Dziennik Ekonomiczny: Jesień w gospodarce

Pobierz raport

W TYM TYGODNIU W CENTRUM UWAGI

  • Koniec tygodnia przyniósł niewielką korektę na amerykańskim rynku akcji, entuzjazm ostudziły bowiem słabsze od oczekiwań wyniki niektórych spółek. Wiara w szybsze obniżki stóp Fed wsparła natomiast notowania złota, które osiągnęło nowe maksima. Rentowności obligacji na rynkach bazowych nieznacznie wzrosły, a dolar minimalnie umocnił się względem euro. Na rynku krajowym zmienność była ograniczona. Złoty był stabilny wobec głównych walut, a rentowności obligacji marginalnie wzrosły, w ślad za tendencjami na rynkach bazowych.
  • Globalnie najważniejszą publikacją tygodnia będzie amerykański deflator PCE, który poznamy dopiero w piątek. Na ten tydzień zaplanowano też wystąpienia wielu przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Uwagę przyciągną też Niemcy – indeks koniunktury Ifo (wt.) i aktualizacja prognoz PKB przez czołowe niemieckie instytucje (czw.). Dziś poznamy kolejne dane o aktywności w krajowej gospodarce w sierpniu. Będziemy się bacznie przyglądać decyzjom banków centralnych w regionie (w Czechach i na Węgrzech) i z zainteresowaniem spojrzymy na nowe prognozy OECD (śr.).
  • W przypadku amerykańskiego deflatora PCE konsensus spodziewa się dalszego spadku dynamiki cen do 2,3% r/r (z 2,5% r/r w lipcu). Fed ocenia, że inflacja w trwały sposób zmierza w kierunku 2% r/r, a sierpniowy wynik najpewniej wpisze się w tę ocenę. Równolegle publikowane dane o dochodach i wydatkach Amerykanów powinny pokazać wciąż dobrą kondycję finansową gospodarstw domowych, jednak przy osuwającej się stopie oszczędności. Łącznie potwierdzą one jednak, że realizuje się scenariusz miękkiego lądowania, który – naszym zdaniem – będzie wspierać ostrożne luzowanie polityki pieniężnej w USA (czyli kontynuację obniżek, ale ruchami o 25pb). O tym, czy mamy rację, pozwolą nam się przekonać wypowiedzi przedstawicieli Fed z prawem głosu w FOMC – dziś będzie to R.Bostic (Atlanta Fed) oraz A.Goolsbee (Chicago Fed). Na czwartek zaplanowane są przemówienia m.in. J.Powella czy J.Williamsa (NY FED).
  • Tydzień rozpoczną publikacje wstępnych wrześniowych indeksów PMI ze strefy euro i jej głównych gospodarek. Konsensus spodziewa się niewielkich spadków indeksów usługowych, czyli wolniejszego tempa wzrostu aktywności, przy nieznacznych zmianach indeksów (słabej) koniunktury w przemyśle. Wyhamowanie spadków aktywności w przetwórstwie ma za to pokazać amerykański PMI. Warte uwagi będą również alternatywne indeksy, ze strefy euro (ESI, koniunktura konsumencka, pt.) i USA (indeks Uniwersytetu Michigan, pt.), ale obok PMI najwięcej uwagi przyciągnie indeks Ifo.
  • Uzupełnieniem ubiegłotygodniowych danych o aktywności w krajowej gospodarce będzie sprzedaż detaliczna oraz produkcja budowlano-montażowa za sierpień. Spodziewamy się wyhamowania wzrostu sprzedaży do 3,3% r/r z 4,4% r/r w lipcu, wraz z dalszym przekierowywaniem popytu z towarów na usługi. Pogłębienie spadku produkcji budowalnej (PKOe: -6,6% r/r vs -1,4% r/r w lipcu) to oprócz słabego napływu funduszy UE odzwierciedlenie negatywnych efektów kalendarzowych. W przypadku podaży pieniądza M3 oczekujemy umiarkowanego wzrostu, o 8% r/r. Do kompletu we wtorek opublikowana zostanie stopa bezrobocia rejestrowanego – spodziewamy się jej stabilizacji na poziomie 5,0% wbrew trendowi sezonowemu, na co wskazał wcześniej szacunek MRPiPS.
  • W regionie tydzień minie pod znakiem polityki pieniężnej. We wtorek decyzję o stopach procentowych podejmować będzie węgierski MNB, w środę czeski CNB. W obu przypadkach spodziewamy się obniżki o 25pb. Jeśli chodzi o Węgry stabilizacja stóp w sierpniu była motywowana (nie)stabilnością na rynku walutowym, natomiast zarówno minutes z posiedzenia jak i wypowiedź wiceprezesa B.Virag’a wskazują, że bank widzi przestrzeń do dalszych obniżek. Taką decyzję na najbliższym posiedzeniu powinno ułatwiać silne rozpoczęcie cyklu luzowania przez Fed. Oprócz września widzimy możliwość przynajmniej jeszcze jednej obniżki stóp MNB do końca roku. Na przestrzeń dla obniżki w Czechach wskazywali niektórzy przedstawiciele Zarządu CNB, a sam prezes A.Michl określił sierpniową obniżkę o 25pb mianem „jastrzębiej”. Inflacja w miesiącach letnich okazała się nieco wyższa od oczekiwań, natomiast nadal pozostaje w pobliżu celu inflacyjnego (2,2% r/r w lipcu i sierpniu). Powodzie, które niestety nawiedziły również Czechy, stwarzają natomiast zagrożenie dla (i tak zrewidowanej niedawno w dół) prognozy wzrostu PKB na 2024, która wynosi zaledwie 1,2%.
  • Równie ciekawie zapowiada się posiedzenie Riksbanku (śr.) oraz SNB (czw.). Riskbank może kontynuować obniżki biorąc pod uwagę spadek inflacji nieco poniżej celu, przy słabym wzroście gospodarczym. Byłoby to spójne z zapowiedzią banku wskazującą na jeszcze 2-3 obniżki do końca roku. Obniżkę w Szwajcarii wspiera utrzymywanie się niskiej presji inflacyjnej – inflacja w 2q24 była przeciętnie nieznacznie poniżej prognozy SNB (1,3% vs 1,4%), wyniki za lipiec i sierpień (odpowiednio 1,3% i 1,1% r/r) póki co zaprzeczają scenariuszowi nieznacznego odbicia inflacji w 3q24.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Wrześniowe badanie GUS wskazuje na ogólną stabilizację koniunktury w gospodarce. W większości obszarów wskaźnik koniunktury (zarówno wyrównany, jak i niewyrównany sezonowo) kształtuje się na poziomie zbliżonym do obserwowanego w sierpniu. Wciąż pozytywnie na tle historycznym wyróżniają się nastroje w handlu detalicznym, poprawia się także koniunktura w hotelarstwie, co jest spójne z obrazem relatywnie silnego popytu konsumpcyjnego. Najgorzej oceniana jest sytuacja w przemyśle i handlu hurtowym. Niewiele lepsze są nastroje w budownictwie i transporcie. Ponad 80% firm planuje utrzymać do końca roku dotychczasowy poziom zatrudnienia, wśród przedsiębiorstw które planują go jednak zmienić nieco większy odsetek zapowiada redukcje niż zwiększanie liczby etatów. Największy odsetek firm planujących ograniczenie zatrudnienia jest w przetwórstwie przemysłowym (13%), a także w transporcie i handlu (ponad 10%). Dane wpisują się w scenariusz utrzymania niskiej dynamiki zatrudnienia do końca br.
  • POL: Agencja Moody’s w ramach okresowego przeglądu podtrzymała dotychczasowy rating Polski na poziomie „A2” z perspektywą stabilną. Agencja wskazała, że za stabilną perspektywą stoją ocena, że podatność na wydarzenia geopolityczne Polski ogranicza fakt członkostwa Polski w NATO, oraz „znaczna poprawa” relacji z UE po zmianie rządu w grudniu 2023. Jednocześnie Moody’s oczekuje jedynie ograniczonych postępów w zakresie reform przywracających niezależność sądownictwa ze względu na antagonistyczne relacje między rządem a prezydentem. Utrzymanie stabilnej perspektywy wynika również z oceny, że wpływ prognozowanego wzrostu zadłużenia oraz osłabienia zdolności do jego zaciągania równoważony jest solidnymi perspektywami wzrostu gospodarczego. W ocenie Moody’s wzrost ratingu byłby możliwy w scenariuszu poprawy relacji między rządem a prezydentem, w przypadku słabszego od oczekiwań wzrostu zadłużenia lub konsolidacji fiskalnej, która doprowadziłaby do ustabilizowania się poziomu długu znacznie poniżej 60% PKB. Ewentualny atak militarny na Polskę skutkowałby wg Moody’s natychmiastową negatywną oceną ratingową, choć taki scenariusz nie znajduje się w scenariuszu bazowym i został uznany za mało prawdopodobny. Moody’s oczekuje, że wzrost PKB w 2024 wyniesie 3,0%, a w 2025 przyspieszy do 3,5%. Z kolei deficyt fiskalny ma się utrzymać powyżej 5% PKB przynajmniej do końca 2025. Relacja długu do PKB wg agencji wzrośnie do 57% w 2025 a od 2026 stabilizować się będzie nieznacznie powyżej 60%.
  • POL: L.Kotecki (RPP) podtrzymał stanowisko, że pierwszym momentem na poważną dyskusję o obniżkach stóp RPP będzie marzec 2025, ze względu na dysponowanie przez Radę nową projekcją inflacyjną opartą na zaktualizowanych wagach i wiedzą o skali zmian cen nośników energii. Głównym powodem umożliwiającym cięcia stóp ma być istotny spadek inflacji. Według L.Koteckiego w tym roku nie ma przestrzeni na obniżki stóp ze względu na niepewność – wg niego lepiej jest się lekko spóźnić z rozpoczęciem cyklu obniżek niż zacząć je za wcześnie. Członek RPP ocenił, że projekt budżetu na 2025 wskazuje na nadal luźną politykę fiskalną i nie jest czynnikiem przybliżającym obniżki stóp RPP. Jednocześnie wg L.Koteckiego wydatki wojskowe, będące główną przyczyną braku planowanej istotnej konsolidacji fiskalnej, nie mają znacznego charakteru proinflacyjnego. Członek RPP ocenił, że prawdopodobne przekroczenie poziomu 60% PKB przez dług (wg metodyki ESA) będzie symbolicznym przełamaniem pewnej bariery, ponieważ konstytucyjne progi ostrożnościowe nie będą uruchamiane.
  • GER: Ceny produkcji przemysłowej wzrosły w sierpniu o 0,2% m/m i były o 0,8% niższe niż przed rokiem. Dynamika cen była dokładnie taka sama, jak przed miesiącem i zgodna z oczekiwaniami. Deflacja w ujęciu r/r to efekt spadku cen energii, przy wzrostach w pozostałych kategoriach.
  • EUR: Wskaźnik ufności konsumenckiej KE we wrześniu wzrósł o 0,5pp i wyniósł -12,9 pkt. Dla UE analogiczny wskaźnik również wzrósł o 0,5pp, ale jest na wyższym poziomie (-11,7 pkt.).
  • POL: Według danych rządowych na terenach objętych stanem klęski żywiołowej mieszka 2,4 mln osób. Wstępne szacunki wskazują, że wartość strat związanych z powodzią w przypadku woj. dolnośląskiego to blisko 4 mld PLN. Na terenie objętym powodzią zniszczeniu miało ulec 11,5 tys. budynków, w tym 724 obiekty użyteczności publicznej.
  • GER: Wstępne wyniki wyborów lokalnych w Brandenburgii wskazują, że SPD pozostanie największą partią w Landtagu, jednak z jedynie minimalną przewagą nad prawicową AfD. Lewica zdobyła 31% głosów (vs 26% w poprzednich wyborach w 2019), podczas gdy AfD – 29% (vs 24% w 2019). CDU zdobyła 14% głosów, a lewicowy Sojusz S.Wagenknecht 13%. Do Landtagu nie wejdą FDP i Zieloni (partnerzy koalicyjni SPD w rządzie federalnym). Dotychczasowy premier Brandenburgii D.Woidke najpewniej zachowa stanowisko, co zdejmuje presję z kanclerza O.Scholza. Przed wyborami spekulowano, że ewentualna porażka SPD może sprawić, że przed końcem kadencji Bundestagu (wrzesień 2025) SPD zdecyduje się na zmianę na stanowisku kanclerza. Brandenburgia jest trzecim landem z tzw. wschodnich Niemiec, gdzie w wyborach lokalnych poparcie AfD wyniosło ok. 30%. Sondaże ogólnokrajowe wskazują, że poparcie dla ruchu wynosi 20%, co przy 10% poparcia dla BSW daje ok. 30% poparcia dla tzw. partii skrajnych.

Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Internetowe serwisy informacyjne PKO Banku Polskiego wykorzystują pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania, łączenia z innymi danymi posiadanymi przez Bank oraz zmiany ustawień plików cookies a także ich usuwania z przeglądarki internetowej, znajdują się w Polityce prywatności Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce oznacza potwierdzenie zapoznania się z powyższymi informacjami i zgodę na wykorzystywanie plików cookies w celach marketingowych.