Dziennik Ekonomiczny: Delikatne chłodzenie amerykańskiego rynku pracy?

Pobierz raport

W TYM TYGODNIU W CENTRUM UWAGI:

  • Deeskalacja napięć na linii D.Trump – E.Musk sprzyjała wzrostom indeksów akcyjnych na giełdach w USA w piątek. Europejskie indeksy również rosły, choć nieco słabiej. WIG obniżył się o 1%, a WIG Banki o 1,9%, m.in. w związku z medialnymi doniesieniami o postulacie Sz.Hołowni, aby nałożyć na sektor bankowy podatek od nadmiarowych zysków. Euro osłabiło się względem dolara, a kurs EURUSD powrócił nieznacznie poniżej 1,14. Złoty tracił względem głównych walut, silniej wobec dolara. Bardzo silnie wzrosły rentowności amerykańskich Treasuries, w ślad za nimi podążały rentowności krajowych obligacji. Dziś na giełdach w Azji dominuje optymizm w oczekiwaniu na kolejną rundę negocjacji handlowych pomiędzy USA i Chinami, która rozpoczyna się w Londynie. Z wypowiedzi K.Hassetta wynika, że USA chcą aby rozmowy dotyczyły zwiększenia chińskiego eksportu metali ziem rzadkich.
  • Globalnie najistotniejszą publikacją w tym tygodniu będzie inflacja z USA za maj (CPI w śr., PPI w czw.). W Polsce, poza głosowaniem nad wotum zaufania dla rządu (śr.), w centrum uwagi będą finalne dane o inflacji konsumenckiej (za maj w pt.) oraz o bilansie płatniczym (za kwiecień w pt.). Majowa inflacja CPI opublikowana zostanie również w państwach regionu.
  • W tle znajdą się wstępne dane o czerwcowej koniunkturze - konsumenckiej w USA (indeks Uniwersytetu Michigan w pt.) oraz wśród inwestorów strefy euro (indeks Sentix. we wt.) wraz z danymi o europejskiej produkcji przemysłowej (za kwiecień w pt.).
  • Inflacja CPI w USA ostatnio przez 3 miesiące z rzędu okazywała się niższa od oczekiwań, a w kwietniu obniżyła się do 2,3% r/r. W danych nie było jeszcze widać wyraźnych skutków wzrostu ceł (poza cenami mebli i sprzętu AGD). W maju najpewniej wzrost cen konsumpcyjnych przyspieszył (kons. i PKOe: 2,5% r/r), w tym inflacja bazowa wzrosła do 2,9% r/r. Nie będzie to jednak efekt wzrostu bieżącego impetu (który powinien pozostać w okolicy 0,2% m/m), ale neutralnych dla FOMC efektów bazy. Z perspektywy Fedu ważniejsze od bieżących danych są obecnie prognozy inflacyjne, które w dużym stopniu są - obciążonymi sporym ryzykiem błędu - prognozami taryf administracji D.Trumpa. Skala ich przełożenia na ceny konsumpcyjne jest rudna do oszacowania. W tym kontekście interesujące będą czerwcowe wyniki badania koniunktury konsumenckiej wg Uniwersytetu Michigan, które w maju ponownie pogorszyły się na fali wysokich oczekiwań inflacyjnych. W czerwcu prognozowany jest wzrost wskaźnika nastrojów konsumentów (do 53,5 pkt., publikacja w pt.). Obraz bieżących procesów cenowych w USA dopełnią w tym tygodniu dane o PPI (w czw.) – tu w oczekiwania wpisałoby się niewielkie odbicie cen przemysłowych m/m po spadku w kwietniu.
  • Według wstępnego szacunku GUS inflacja CPI w maju spadła do 4,1% r/r z 4,3% r/r w kwietniu. Poziom cen w ujęciu miesięcznym obniżył się o 0,2%, głównie za sprawą mocnego spadku cen paliw (-3,7% m/m). Inflacja bazowa wg nas nie zmieniła się w stosunku do kwietnia (3,4% r/r, publikacja za tydzień). Finalne dane zapewne utwierdzą nas w przekonaniu, że w lipcu inflacja CPI wróci do szerokiego przedziału odchyleń od celu NBP i w 2h25 wyniesie ok. 3% r/r.
  • Krajowe dane o bilansie płatniczym w kwietniu ponownie pokażą deficyt rachunku obrotów bieżących (PKOe: -620 mln EUR, kons.: -854 mln EUR), choć prawdopodobnie płytszy niż w marcu (-1,4 mld EUR). Szacujemy, że eksport, przy dość słabych zamówieniach zagranicznych, był nieco niższy niż przed rokiem (PKOe: -1,1% r/r, kons.: -1,4% r/r). Z kolei import nadal rósł w solidnym tempie (PKOe: 7,5% r/r, kons.: 5,9% r/r).
  • Inflację CPI z Czech za maj poznamy we wtorek - oczekujemy potwierdzenia wstępnego szacunku na poziomie 2,4% r/r. W środę opublikowana zostanie majowa inflacja z Węgier – szacujemy, że była nieco niższa niż wskazuje konsensus (PKOe: 4,1% r/r, konsensus: 4,3% r/r). Z kolei, dane z Rumunii mogą pokazać przyspieszenie wzrostu cen konsumpcyjnych do 5,3% r/r (wg PKOe i kons.).

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w maju wyniósł 139 tys. wobec 147 tys. w kwietniu (dane zrewidowane w dół ze 177 tys.), przy rynkowych oczekiwaniach na wzrost o 130 tys. Średni wzrost w ostatnich 12 miesiącach wyniósł 149 tys. Zatrudnienie w rządzie federalnym obniżyło się o 22 tys. i jest już o 59 tys. niższe niż na koniec 2024. Zatrudnienie w ochronie zdrowia wzrosło o 62 tys., zaś w branży rekreacyjnej i hotelarskiej o 48 tys., głównie w usługach gastronomicznych (+30 tys.). Zatrudnienie w pomocy społecznej wzrosło o 16 tys. Zatrudnienie wykazało niewielkie zmiany w innych głównych branżach, w tym w górnictwie, wydobyciu ropy i gazu, budownictwie, produkcji, handlu hurtowym, handlu detalicznym, transporcie i magazynowaniu, informacji, działalności finansowej, usługach profesjonalnych i biznesowych oraz innych usługach. Stopa bezrobocia pozostała na poziomie z poprzedniego miesiąca, tj. 4,2%, zgodnie z oczekiwaniami. Dynamika przeciętnego wynagrodzenia wzrosła do 3,9% r/r z 3,8% r/r, choć oczekiwano jej spadku do 3,6% r/r. Mimo spadku przyrostów zatrudnienia rynek pracy pozostaje solidny i odporny na niepewność związaną z działaniami administracji Prezydenta D.Trumpa. Odczyt zgodny z oczekiwaniami, potwierdzający hamowanie popytu na pracę, zwiększa nieco szanse na obniżkę stóp procentowych Fed już w lipcu.
  • EUR: W 1q25 PKB wzrósł o 1,5% r/r (sa) wobec 1,2% r/r w 4q24. W ujęciu kwartalnym wzrost wyniósł 0,6% (sa). Konsumpcja prywatna zwiększyła się o 1,3% r/r, konsumpcja publiczna o 2,1% r/r, inwestycje o 1,9% r/r, eksport o 2,3% r/r, zaś import o 3,3% r/r – tym samym wkład eksportu netto do wzrostu PKB był ujemny i wyniósł −0,3pp. Wzrost PKB w całej UE był nieznacznie wyższy i wyniósł 1,6% r/r. Zatrudnienie w strefie euro w 1q25 zwiększyło się o 0,7% r/r, zaś w UE o 0,4% r/r. Względem szacunku flash wzrost PKB został zrewidowany w górę (o 0,3pp), a zatrudnienia nieznacznie w dół.
  • GER: Produkcja przemysłowa w kwietniu obniżyła się o 1,8% r/r (ca) po wzroście o 2,3% r/r miesiąc wcześniej (dane zrewidowane). Produkcja po wyłączeniu energii i budownictwa obniżyła się o 2,5% r/r. Produkcja w górnictwie obniżyła się o 8,9% r/r, zaś w przetwórstwie o 2,5% r/r. W ujęciu miesięcznym produkcja przemysłowa była niższa o 1,4% (sca).
  • GER: Eksport dóbr w kwietniu wyniósł 131,1 mld EUR (sca), co przekłada się na spadek o 1,7% m/m i 2,1% r/r. Import dóbr wyniósł 116,5 mld EUR (sca), rosnąc o 3,9% m/m i 3,8% r/r. W efekcie saldo handlu zagranicznego nieznacznie się obniżyło i wyniosło 14,6 mld EUR. Eksport do Polski wzrósł o 4,0% m/m (sca), zaś import wzrósł o 4,5% m/m.
  • EUR: Sprzedaż detaliczna w kwietniu wzrosła o 2,3% r/r wobec 1,9% r/r w kwietniu (dane zrewidowane) i przy oczekiwaniach na wzrost o jedynie 1,6% r/r. Sprzedaż żywności, napojów i tytoniu wzrosła o 2,2% r/r, dóbr nieżywnościowych (z wył. paliw) o 2,3% r/r, a sprzedaż paliw o 2,9% r/r. W ujęciu miesięcznym sprzedaż zwiększyła się o 0,1%.
  • CHN: Deflacja CPI w maju wyniosła 0,1% r/r, tyle samo co miesiąc wcześniej, wobec oczekiwanego spadku cen konsumenckich o 0,2% r/r. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Chinach spadały już czwarty miesiąc z rzędu, odzwierciedlając słaby popyt i wojny cenowe. Z kolei deflacja PPI pogłębiła się do 3,3% r/r względem 2,7% r/r w kwietniu oraz wobec oczekiwanego spadku indeksu PPI o 3,2% r/r. Napięcia handlowe z USA sprawiają, że perspektywy wyjścia z deflacji po stronie chińskiego producenta stają się coraz bardziej odległe.
  • POL: Z minutes RPP z przedostatniego, majowego posiedzenia, na którym Rada obniżyła stopy o 50pb wynika, że członkowie Rady zaznaczali, że (po dostosowaniu stóp w związku z niższymi prognozami inflacji) konieczne jest dalsze prowadzenie polityki pieniężnej nakierowanej na trwałe obniżenie inflacji do celu NBP. Minutes z majowego posiedzenia niosą wartość niemal wyłącznie kronikarską. Ostatnie wypowiedzi wskazują, że w czerwcu, m.in. w związku z obawami o kształt polityki fiskalnej po wyborach prezydenckich, skłonność części członków RPP do wznowienia obniżek stóp procentowych w lipcu jeszcze spadła. W obliczu zmiany nastawienia Rady zmieniliśmy naszą prognozę stóp procentowych i zakładamy, że RPP dokona jeszcze 2 obniżek w tym roku, jednak pierwsza nastąpi dopiero we wrześniu (wcześniej zakładaliśmy, że stanie się to w lipcu).
  • POL: Tyrowicz (RPP) napisała, że ewentualna zmiana oprocentowania rezerwy obowiązkowej powinna być poprzedzona publikacją raportu na ten temat oraz być ogłoszona na etapie opracowywania "Założeń polityki pieniężnej na 2026.
  • UE/UKR: Komisarz UE ds. rolnictwa poinformował, że Unia Europejska i Ukraina być może przyjmą nowe porozumienie handlowe przed latem. Kwoty na wwóz towarów mają być wyższe niż te, które obowiązywały przed pełnoskalową inwazją Rosji.
  • POL: Ministra Klimatu i Środowiska poinformowała, że na koniec lipca odbędzie się przegląd taryf proponowanych przez spółki energetyczne i jeśli ceny energii w nich nie spadną do poziomu ustawowego (500 PLN/MWh), to resort będzie proponować rządowi przedłużenie osłon energetycznych.
  • POL: Prezydent A.Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa ma na celu nałożenie na deweloperów oraz innych przedsiębiorców oferujących sprzedaż lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych obowiązków w zakresie informowania o cenach sprzedawanych lokali mieszkalnych albo domów jednorodzinnych, a obowiązek ten będzie realizowany poprzez stronę internetową.
  • POL: Polskie Stronnictwo Ludowe rozesłało ankietę do członków partii, w której mieli ocenić sytuację po wyborach prezydenckich oraz funkcjonowanie w ramach koalicji rządzącej, w tym także wypowiedzieć się na temat potencjalnej koalicji PiS + Konfederacja + PSL z premierem W.Kosiniakiem-Kamyszem (PSL) na czele. PSL zapewnia, że było to jedynie badanie nastrojów w partii, a 70% jego uczestników opowiedziało się za pozostaniem w obecnej koalicji.