Dziennik Ekonomiczny: Globalna awaria i wyborczy zwrot

Pobierz raport

W TYM TYGODNIU W CENTRUM UWAGI:

  • W związku z globalną awarią systemów komputerowych na koniec zeszłego tygodnia ceny akcji spadały w zarówno w USA jak i w Europie, zaś największe spadki dotyczyły Microsoftu i firmy CrowdStrike, wskazywanej jako odpowiedzialna za piątkowe zablokowanie komputerów z systemem Windows. Kurs złotego był relatywnie stabilny – nie zmienił się wobec EUR, nieznacznie osłabił względem dolara. Kurs EURUSD spadł poniżej 1,09. Rentowności krajowych obligacji wzrosły, szczególnie na krótszym końcu krzywej. Wzrosły także rentowności 10-letnich obligacji niemieckich i amerykańskich. Jak na razie reakcja rynkowa na wycofanie się J.Bidena z wyścigu prezydenckiego jest umiarkowana – rano dolar nieznacznie traci na wartości, a kontrakty na amerykańskie indeksy wzrosły.
  • Po stronie publikacji danych kluczowe znaczenie dla rynków będą miały publikacja preferowanej przez Fed miary inflacji, indeksu PCE (w czw. za 2q, w pt. za czerwiec), oraz pierwszy szacunek amerykańskiego PKB w 2q24 (w czw.). W Europie warto śledzić indeksy koniunktury za lipiec. Dzisiejsze krajowe dane za czerwiec pozwolą doprecyzować szacunek PKB za 2q24.
  • Konsensus zakłada, że bazowy deflator PCE w czerwcu ustabilizuje się na poziomie 2,6% r/r, a inflacja PCE ogółem obniży się do 2,5% r/r z 2,6% r/r w maju. Podpowiedzią co do czerwcowych wyników będą publikowane dzień wcześniej dane za 2q, które wg konsensusu pokażą spadek inflacji PCE do 2,6% r/r z 3,1% r/r w 1q24. Zgodny z oczekiwaniami lub lepszy wynik istotnym czynnikiem utwierdzającym Fed w przekonaniu o trwałym spadku inflacji i przypieczętowałby rynkowe przekonanie, że we wrześniu Rezerwa rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych. Ciekawie zapowiada się też czwartkowa publikacja pierwszego szacunku amerykańskiego PKB za 2q24. W przypadku tych danych spodziewane jest przyspieszenie wzrostu do 1,8 q/q saar z 1,4% w 1q24.
  • W Europie w centrum uwagi znajdą się lipcowe indeksy koniunktury – w środę PMI, a w czwartek niemiecki Ifo. W przypadku PMI oczekiwane są wzrosty, zarówno indeksów usługowych jak i przemysłowych. Ich czerwcowe pogorszenie mogło być pokłosiem wzrostu niepewności politycznej we Francji. Lekkiego wzrostu oczekuje się także w przypadku Ifo.
  • Publikowane w tym tygodniu czerwcowe dane z Polski dopełnią obrazu gospodarki w 2q24. Produkcja budowlano-montażowa najpewniej kontynuowała w czerwcu spadek (PKO: -5,1% r/r, publikacja dzisiaj), co odzwierciedla niski poziom aktywności inwestycyjnej sektora publicznego w okresie przejściowym pomiędzy standardowymi perspektywami finansowymi UE. Sprzedaż detaliczna najpewniej kontynuowała wzrost w nieco rozczarowującym, biorąc pod uwagę wzrost realnych wynagrodzeń, tempie, ok. 5,0% r/r (PKO: 5,4% r/r). Spodziewamy się, że tempo wzrostu podaży pieniądza M3 przyspieszyło w czerwcu do 8,5% r/r, z 8,0% r/r w maju, interpretację danych monetarnych utrudnia jednak obserwowane w ostatnich miesiącach duże znaczenie aktywów zagranicznych netto wśród czynników kreacji pieniądza.
  • We wtorek MNB najpewniej obniży stopy procentowe o 25pb. Kontynuacji cyklu obniżek sprzyjają m.in. niedawna pozytywna niespodzianka inflacyjna, lepsza ocena krótkookresowych perspektyw inflacyjnych przez MNB oraz umocnienie forinta. Pomimo pewnego zaostrzenia forward guidance w ostatnim komunikacie MNB, niedawna wypowiedź wiceprezesa B.Viraga wskazuje na kontynuację obniżek w 2h24. W przypadku węgierskiej polityki pieniężnej jak zwykle istotnym dla MNB czynnikiem decyzyjnym będzie też sytuacja na rynku finansowym.

 PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Prezydent J.Biden wycofał się z wyścigu o reelekcję i wezwał do wsparcia K.Harris. Wskazał, że jego decyzja jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia Partii Demokratycznej i kraju oraz zapowiedział, że z całym zaangażowaniem skupi się na wypełnianiu prezydenckich obowiązków do końca swojej kadencji. Wycofanie się jednego z dwóch głównych kandydatów, zwłaszcza na tym etapie kampanii prezydenckiej (wybory 5. listopada) jest sytuacją bez precedensu i rodzi wiele pytań, m.in. w zakresie możliwości skorzystania przez K.Harris z zebranych już środków na kampanię J.Bidena. Nie jest też pewne, że to faktycznie ona otrzyma nominację Demokratów do wyścigu prezydenckiego. Wśród wymienanych w spekulacjach alternatywnych nominatów są jeszcze m.in. gubernator Michigan, G.Whitmer, i gubernator Kaliforni, G.Newsom. Konwencja wyborcza Demokratów odbędzie się 19-22 sierpnia, na środę zaplanowano posiedzenie organizującego konwencję komietetu, na którym mają zapaść decyzje co do ram wyboru nowego kandydata. D.Trump komentując decyzję J.Bidena ocenił, że łatwiej mu będzie pokonać K.Harris niż obecnego Prezydenta. Ostatatnie sondaże wskazywały, że poparcie dla K.Harris w potencjalnym starciu z D.Trumpem byłoby zbliżone lub nieco niższe niż dla J.Bidena, co może tłumaczyć niewielką (jak na razie) rynkową reakcję. Republikański speaker w Izbie Reprezentantów wezwał J.Bidena do rezygnacji z urzędu prezydenckiego wskazując, że skoro nie jest on w stanie brać udziału w kampanii, to nie jest także w stanie wypełniać swoich prezydenckich obowiązków. K.Harris w wydanym oświadczeniu podziękowała za poparcie J.Bidenowi i zapowiedziała, że zapracuje na nominację Partii Demokratycznej oraz zrobi wszystko, by pokonać D.Trupa. Wsparciem w tym zadaniu będą napływające od czasu decyzji J.Bidena w rekordowym tempie darowizny na kampanię Demokratów.
  • CHN: Bank centralny Chin obniżył stopę procentową (stopa dla 7-dniowych operacji repo) o 10pb do 1,7%. To pierwsza obniżka od prawie roku, która pociągnęła za sobą obniżenie w analogicznej skali stóp pożyczkowych w sektorze bankowym. W komunikacie wskazano, że obniżka ma na celu optymalizację mechanizmu operacji otwartego rynku i zwiększenie wsparcia dla gospodarki. Może być także sygnałem wskazującym na większą koncentrację banku na krótkoterminowej stopie procentowej i zapowiedzią jej dalszych obniżek w obliczu rozczarowujących wyników gospodarki. W zeszłym tygodniu dane o PKB wskazały, że w 2q24 chińska gospodarka wzrosła o 4,7% r/r wobec oczekiwań na poziomie 5,1% r/r i wzrostu o 5,3% r/r kwartał wcześniej.
  • POL: I.Duda (RPP) powiedziała, że wg prognoz inflacja osiągnie szczyt na poziomie trochę powyżej 6% r/r i dopiero w 3q25 zacznie się obniżać. W jej ocenie RPP musi być pewna, że spadek inflacji ma charakter trwały, zanim zacznie obniżać stopy procentowe. W konsekwencji, być może w drugiej połowie 2025 możliwe będzie rozpoczęcie dyskusji na temat obniżek stóp. Obecnie rozmowa na ten temat jest trudna, ponieważ jesteśmy w środowisku rosnącej inflacji.
  • GER: Deflacja PPI w czerwcu wyniosła 1,6% r/r wobec 2,2% r/r w maju. Ujemna dynamika cen energii (−5,9% r/r) ponownie była główną przyczyną spadku cen producentów w ujęciu r/r. Względem czerwca 2023 niższe były ceny dóbr pośrednich (−0,9% r/r), wzrosły jednak ceny dóbr inwestycyjnych (2,3% r/r) i konsumpcyjnych (0,6% r/r). W przetwórstwie ceny wzrosły nieznacznie (0,3% r/r), natomiast w górnictwie i wydobywaniu wzrosły istotnie (5,5% r/r). W ujęciu miesięcznym ceny producentów wzrosły o 0,2%.
  • EUR: Saldo rachunku obrotów bieżących w strefie euro w maju nie zmieniło się względem poprzedniego miesiąca i wyniosło 37 mld EUR (sa). Nadwyżki odnotowano w przypadku towarów (33 mld EUR), usług (15 mld EUR) i dochodów pierwotnych (4 mld EUR). Zostały one częściowo skompensowane przez deficyt dochodów wtórnych (14 mld EUR).
  • EUR: EBC opublikował wyniki badania profesjonalnych prognostów, z którego wynika, że oczekiwania inflacyjne na 2024 i 2025 nie zmieniły się względem poprzedniego kwartału, natomiast na 2026 nieznacznie się obniżyły (do 1,9% z 2,0%). Poprawiły się prognozy wzrostu gospodarczego na 2024 (do 0,7% z 0,5) i nieznacznie osłabiły na 2025 (do 1,3% z 1,4%). W porównaniu do czerwcowych prognoz EBC oczekiwane przez prognostów ścieżki inflacji i PKB są niższe (inflacji w latach 2024 i 2025, a wzrostu PKB w całym horyzoncie).
  • EUR: G.Simkus (Bank Litwy, EBC) wyraził zrozumienie dla rynkowych oczekiwań dwóch obniżek stóp EBC w tym roku. Wskazał, że trend dezinflacyjny jest „oczywisty”, choć podkreślił nadal gwałtowne tempo wzrostu cen usług. Jego zdaniem w przypadku braku wystąpienia „czarnych łabędzi”, dalsze luzowanie polityki pieniężnej pozostaje możliwym scenariuszem. Bankier wyraził przekonanie, że na najbliższym (wrześniowym) posiedzeniu EBC na pewno pojawi się postulat obniżki stóp, choć nie jest jasne, czy się on zmaterializuje. G.Simkus powiedział, że nie widzi podstaw do ruchów w większej skali niż 25pb. Według litewskiego bankiera centralnego ożywienie gospodarcze w strefie euro może być słabsze od prognoz.
  •