Dziennik Ekonomiczny: Inflacja sprzyja Rezerwie Federalnej

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI

  • Wczorajsze dane o inflacji CPI w USA utwierdziły inwestorów w przekonaniu o rychłym rozpoczęciu cyklu obniżek stóp procentowych, co zwiększyło apetyt na ryzyko. Nastroje na giełdach wyraźnie się poprawiły, S&P wzrósł o ponad 1%, a Nasdaq o ponad 2%. Dobre nastroje z USA przeniosły się na rynki azjatyckie, które dziś notują wyraźne giełdowe wzrosty. Rentowności amerykańskich Treasuries przesunęły się wczoraj minimalnie w górę na krótkim końcu krzywej, przy niewielkiej zmienności rentowności 10-latek. W ciągu dnia dolar podlegał niewielkim wahaniom, lekko zyskując względem euro po publikacji danych inflacyjnych – kurs EURUSD jeszcze bardziej zbliżył się do poziomu 1,10. Złoty tracił do głównych walut, w większym stopniu do dolara. Podobnie zachowywała się czeska korona, utratę wartości z końca ubiegłego tygodnia odrabiał natomiast forint. Rentowności krajowych obligacji obniżały się na całej długości krzywej.
  • Kluczowym wydarzeniem będzie dziś posiedzenie EBC, przy okazji którego przedstawiona zostanie najnowsza projekcja inflacji i PKB. Decyzja EBC o obniżce stóp o 25 pb wydaje się przesądzona. Wspierają ją dane o inflacji (w sierpniu wg wstępnych danych spadła do 2,2% r/r), spowolnienie wzrostu płac negocjowanych (w 2q24 do 3,6% r/r z 4,7% r/r w 1q24) i uprawdopodabniają coraz liczniejsze głosy członków EBC, którzy widzą postępy w walce z inflacją i potrzebę obniżek stóp procentowych. Swoje trzy grosze do argumentów za obniżkami dodał niedawno były prezes EBC, M.Draghi, w raporcie, który wskazał na konieczność znaczącego zwiększenia inwestycji w Europie. Najnowsze prognozy oraz dodatkowe komentarze ze strony prezes EBC pozwolą ocenić tempo i skalę obniżek w dalszym horyzoncie. Obecnie zakładamy, że do końca roku (oprócz września) EBC zdecyduje się na jeszcze jedną obniżkę w grudniu. Przypominamy, że 18 września, w „technicznym” ruchu, EBC obniży spread pomiędzy stopą operacji refinansujących a stopą depozytową do 15pb, obniżając tę pierwszą o dodatkowe 35pb. Analogicznie obniżona zostanie stopa kredytu.
  • Na drugim planie znajdą się sierpniowe dane o inflacji producenckiej w USA – konsensus spodziewa się jej dalszego spadku, do poziomu 1,8% r/r. Dużo ciekawsze mogą się okazać cotygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych. W ostatnich tygodniach oscylują one wokół poziomu 230 tys. i dokładnie takiego wyniku spodziewa się konsensus. Potencjał do zaskoczeń w tych danych jest duży i ewentualny gorszy wynik może ponownie wzmocnić oczekiwania na obniżkę stóp o 50pb na najbliższym posiedzeniu Fed, biorąc pod uwagę przechylenie funkcji reakcji FOMC w stronę rynku pracy, choć jego przedstawiciele póki co nie zdają się widzieć konieczności tak gwałtownego ruchu (my również).

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Inflacja CPI w sierpniu obniżyła się nieco silniej od oczekiwań, do 2,5% r/r (kons.: 2,6% r/r) z 2,9% r/r w lipcu. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły w tym samym tempie co w lipcu, o 0,2%. Nieznaczne przyspieszenie dotyczyło inflacji bazowej (0,3% m/m vs 0,2% m/m w lipcu), choć jej miara roczna ustabilizowała się na poziomie 3,2% r/r. Największy wkład do wzrostu cen ma wciąż „schronienie”, gdzie dezinflacja przebiega powoli, gdyż do kategorii wliczają się nie tylko nowe kontrakty na wynajem, ale też te nienegocjowane od dłuższego czasu. Przebieg procesów dezinflacyjnych powinien być jednak zadowalający dla Rezerwy Federalnej – dynamika cen usług z wyłączeniem „schronienia” od maja systematycznie się obniża, a w sierpniu spadła do 4,3% r/r, co w większym stopniu niż cały agregat „usługowy” może wskazywać na słabnącą presję popytową. Po raz pierwszy od lutego odnotowano też roczny spadek cen energii, przede wszystkim ze względu na blisko 10-procentowy spadek cen benzyny. Dynamika cen żywności (2,1% r/r) była zbliżona do tej odnotowanej w ostatnich kilku miesiącach. W naszej ocenie dane będą wspierać decyzję Fed o obniżce stóp we wrześniu o 25pb, potwierdzając, że procesy dezinflacyjne są kontynuowane. Podwyższona inflacja w usługach, przy schładzającej się, lecz nie dramatycznej, sytuacji na rynku pracy, będzie stanowić argument przeciwko głębszemu ruchowi.
  • ROM: Inflacja CPI w sierpniu obniżyła się nieco słabiej od oczekiwań, do 5,1% r/r (kons.: 5,0% r/r) z 5,4% r/r w lipcu. W kierunku dezinflacji oddziaływały towary nieżywnościowe, których dynamika cen spowolniła do 4,4% r/r (z 6,9% r/r w lipcu), a najsilniejsze spowolnienie dotyczyło cen energii. Wolniej rosły również ceny odzieży i obuwia. Przyspieszenie widoczne było natomiast przede wszystkim w cenach żywności, które wzrosły o 4,3% r/r (vs 1,7% r/r w lipcu). W ujęciu m/m najsilniej rosły ceny warzyw i cytrusów w warunkach niskiego poziomu upraw krajowych i drożejącego importu. Nadal na podwyższonym poziomie kształtuje się inflacja w usługach (8,6% r/r vs 8,5% r/r w lipcu), którą wspiera dobra sytuacja na rynku pracy, w tym rosnące wynagrodzenia. Na ostatnim posiedzeniu w sierpniu NBR – wbrew naszym oczekiwaniom – obniżył stopy procentowe, jednocześnie oceniając na podstawie najnowszej projekcji, że perspektywy inflacyjne, w szczególności krótkookresowe, poprawiły się. „Wyskok” inflacji w lipcu (która na sierpniowym posiedzeniu nie była jeszcze znana) zachwiał wyraźnie spadkowym trendem dezinflacyjnym. Spodziewamy się, że do końca roku NBR dokona jeszcze jednej obniżki stóp, niewykluczone, że na posiedzeniu w październiku, jeśli szalę argumentów przeważy dalszy spadek inflacji w sierpniu oraz słabe dane o wzroście gospodarczym w 2q24.
  • POL: Dane o sytuacji społeczno-gospodarczej województw potwierdzają zróżnicowany obraz ryku pracy w Polsce. Na koniec 2q24 stopa bezrobocia rejestrowanego kształtowała się wyraźnie powyżej średniej krajowej we wschodniej części Polski, m.in. województwach podkarpackim, warmińsko-mazurskim i lubelskim. Jednocześnie we wszystkich regionach odnotowano roczny spadek osób długotrwale bezrobotnych, co może odzwierciedlać wycofywanie się tych osób z rynku pracy, a w większości województw wzrosła r/r liczba bezrobotnych do 25 r.ż., co może świadczyć o pogarszających się warunkach przede wszystkim dla osób wchodzących na rynek pracy. W ujęciu regionalnym wyższa stopa bezrobocia korelowała z relatywnie niższym poziomem wynagrodzeń, z najniższym przeciętnym poziomem płac odnotowanym w województwie warmińsko-mazurskim (6714,9 PLN brutto), a najwyższym w województwie mazowieckim (9371,7 PLN brutto).
  • HUN: Minutes z sierpniowego posiedzenia MNB pokazały, że decyzja o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian była jednogłośna. Dyskusja dotyczyła również możliwości obniżki stóp o 25pb. Za decyzją o stabilizacji parametrów polityki pieniężnej przeważyły argumenty dotyczące podwyższonej zmienności i pogorszenia nastrojów na rynkach finansowych. Niektórzy członkowie węgierskiej Rady wskazywali również na konieczność zachowania ostrożnego podejścia w warunkach lipcowego wzrostu inflacji, który częściowo wynikał z wygasania administracyjnych obniżek cen na niektóre produkty żywnościowe. Jednocześnie wskazywano na argumenty uzasadniające dalsze łagodzenie polityki pieniężnej oraz podkreślano, że istnieje przestrzeń do takich ruchów na kolejnych posiedzeniach. Po sierpniowej decyzji wiceprezes MNB B.Virag stwierdził, że na kolejnym posiedzeniu w grę wchodzić będzie stabilizacja stóp procentowych lub ich redukcja o 25pb, a do końca roku widzi możliwość 1-2 obniżek, co jest spójne również z naszą prognozą. Nie wykluczamy kolejnego cięcia na posiedzeniu pod koniec września.