzeby jej zacieśniania, co łagodzi spekulacje, że Fed mógłby kontynuować podwyższanie stóp. T.Barkin (Fed w Richmond z prawem głosu w FOMC) również uważa, że amerykański bank centralny powinien na razie utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wskazał, że ceny usług wzrosły, co wymaga osłabienia popytu. Inflacja towarów spadła, ponieważ poprawia się drożność łańcuchów dostaw.
  • EUR: M.Centeno (EBC, Bank Portugalii) uważa, że inflacja w strefie euro w trwały sposób spada do celu inflacyjnego. Podkreślił, że wszyscy oczekują, że obniżki stóp rozpoczną się w czerwcu. P.Hernandez de Cos (EBC, Bank Hiszpanii) stwierdził, że wszystkie dane wskazują na pierwszą obniżkę w czerwcu. L.deGuindos (wiceprezes EBC) przestrzegał, że nieznany jest jeszcze kierunek, w jakim pójdzie stopa depozytowa po przewidywanej obniżce w czerwcu. Zwrócił uwagę na utrzymujący się silny wzrost wynagrodzeń oraz niską produktywność, która prowadzi do wzrostu kosztów pracy.
  • JPN: Gospodarka skurczyła się w 1q24, z powodu ograniczenia wydatków przez konsumentów i firmy oraz spadek eksportu netto. PKB spadł o 2% r/r, wobec prognozowanego spadku o 1,2% r/r. W wyniku trzęsienia ziemi i skandalu w Daihatsu Motor Co. gospodarka Japonii nie rozwija się od poprzedniej wiosny. Bank Japonii zastanawia się nad terminem kolejnej podwyżki stóp procentowych, ale obecne słabe wyniki gospodarki wymagają ostrożnego podejścia. W drugim kwartale, wraz z ożywieniem produkcji samochodów i podwyżkami płac, oczekiwana jest poprawa koniunktury.
  • EUR: W 1q24 liczba zgłoszeń upadłości przedsiębiorstw w UE spadła o 0,8% w porównaniu do 4q24. Analizując upadłości według branż zauważono spadki w sektorach handlu (-3,3%) i budownictwa (-1,2%) w porównaniu do poprzedniego kwartału. Natomiast najsilniejszy wzrost upadłości odnotowano w sektorze transportu i gospodarki magazynowej (+15,2%) oraz w przemyśle (+9,1%). W Polsce, w 2023 liczba upadłości była wyższa niż rok wcześniej, jednak nadal pozostaje poniżej średniej dla UE oraz historycznych wartości.
  • CHN: Dane miesięczne o aktywności gospodarczej przyniosły mieszany obraz kondycji chińskiej gospodarki w kwietniu. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,3% r/r, jednak wyraźnie poniżej oczekiwań (3,9%) oraz najwolniej od ponad roku, co mogło częściowo wynikać z wysokiej bazy z ubiegłego roku związanej z korzystniejszym układem kalendarza.  W ujęciu miesięcznym sprzedaż detaliczna odnotowała jedynie marginalny wzrost. Lepszy od oczekiwań okazał się wynik produkcji przemysłowej, której wzrost przyspieszył do 6,7% r/r z 4,5% r/r w marcu. Wsparciem dla produkcji przemysłowej był przede wszystkim popyt zewnętrzny, przy słabym popycie krajowym oraz utrzymujących się problemach sektora nieruchomości.