Dziennik Ekonomiczny: Kolejna obniżka stóp na Węgrzech?

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Początek tygodnia przyniósł kontynuację wzrostów na Wall Street przed jutrzejszymi wynikami giganta AI - firmy Nvidia, zamykającymi cykl publikacji sprawozdań tzw. Magnificent Seven. Dolar pozostawał względnie stabilny wobec euro, a rentowności obligacji amerykańskich nieznacznie wzrosły, wspierane relatywnie jastrzębimi głosami z Fed. W Polsce złoty wciąż się umacniał. Kurs EURPLN pod koniec dnia zbliżył się do 4,25 i był najniższy od lutego 2020. USDPLN wahał się w zakresie 3,90-3,92. Rentowności krajowych obligacji nie zmieniły się istotnie.
  • Dzisiaj w naszym regionie najważniejszym wydarzeniem będzie decyzja węgierskiego banku centralnego, który najprawdopodobniej obniży główną stopę procentową o 50 pb do 7,25%. Wiceprezes MNB B.Virag ocenia, że stopa referencyjna osiągnie poziom 6,75-7,0% do końca 2q24, co implikowałoby, przy założeniu obniżki stóp dziś o 50 pb., kolejny ruch w czerwcu o 25-50 pb.
  • Ze strefy euro poznamy dane o bilansie handlowym (powinna utrzymać się nadwyżka na poziomie ok. 20 mld EUR) i kwietniowych cenach w niemieckim przemyśle, gdzie najpewniej utrzymają się spadki (prognozowane jest pogłębienie deflacji do -3,1% r/r z - 2,9% r/r w marcu).

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Wypowiedzi przedstawicieli Fed wciąż sygnalizują utrzymanie stóp Fed w czerwcu na dotychczasowym poziomie. M.Barr, rozczarowany danymi inflacyjnymi za 1q24 powiedział, że Fed powinien utrzymać stopy procentowe bez zmian, dając restrykcyjnej polityce pieniężnej więcej czasu na działanie.Jefferson zwrócił uwagę na postęp dezinflacyjny w kwietniu, ale podkreślił konieczność obserwacji, czy ta tendencja się utrzyma. Jego zdaniem dane z rynku pracy na razie sugerują, że Fed powinien się koncentrować wyłącznie na walce z inflacją. R.Bostic (Atlanta Fed) zwrócił uwagę na konieczność analizy mechanizmów transmisji polityki pieniężnej i oceny, czy jest ona wystarczająco restrykcyjna.
  • EUR: Kazaks (EBC, Bank Łotwy) powiedział, że czerwiec jest odpowiednim momentem na rozpoczęcie obniżania stóp procentowych, a decyzje o dalszych krokach można będzie podejmować dopiero na podstawie napływających danych. M.Kazaks zwrócił uwagę, że bazowy scenariusz EBC zakłada powrót inflacji do celu 2%, ale proces obniżania stóp musi być ostrożny i stopniowy.
  • POL: Z Working Paper MF wynika, że wzrost jakości kapitału ludzkiego zrównoważy co najmniej jedną szóstą negatywnego wpływu zmniejszania się liczby ludności w wieku produkcyjnym na wzrost PKB. W mniej konserwatywnym scenariuszu ten pozytywny efekt może wzrosnąć nawet do trzech czwartych. Zdaniem autorów jest to ważna konstatacja dla polityki publicznej, która powinna koncentrować się nie tylko na przeciwdziałaniu nieuchronnemu spadkowi liczby ludności w wieku produkcyjnym, ale również na inwestowaniu w umiejętności osób, które będą stanowić siłę roboczą w przyszłości - tak, aby pomimo kurczenia się tej siły roboczej, jej łączny potencjał gospodarczy był nie mniejszy niż obecnie. „Jednym z pierwszych kroków do zmiany nacisku w polityce publicznej byłoby włączenie inwestycji w kapitał ludzki do formalnej definicji inwestycji".
  • POL: Przedstawiciel Polski przy UE P.Serafin oświadczył, że Polska jest za wydłużeniem okresu wdrożenia KPO, ponieważ w jego ocenie obecny termin zakończenia wydatkowania środków z programu (sierpień 2026) jest zbyt krótki na zrealizowanie dużych projektów.
  • POL: MFiPR poinformowało, że do listopada 2024 projekt „Koncepcji Rozwoju Kraju 2050” zostanie przekazany na Komitet Stały i Radę Ministrów. Dokument ten ma przedstawiać wizję rozwoju kraju i strategiczne wyzwania dla Polski, a na jego podstawie zostanie przygotowana średnioterminowa strategia zawierająca konkretne zestawy działań.