Dziennik Ekonomiczny: Kolejna obniżka?

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Narastające obawy o kondycję światowej gospodarki, które zmniejszają ryzyko dalszego zacieśniania polityki pieniężnej Fed, oddziaływały wczoraj pozytywnie na nastroje inwestycyjne. Indeksy giełdowe w USA dalej rosły, a rentowności na rynkach bazowych powróciły do spadków. Dolar umacniał się, a kurs EURUSD spadł poniżej 1,07. Główny ekonomista Banku Anglii, H.Pill, nie wykluczył obniżek stóp procentowych, co wsparło rynek obligacji w całej Europie. Ceny ropy kontynuowały spadki ze względu na obawy po stronie popytowej. Zmienność notowań złotego była wczoraj niewielka - kurs EURPLN zakończył sesję w okolicy 4,46, a USDPLN wzrósł w okolice 4,18. Rentowności krajowych obligacji obniżyły się w ślad za globalnym trendem.
  • Dzisiaj wydarzeniem dnia będzie posiedzenie RPP. Rada znalazła się w przełomowym punkcie – z nową projekcją dla PKB i inflacji oraz w nowym otoczeniu politycznym. Mediana prognoz ekonomistów ankietowanych przez Parkiet wskazuje na obniżkę stóp o 25pb, ale nie brakuje głosów, że nastąpi pauza. My nieco większe prawdopodobieństwo przypisujemy scenariuszowi kolejnej obniżki. Czynnikiem zachęcającym do kontynuacji cyklu (w ślad za zapowiedzią Prezesa NBP, że spadkowi inflacji będą towarzyszyć obniżki stóp) jest głębszy niż oczekiwano spadek inflacji w październiku (na ostatniej konferencji prasowej Prezes zakładał, że inflacja za ten miesiąc wyniesie nieco ponad 7% r/r, a wg wstępnych danych GUS wyniosła 6,5% r/r). Decydujące jednak może być to, co pokaże nowa projekcja inflacji w średnioterminowej perspektywie. Punkt startowy dla inflacji w nowej projekcji jest niższy niż projekcja z lipca. Naszym zdaniem gorsza jest realizacja wzrostu gospodarczego, chociaż dynamika konsumpcji kształtuje się powyżej poprzedniej ścieżki. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami horyzont projekcji powinien zostać wydłużony do 2026, dzięki czemu zapewne pokaże ona, że inflacja CPI utrzyma się w zakresie dopuszczalnych odchyleń od celu. Kluczowe dla ścieżki inflacji CPI w latach 2024-2025 będą założenia dotyczące cen energii elektrycznej i gazu (i zakresu ich „mrożenia”) oraz co do stawki VAT na żywność (w naszym scenariuszu bazowym zakładamy utrzymanie 0% na cały 2024, ale jednocześnie przyjmujemy, że projekcja NBP „założy” powrót wyższej stawki VAT).
  • Decyzję w sprawie stóp procentowych ogłosi dziś również bank centralny Rumunii. Konsensus zakłada, że stopy nie zmienią się, w tym główna pozostanie na poziomie 7,0%.
  • Dla globalnego rynku kluczowe będą dziś liczne wystąpienia bankierów centralnych, w tym szefa Fed. Poza nim, wypowiadać będą się również inni przedstawiciele amerykańskiego banku centralnego (Barr, Cook, Williams) oraz duże grono bankierów centralnych z EBC (de Cos, Lane, Nagel, Makhlouf, Kazaks, Vujcic, Wunsch) oraz prezes Banku Anglii, A.Bailey.
  • Rano poznamy dane o inflacji CPI i HICP w Niemczech za październik, które powinny potwierdzić wyraźną dezinflację cen konsumpcyjnych. Wstępne dane wskazują na spadek CPI w październiku do 3,8% z 4,5% r/r we wrześniu.
  • Ze strefy euro napłyną również dane o sprzedaży detalicznej we wrześniu, które mogą pokazać pogłębienie jej spadków w ujęciu r/r.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • GER: Produkcja przemysłowa we wrześniu spadła po raz czwarty z rzędu, tym razem o 1,4% m/m i 3,7% r/r, wyraźnie mocniej niż oczekiwano (kons.: -0,2% m/m). Spadki nie ograniczały się do branż energochłonnych, w których we wrześniu produkcja skurczyła się o 0,4% m/m. Źródłem głębokiego spadku aktywności w przemyśle była przede wszystkim motoryzacja (-5% m/m). Duża była też redukcja produkcji w farmacji (-9,2% m/m). Wzrost odnotowano w produkcji maszyn (4,1% m/m). W całym 3q23 produkcja przemysłowa obniżyła się o 2,1% q/q. Dostępne do września dane potwierdzają recesję w przemyśle. Badania koniunktury też są dalekie od sygnalizowania wyraźnej poprawy, choć wzrost październikowego PMI w przetwórstwie wskazuje na spadek pesymizmu. Nie powinna się też pogarszać sytuacja w branżach energochłonnych - wypełnienie niemieckich magazynów gazu sięga 100%.
  • EUR: Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w strefie euro we wrześniu wzrosły o 0,5% m/m (zgodnie z konsensusem), a w ujęciu rocznym spadły o 12,4%. Do wzrostu cen względem sierpnia przyczyniły się podwyżki cen w energetyce, po ich wyłączeniu poziom cen obniżył się o 0,1% m/m. Stabilne (0% m/m) pozostały ceny dóbr kapitałowych i konsumpcyjnych trwałych. W całej UE wzrost cen przemysłowych był nieco silniejszy - wyniósł 0,6% m/m, co przełożyło się na spadek o 11,2% r/r.
  • POL: Stopa bezrobocia rejestrowanego wg wstępnego szacunku MRiPS w październiku utrzymała się na poziomie 5,0%, zgodnie z naszymi i rynkowymi oczekiwaniami. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych obniżyła się o 3,8 tys. Spadek miał charakter sezonowy i był nieco słabszy niż w ubiegłych latach. Według minister pracy, M.Maląg, kolejne miesiące mogą przynieść niewielki wzrost bezrobocia ze względu na działanie czynników sezonowych.
  • POL: W październiku minimalnie przyspieszyło tempo wzrostu liczby obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS (do 6,5% r/r z 6,4% r/r). Największy wzrost w stosunku do września odnotowano w przypadku obywateli Ukrainy i Białorusi (odpowiednio o 7,7 i 1,6 tys.). Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS na koniec października wyniosła 1,125 mln.
  • USA: Deficyt handlowy USA we wrześniu pogłębił się nieco bardziej niż wskazywał wstępny szacunek (58,7 mld USD) i wyniósł 61,5 mld USD, co odzwierciedla odporność amerykańskiego popytu na towary zagraniczne.
  • USA: Kashkari (Fed Minneapolis, głosujący członek FOMC) powiedział, że jest zbyt wcześnie, aby ogłaszać wygraną w walce z inflacją. Jego zdaniem nadmierne zaostrzenie polityki pieniężnej jest lepsze niż zrobienie zbyt mało.
  • EUR: Analiza modelowa EBC oparta na krzywych dochodowości wskazuje obecnie na podwyższone prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w strefie euro i USA w ciągu roku. Proste modele probitowe, określające związek między nachyleniem krzywej a prawdopodobieństwem recesji, sygnalizują, że prawdopodobieństwo recesji wynosi blisko 50% w przypadku strefy euro i ok. 40% dla USA. Bardziej precyzyjne modele uwzględniające dodatkowe wskaźniki finansowe i ceny ropy sugerują niższe ryzyko recesji, tj. ok. 25% zarówno w przypadku strefy euro, jak i USA.
  • EUR: Prognoza regionalna MFW dla Europy wskazuje na scenariusz miękkiego lądowania (stopniowego hamowania inflacji przy utrzymaniu wzrostu gospodarczego). Dynamika PKB w strefie euro ma wyhamować z 3,3% w 2023 do odpowiednio 0,7%, 1,2% i 1,8% w latach 2024-2025. MFW sygnalizuje, że powrót inflacji do "normalnych poziomów" może zająć kilka lat. Wśród rekomendacji Fundusz wymienia m.in. utrzymywanie restrykcyjnej polityki pieniężnej, odbudowę buforów fiskalnych i wygaszanie niecelowanych programów wsparcia energetycznego dla gospodarstw domowych. Ekonomiści MFW sygnalizują również nasilające się w Europie problemy ze zbyt niskim wzrostem produktywności i pogarszaniem się średnioterminowych perspektyw rozwoju. W tym obszarze pomocne mogą być reformy strukturalne, w tym polityki nakierowane na skuteczną transformację energetyczną i zapewnienie bardziej zrównoważonego podziału dochodów.