Dziennik Ekonomiczny: Europejscy inwestorzy gołębieją

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Indeksy giełdowe w USA obniżały się w poniedziałek, a rentowności papierów skarbowych rosły podczas gdy rynek z pewnym opóźnieniem dyskontował piątkową wypowiedź J.Powella. Dolar kontynuował trend aprecjacyjny, ale EURUSD nie zdołał przełamać 1,08. W efekcie, złoty, który był względnie stabilny wobec euro, osłabił się do dolara i USDPLN powrócił powyżej 4,00. Rentowności krajowych obligacji obniżały się na krótszym końcu krzywej, czemu towarzyszył spadek stawek FRA.
  • Wśród danych makro na świecie najważniejsza będzie dziś ankieta JOLTS za październik, ale wcześniej poznamy dane z Europy. W strefie euro poznamy dziś inflację cen producenta za październik. Ceny produkcji obniżyły się wg konsensusu o 9,5% r/r po spadku o 12,4% r/r we wrześniu. Finalne PMI dla usług w Niemczech i strefie euro za listopad powinny potwierdzić, że ten sektor jest w lepszej kondycji, niż przemysł, ale też pozostaje w obszarze recesyjnym (poniżej neutralnego poziomu 50 pkt.). Sygnałem z rynku pracy w USA, wzmacniającym narrację miękkiego lądowania, może okazać się liczba nieobsadzonych etatów wg ankiety JOLTS w październiku. Konsensus spodziewa się spadku wakatów względem września, choć ich liczba nadal pozostanie relatywnie wysoka na tle historycznym.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • EUR: Indeks Sentix w grudniu wzrósł do -16,8 pkt. z -18,6 pkt. w listopadzie. Trzeci miesiąc z rzędu poprawił się wskaźnik oczekiwań (wzrost do ‑9,8 pkt. z ‑10,0 pkt.), co stanowi najlepszy wynik od lutego 2023. Jeszcze silniej wzrosła ocena sytuacji bieżącej, z -26,8 pkt. do –23,5 pkt., przy czym istotna poprawa dotyczyła uwarunkowań inflacyjnych. W komentarzu do danych zwracano uwagę, że inwestorzy nie tylko oczekują, iż cykl zacieśnienia polityki pieniężnej w strefie euro dobiegł już końca, ale również oczekują bardziej wspierających warunków monetarnych (najpewniej obniżek stóp w 2024). Nastroje są nadal chłodzone przez słabą koniunkturę w otoczeniu zewnętrznym i brak wyraźnych sygnałów jej poprawy. Sentix dla gospodarki niemieckiej wzrósł nieznacznie do -25,5 pkt. z -26,3 pkt w listopadzie, a indeks oczekiwań niższy niż obecnie był jedynie w okresie globalnego kryzysu finansowego oraz w czasie pandemii koronawirusa.
  • GER: Eksport w październiku obniżył się o 0,2% m/m, podczas gdy spodziewano się wzrostu sprzedaży zagranicznej. Spośród głównych kierunków dodatnią dynamikę eksportu odnotowano w przypadku krajów spoza UE, w tym o 5,7% do USA oraz o 5,6% do UK. Wyniku „na plusie” oczekiwano również w przypadku importu, ale obniżył się o -1,2%. Import z krajów UE spadł o 2,8%, w tym z krajów strefy euro o 1,9% m/m. Nadwyżka handlowa wzrosła do 17,7 mld EUR i powróciła do poziomu z sierpnia.
  • POL: Prezes EBC Ch.Lagarde skierowała do Prezesa NBP list, w którym stwierdza, że jakiekolwiek działania ograniczające zdolność do pełnienia obowiązków Prezesa NBP, jeśli niezgodne z prawem, mogą wpływać na niezależność Prezesa NBP, a co za tym idzie na niezależność Rady Prezesów EBC. Prezes Ch.Lagarde zwróciła uwagę na art. 14.2 Statutu ESBC i EBC, który stwierdza, m.in. że decyzja o zwolnieniu prezesa banku centralnego z urzędu może zostać zaskarżona do Trybunału Sprawiedliwości UE. Na tej podstawie ewentualny wniosek o wszczęcie postępowania, które byłoby równoważne zawieszeniu prezesa NBP w obowiązkach, może zostać zaskarżony do Trybunału Sprawiedliwości. List Prezes EBC stanowił odpowiedź na pismo Prezesa NBP z 15 listopada 2023.
  • POL: NBP podał w raporcie, że w 2022 napływ do Polski kapitału z tytułu inwestycji bezpośrednich (BIZ) wyniósł 140,3 mld PLN, przy dominującej roli – podobnie jak w poprzednich latach – reinwestowanych zysków (75,8 mld PLN). Wzrost (o 24,3%) miał miejsce w warunkach, gdy globalne inwestycje bezpośrednie obniżyły się o 12%. Największym inwestorem bezpośrednim w Polsce były Niemcy (biorąc pod uwagę kraj pochodzenia dominującego podmiotu w grupie kapitałowej), na drugim i trzecim miejscu znalazły się odpowiednio Francja oraz Holandia. Jednocześnie najwyższe dochody z tytułu inwestycji bezpośrednich w Polsce osiągali inwestorzy z Holandii, Niemiec i Luksemburga. Z kolei wartość transakcji z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich za granicą wyniosła 28,2 mld PLN i była ponad dwukrotnie wyższa niż w 2021. Dominującą część stanowiły reinwestycje zysków (25,1 mld PLN), osiągając historycznie najwyższy poziom. Polscy inwestorzy byli najbardziej aktywni w Czechach, Niemczech, Luksemburgu oraz na Węgrzech. W związku z wojną w Ukrainie polskie podmioty wycofywały się z inwestycji w Rosji (-1,0 mld PLN).
  • USA: Nowe zamówienia przemysłowe obniżyły się w październiku o 3,6% m/m po (zrewidowanym w dół) wzroście o 2,3% m/m we wrześniu. Zamówienia spadały najszybciej od pandemicznego kwietnia 2020. Zgodnie z wcześniejszym szacunkiem zamówienia na dobra trwałe spadły o 5,4% m/m. Głęboki spadek odnotowano w przypadku transportu (-14,8% m/m), szczególnie samolotów pasażerskich (-49,6% m/m). Z wyłączeniem tej mocno wahliwej kategorii wartość zamówień nie zmieniła się wobec września.