Dziennik Ekonomiczny: Globalne napięcia znowu rosną

Pobierz raport

W TYM TYGODNIU W CENTRUM UWAGI:

  • Dane o amerykańskiej inflacji PCE w piątek wsparły rynkowe nadzieje, że obniżki stóp Fed w tym roku sięgną jeszcze co najmniej 50 pb. W efekcie rentowności obligacji na rynkach bazowych obniżyły się nieznacznie. Dolar pozostawał względnie stabilny wobec euro. Złoty, w trakcie piątkowej sesji europejskiej umacniał się, EURPLN obniżył się do 4,15, a USDPLN do 3,98. Rentowności polskich długoterminowych SPW spadały. Wieczorne doniesienia o zerwaniu rozmów pomiędzy USA i Ukrainą w sprawie umowy o minerałach i gwałtownym pogorszeniu relacji między D.Trumpem a W.Zełeńskim osłabiły euro (EURUSD spadł do 1,0375) i zwiększyły awersję wobec walut naszego regionu. EURPLN wzrósł skokowo, w pobliże 4,20, osłabiły się także czeska korona i węgierski forint. Dzisiejsza sesja rozpoczyna się w okolicy 4,17 PLN za EUR i 4,00 za USD. Wzrost napięć geopolitycznych może jednak dalej ciążyć na globalnych nastrojach, zwłaszcza, że do niepewności w zakresie Ukrainy dołącza sytuacja na Bliskim Wschodzie. Hamas odrzucił propozycję przedłużenia pierwszej fazy rozejmu w Strefie Gazy, która zgodnie z pierwotnymi uzgodnieniami zakończyła się w sobotę, a Izrael wstrzymał transport pomocy humanitarnej do Gazy.
  • Po burzliwym weekendzie w centrum uwagi rynków pozostanie geopolityka. Po stronie danych makro kluczowe będą natomiast publikacje z amerykańskiego rynku pracy, które mogą wpłynąć na oczekiwania dotyczące polityki Fed – raporty ADP (śr.) oraz NFP (pt.). EBC podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych (czw.), gdzie powszechnie oczekiwana jest pierwsza obniżka o 25 pb, ale dla rynków ważniejsze od samej decyzji będą wskazania co do przyszłości (m.in. czy EBC nadal będzie określał swoją politykę jako restrykcyjną).
  • Raport ADP poznamy w środę. Konsensus wskazuje na wyhamowanie przyrostu zatrudnienia w sektorze prywatnym do 148 tys. z 183 tys. Na kluczowe dane z rynku pracy, czyli NFP i stopę bezrobocia poznamy w piątek. Oczekujemy wzrostu zatrudnienia o 184 tys. (kons.: 158 tys.) względem 143 tys. poprzednio, przy utrzymaniu stopy bezrobocia na poziomie 4,0% oraz wzroście dynamiki płac do 4,2% r/r z 4,1% r/r. Potencjalnym czynnikiem ryzyka dla wzrostu zatrudnienia mogą być warunki pogodowe, chociaż ostatnio ich wpływ nie był wielki. Dodatkowo, na znaczną poprawę zatrudnienia wskazują inne wskaźniki, takie jak ISM za styczeń. Stabilizacja rynku pracy dawałaby Fed przestrzeń do kontynuacji restrykcyjnej polityki pieniężnej. Sytuacja na rynku pracy może jednak ulec pogorszeniu w kolejnych miesiącach, głównie w wyniku zwolnień  grupowych w sektorze publicznym.
  • W czwartek EBC podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Konsensus zakłada kolejną obniżkę o 25 pb, co jest zgodne z naszymi przewidywaniami i potwierdzone przez wypowiedzi członków Rady. Uwaga skupi się głównie na tonie komunikatu oraz przekazie po posiedzeniu. Dyskusje w ramach EBC koncentrują się ostatnio na poziomie neutralnej stopy procentowej, która wzrosła po pandemii i według niektórych członków Rady Prezesów, po tej obniżce stopy mogą już być na neutralnym poziomie. To ograniczałoby skłonność EBC do kontynuacji luzowania. Dziś poznamy odczyt inflacyjny za luty, także istotny z punktu widzenia EBC, – oczekiwany jest spadek inflacji HICP do 2,3% r/r z 2,5% r/r, co przełamałoby trwający od października trend wzrostowy. Inflacja bazowa także powinna się obniżyć, do 2,6% r/r z 2,7% r/r.
  • Dziś uwaga skupi się na publikacjach indeksów PMI dla sektora przetwórczego w kluczowych gospodarkach. W Polsce, naszym zdaniem, wskaźnik utrzyma się w pobliżu poprzedniego odczytu (48,8 pkt.), a na ocenach przetwórców ciążyć może mocny złoty. Finalne odczyty dla Niemiec i strefy euro mogą potwierdzić oznaki poprawy, choć nadal pozostaną poniżej neutralnego poziomu 50 pkt. W USA kluczowe będą nie tylko rewizje PMI (wstępnie 51,6 pkt.), ale przede wszystkim indeks ISM – konsensus zakłada jego spadek do 50,5 pkt. z 50,9 pkt. Jeśli ISM spadnie poniżej 50 pkt, może to sygnalizować, że gospodarka amerykańska zaczyna tracić impet.
  • W piątek opublikowane zostaną dane z Niemiec dotyczące zamówień w przemyśle w styczniu. Poprzednio zamówienia wzrosły o 6,9% m/m, ale konsensus zakłada, że był to jednorazowy „skok”, a styczniowe dane wskażą powrót do spadków.
  • Ten tydzień przyniesie również istotne dane z naszego regionu. W środę opublikowane zostaną wstępne dane o inflacji CPI w Czechach – konsensus zakłada niewielki spadek do 2,7% r/r z 2,8% r/r, co może wzmacniać argumenty za wznowieniem luzowania polityki CNB w średnim okresie. W czwartek poznamy dane z Węgier, w tym sprzedaż detaliczną (oczekiwany wzrost do 1,4% r/r z 0,1% r/r) oraz produkcję przemysłową, która nadal pozostaje w recesji. Dodatkowo, w tym tygodniu opublikowane zostaną rewizje PKB za 4q24 w Rumunii (pt). i na Węgrzech (wt.).

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • UKR-USA: Wbrew oczekiwaniom wizyta W.Zełeńskiego w USA nie przyniosła podpisania umowy w sprawie minerałów. Rozmowa Prezydenta Ukrainy z D.Trumpem i JD Vance’m skończyła się kłótnią i zarzutami ze strony USA wobec W.Zełeńskiego m.in. o brak wdzięczności za otrzymaną pomoc i brak woli zawarcia pokoju. Sekretarz skarbu USA powiedział, że obecnie USA nie widzą możliwości podpisania umowy z Ukrainą, ponieważ warunkiem do zawarcia umowy gospodarczej jest to, aby władze Ukrainy chciały także umowy pokojowej. Poparcie dla W.Zełeńskiego wyrazili tymczasem przedstawiciele UE, w tym U. von der Leyen. Liderzy państw europejskich wraz z W.Zełeńskim, premierem Kanady i ministrem spraw zagranicznych Turcji w niedzielę uczestniczyli w specjalnym szczycie zorganizowanym w Londynie, poświęconym wojnie w Ukrainie. Na szczycie ustalono, że Brytania i Francja będą przewodzić pracom w Europie na rzecz opracowania planu pokojowego, a uzgodnienia zostaną następnie przedstawione USA, sugerując, że taki plan ma też poparcie strony amerykańskiej. Zgromadzone państwa podtrzymały deklarację dalszego przekazywania pomocy wojskowej Ukrainie (na ten cel Wlk. Brytania ma udzielić Ukrainie 2,26 mld GBP pożyczki), a także ocenę, że Ukraina musi uczestniczyć w negocjacjach pokojowych. Zapowiedziano stworzenie koalicji „chętnych” państw, które po zawarciu rozejmu będą bronić pokoju i gwarantować jego przestrzeganie. Premier Wlk. Brytanii podtrzymał, że należy do grona chętnych, podtrzymując deklarację gotowości wysłania brytyjskich żołnierzy i wykorzystywania brytyjskich samolotów jako gwarantów pokoju. Sekretarz generalny NATO powiedział tymczasem, że rozmowy z USA w kwestii amerykańskich gwarancji dla Ukrainy są wciąż w toku, pomimo komentarzy D.Trumpa, że gwarancje są zadaniem dla Europy.
  • USA: H.Lutnick, amerykański sekretarz ds. handlu, powiedział, że zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią jutro wejdą w życie cła na towary z Kanady i Meksyku, ale zastrzegł, że D.Trump musi jeszcze określić ich ostateczną wysokość. Jednocześnie pozytywnie ocenił działania podjęte przez Meksyk i Kanadę w celu zabezpieczenia ich granic z USA. Sekretarz podtrzymał zapowiedź dalszego podnoszenia ceł na towary z Chin, do 20-30%, o ile Państwo Środka nie powstrzyma przemytu fentanylu do USA.
  • USA: Deflator PCE w styczniu obniżył się zgodnie z oczekiwaniami. Spadek odnotowano zarówno w ogólnym indeksie wydatków konsumpcyjnych (do 2,5% r/r wobec 2,6% r/r w grudniu), jak i w jego wersji bazowej (2,6% w styczniu wobec 2,9% w grudniu). Miesięczny impet bazowego deflatora PCE oscyluje w ostatnich miesiącach wokół poziomu 0,3% (tyle też wyniósł w styczniu) i jest już niższy niż obserwowany jeszcze na początku ubiegłego roku. Dane powinny zwiększyć komfort przedstawicieli FOMC, zaniepokojonych ostatnio wolniejszym od oczekiwań postępem w dezinflacji. Dla Fed istotne powinno być obniżanie się presji w usługach, gdzie ceny po raz pierwszy od roku wzrosły wolniej niż ceny towarów (odpowiednio o 0,2% m/m vs 0,5% m/m).
  • USA: Wydatki konsumentów w styczniu spadły o 0,2% m/m, po solidnym wzroście o 0,8% m/m w grudniu. Dynamika wydatków była wyraźnie słabsza niż oczekiwano (kons.: +0,2% m/m). Najsilniejszy negatywny wpływ na wydatki miały obniżone zakupy samochodów, co mogło być echem czynników podażowych. Spadek wydatków konsumpcyjnych nie wynikał jednak ze słabej dynamiki dochodów, bo te wzrosły w styczniu o 0,9% m/m – silniej niż oczekiwano (kons.: 0,4% m/m). Dane wpisują się w pesymistyczną wymowę ostatnich badań koniunktury konsumenckiej, chociaż warto zastrzec, że wśród czynników negatywnie oddziałujących na wydatki Amerykanów na początku roku mogła być także surowa zimowa pogoda.
  • EUR: Średnioterminowe oczekiwania inflacyjne konsumentów w styczniu wg EBC obniżyły się do 2,6% z 2,8% w grudniu (w horyzoncie rocznym). Nie zmieniło się natomiast postrzeganie inflacji w perspektywie 3 lat (tu konsumenci wciąż prognozowali 2,4%). Jednocześnie obniżył się pesymizm dotyczący wzrostu gospodarczego i sytuacji na rynku pracy, co przełożyło się też na marginalny wzrost planowanych wydatków w perspektywie roku (w styczniu oczekiwania dotyczące wzrostu wydatków w horyzoncie rocznym wzrosły do 3,6% wobec 3,5% w grudniu).
  • CHN: Przetwórczy indeks Caixin PMI w lutym wzrósł do 50,8 pkt. z 50,1 pkt., silniej od oczekiwań (50,4 pkt.), odzwierciedlając m.in. wzrost subineksu zamówień, w tym silne ożywienie popytu zagranicznego. To pociągnęło za sobą wzrost produkcji, a także poprawę ocen w zakresie zatrudnienia (chociaż pozostają one poniżej neutralnego poziomu 50 pkt.). Poprawę koniunktury w przetwórstwie pokazało także oficjalne badanie PMI – w nim także rosły zamówienia i produkcja, co można w dużym stopniu wiązać z przyspieszaniem zamówień w obawie przed wzrostem amerykańskich ceł. Taki wniosek wspiera obserwowane równocześnie pogorszenie sytuacji sektora usługowego (tu PMI spadł do 50 pkt. z 50,3 pkt. miesiąc wcześniej), traktowanego jako precyzyjniej odzwierciedlający kondycję popytu krajowego, w tym konsumpcyjnego.
  • GER: Inflacja CPI w lutym wg wstępnych danych utrzymała się na poziomie 2,3% r/r i była zgodna z oczekiwaniami. W ujęciu m/m ceny wzrosły o 0,4%. W lutym ponownie zmniejszyła się presja cenowa w kategoriach bazowych, inflacja bazowa po wyłączeniu cen energii i żywności spadła do 2,6% r/r z 2,9% r/r w styczniu i wobec ponad 3% r/r pod koniec 2024. Jednocześnie przyspieszyła inflacja cen żywności (do 2,4% r/r z 0,8% r/r w styczniu). Inflacja HICP w lutym utrzymała się na styczniowym poziomie 2,8% r/r i w tym ujęciu nieco przewyższyła oczekiwania (kons.: 2,6% r/r).
  • EUR: Wskaźniki inflacji HICP za luty z Francji (0,9% r/r) i Włoch (1,7% r/r) były niższe od oczekiwań. W obu krajach odnotowano wyhamowało tempo wzrostu cen usług. Dane, w zestawieniu ze spadkiem inflacji bazowej (w tym usługowej) w Niemczech, powinny zwiększać komfort EBC w decyzji o kolejnej obniżce stóp o 25 pb. na czwartkowym posiedzeniu.
  • EUR: Komisarz UE do spraw gospodarki V.Dombrovskis zadeklarował, że UE jest gotowa stanowczo odpowiedzieć Stanom Zjednoczonym na nowe cła. Przywołał ocenę MFW, że w wyniku ceł nakładanych i zapowiadanych przez USA globalny PKB może być niższy o 7%. Komisarz zwrócił też uwagę na konieczność wzmocnienia zdolności obronnych Europy, zapowiadając zwiększenie elastyczności budżetowej w zakresie wydatków militarnych.
  • CHN: Chiny zapowiedziały podjęcie "niezbędnych środków " w odpowiedzi na kolejne cła z USA, powtarzając, że jednostronne cła naruszają zasady WTO. W reakcji na pierwsze taryfy Chiny ogłosiły cła odwetowe w wysokości 15% na import węgla i skroplonego gazu ziemnego (LNG) ze Stanów Zjednoczonych oraz 10% na import ropy naftowej, maszyn rolniczych, pojazdów o dużej pojemności silnika i pickupów.
  • CZE: PKB w 4q24 wzrósł o 1,8% r/r, silniej niż wskazywał wstępny szacunek (1,6% r/r). Do wzrostu gospodarczego w 4q24, podobnie jak w 3q24, w największym stopniu przyczynił się przyrost zapasów oraz wzrost wydatków gospodarstw domowych. Inwestycje nadal się kurczyły, podobnie jak eksport. Na tym ostatnim ciążył słaby popyt zewnętrzny, szczególnie dotkliwy dla przemysłu. W całym 2024 PKB wzrósł o 1%.
  • GER: Stopa bezrobocia w styczniu utrzymała się na poziomie 6,2% (sa) i była zgodna z oczekiwaniami. Liczba osób poszukujących pracy w styczniu wzrosła słabiej niż w grudniu.

Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Internetowe serwisy informacyjne PKO Banku Polskiego wykorzystują pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania, łączenia z innymi danymi posiadanymi przez Bank oraz zmiany ustawień plików cookies a także ich usuwania z przeglądarki internetowej, znajdują się w Polityce prywatności Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce oznacza potwierdzenie zapoznania się z powyższymi informacjami i zgodę na wykorzystywanie plików cookies w celach marketingowych.