Dziennik Ekonomiczny: Decyzja NBP w otoczeniu globalnej niepewności

Pobierz raport

W TYM TYGODNIU W CENTRUM UWAGI:

  • Turbulentny tydzień na rynkach zakończył się podwyższoną zmiennością – giełdy w USA otworzyły się w piątek na solidnym minusie, jednak spadki zostały wymazane po doniesieniach o gotowości Rosji do tymczasowego wstrzymania ognia w Ukrainie. Euro kontynuowało umocnienie wobec dolara, a kurs EURUSD wzrósł powyżej 1,085. W porównaniu z wcześniejszymi sesjami zmienność notowań złotego była niewielka – EURPLN obniżył się do 4,17, a USDPLN do 3,84. Rentowności krajowych obligacji lekko spadły.
  • Ostatnie tygodnie nauczyły nas, że bez względu na bieżący kalendarz makroekonomiczny, w centrum zainteresowania pozostają doniesienia z zakresu geopolityki (w tym negocjacje pokojowe pomiędzy Ukrainą i Rosją, z udziałem USA), i nasza uwaga w tym zakresie pozostaje wyostrzona. W sferze danych, globalnie najistotniejsza w tym tygodniu będzie inflacja CPI z USA, lokalnie skupimy się na posiedzeniu RPP, w szczególności na marcowej projekcji inflacyjnej.
  • Konsensus spodziewa się, że w lutym inflacja w USA (śr.) obniżyła się jedynie marginalnie, do 2,9% r/r z 3,0% r/r w styczniu. Inflacja bazowa powinna spaść w tej samej skali, do 3,2% r/r z 3,3% r/r. Niewielki spadek powinien być jednak interpretowany w kontekście negatywnej niespodzianki ze stycznia, gdy inflacja wbrew oczekiwaniom wzrosła o 0,1pp, a jej impet wzrósł we wszystkich głównych kategoriach. Zgodny z oczekiwaniami wynik ma szansę wpisać się w oczekiwania na obniżki stóp w tym roku, które w ostatnich dniach się nasiliły, pomimo niezmiennie ostrożnej postawy członków FOMC. Publikacja danych inflacyjnych zostanie poprzedzona publikacją raportu JOLTS o liczbie wakatów w styczniu. Wbrew ostatnim słabym sygnałom z rynku pracy (ubiegłotygodniowe raporty ADP i Challengera) liczba wakatów w styczniu jeszcze nie będzie pod wpływem polityki D.Trumpa i E.Muska, a konsensus wskazuje na ich wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem. Niepewność związana z polityką gospodarczą D.Trumpa prawdopodobnie ponownie negatywnie przełoży się na marcowe nastroje konsumenckie według indeksu Uniwersytetu Michigan, który poznamy w piątek.
  • Regionalnie w centrum naszego zainteresowania znajdzie się posiedzenie RPP. Stopy procentowe najpewniej pozostaną na niezmienionym poziomie, a dużo istotniejsza niż sama decyzja będzie najnowsza projekcja inflacji i PKB, która – wg zapowiedzi członków RPP - może zdeterminować moment pierwszej obniżki stóp procentowych. Kluczowe dla ścieżki inflacji będą założenia dotyczące kształtowania się cen energii, które – jak dotychczas zakładał NBP - miałyby wzrosnąć po ich odmrożeniu i spowodowywać wyskok inflacji w 4q25. Przy braku decyzji rządu w zakresie kształtu rozwiązań energetycznych po wrześniu 2025 przyjmowane dotychczas przez NBP założenia najpewniej zostaną utrzymane. W zakresie odczytów inflacyjnych punkt startowy marcowej projekcji (4q24) był w zasadzie zgodny ze wskazaniami projekcji z listopada. Niższa niż zakładał NBP była natomiast dynamika wynagrodzeń w gospodarce narodowej, a jest to jeden z kluczowych czynników wymienianych przez RPP wśród źródeł ryzyka dla kształtowania się dynamiki cen. Korzystniejszy z punktu widzenia inflacji jest też najpewniej kurs złotego. Łącznie nie spodziewamy się, by nowa projekcja znacząco odbiegała w ścieżce inflacji od założeń z listopada (może być tylko nieznacznie niższa). To zbyt mało, by zmienić nastawienie RPP, w której większość członków wskazuje na przestrzeń do obniżek stóp najwcześniej w lipcu, a więc przy okazji publikacji kolejnego Raportu o Inflacji.
  • Koniec tygodnia przyniesie najważniejszą krajową publikację, czyli inflację CPI za luty, która zgodnie z konsensusem powinna być równa szacunkowi za styczeń (5,3%). Dane styczniowe opierały się jednak na zeszłorocznych wagach koszyka konsumpcyjnego, a ich zaktualizowaną wersję poznamy przy okazji publikacji za luty. Standardowo wynik styczniowy podlegał niewielkim rewizjom po aktualizacji wag (rzędu 0,1-0,2pp, najczęściej w dół).
  • Dane inflacyjne za luty napłyną również z regionu – dla Czech będzie to zrewidowany szacunek (wstępny wyniósł 2,7% r/r), w przypadku Węgier i Rumunii oczekujemy spadku dynamiki cen do odpowiednio 5,2% r/r i 4,5% r/r. Koniec tygodnia przyniesie zrewidowaną inflację z Niemiec.
  • Już dziś poznamy indeks nastrojów Sentix dla strefy euro, w przypadku którego oczekuje się kontynuacji poprawy, która w lutym była napędzana przede wszystkim nadziejami związanymi ze zmianą władzy w Niemczech. Zapowiedzi F.Merza, wskazujące na chęć znaczącego zwiększenia wydatków na inwestycje infrastrukturalne i zbrojeniowe w największej gospodarce strefy euro, mogą podbijać nastroje również w marcu.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w lutym wzrosło o 151 tys. etatów (kons.: 158 tys.) wobec 125 tys. w styczniu. Jest to drugi z rzędu miesiąc, kiedy odczyt był zgodny z konsensusem. Rewizje danych za dwa ostatnie miesiące nie miały większego znaczenia (łącznie -2 tys.). W dalszym ciągu w strukturze branżowej dominują wzrosty zatrudnienia w opiece zdrowotnej (+63 tys.). W lutym wzrosło również zatrudnienie w przetwórstwie – o 34 tys. W sektorze publicznym zatrudnienie wzrosło o 11 tys. etatów – spadkowi zatrudnienia w sektorze federalnym o 10 tys. osób towarzyszył wzrost w administracji stanowej i lokalnej o 21 tys. osób. Efekty działania DOGE oraz zwolnień w administracji federalnej nie są jeszcze widoczne w danych NFP, chociaż niedawny raport Challengera przypisywał działaniom tej agencji zwolnienie ok. 60 tys. osób w pierwszy dwóch miesiącach roku. Przeciętna płaca godzinowa wzrosła o 4,0% r/r, słabiej niż oczekiwał konsensus (4,1% r/r), co wynikało m.in. z rewizji danych historycznych. Dynamika płac, po przejściowym przyspieszeniu w 2h24, wróciła do trendu hamującego. Stopa bezrobocia wzrosła do 4,1% z 4,0% w styczniu, przy czym skutek wzrostu liczby bezrobotnych o 203 tys. był maskowany przez spadek siły roboczej o 385 tys. Stopa bezrobocia pozostaje w wąskim przedziale 4,0-4,2 od maja 2024. Wskaźnik zagrożenia recesją wg reguły Sahm kontynuuje spadek i oddala się od wartości krytycznej.
  • USA: J.Powell ponownie powiedział, że Rezerwa Federalne nie musi się spieszyć z kolejnymi działaniami i jest dobrze przygotowana, aby „poczekać na większą jasność”. Zaznaczył, że Biały Dom jest w trakcie wdrażania znaczących zmian politycznych w czterech odrębnych obszarach: handlu, imigracji, polityce fiskalnej i regulacjach. To właśnie efekt netto tych zmian politycznych będzie miał znaczenie dla gospodarki i dla ścieżki polityki pieniężnej. Szef Fed dodał, że polityka pieniężna nie jest na z góry ustalonym kursie.
  • USA: A.Kugler (Zarząd Fed) powiedziała, że biorąc pod uwagę niedawny wzrost oczekiwań inflacyjnych i kluczowe kategorie inflacji, które nie wykazały postępu w kierunku 2-procentowego celu, właściwe może być dalsze utrzymywanie stóp procentowych na obecnym poziomie przez pewien czas.
  • EUR: Wzrost PKB w strefie euro w 4q24 wyniósł 1,2% r/r i 0,2% q/q – wynika z kolejnego szacunku. To pozytywne zaskoczenie – wcześniejsze szacunki wskazywały na wzrost o 0,9% r/r i o 0,1% q/q. Łyżką dziegciu w tych danych są nadzwyczaj dobre wyniki dla Irlandii (wzrost PKB w 4q24 o 9,2% r/r i 3,6% q/q), które zaburzają gospodarczy obraz bloku ze względu na status raju podatkowego tego państwa. Po pominięciu Irlandii PKB w strefie euro w 4q24 wzrósł o 0,9% r/r, o tyle samo co w 3q24. Zatrudnienie w 4q24 wzrosło o 0,7% r/r oraz o 0,1% q/q. Dane wskazują na kontynuację trwającego od 1q22 hamowania tempa wzrostu zatrudnienia. 
  • ROM: PKB w 4q24 wzrósł o 0,8% q/q po spadku o 0,1% q/q w 3q24, a w ujęciu rocznym PKB wzrósł o 0,7% r/r wobec 1,2% r/r kwartał wcześniej. Po stronie podażowej najsłabiej radziło sobie budownictwo, które obniżyło roczną dynamikę wzrostu w 4q24 o 0,7pp, a w dalszej kolejności działalność profesjonalna i techniczna (-0,3pp). Najsilniej wzrost podbijał natomiast handel (+0,5pp). Z kolei w ujęciu popytowym, najsłabiej prezentowały się inwestycje, które obniżyły roczną dynamikę PKB o 3,3 pp oraz eksport netto (-2,8 pp). Głównym czynnikiem utrzymującym dynamikę PKB na plusie była konsumpcja prywatna (+4,0 pp). Wzrost gospodarczy w całym 2024 został potwierdzony na poziomie 0,9%, co oznacza spowolnienie wobec 2,4% w 2023.
  • ŚWIAT: Światowe ceny żywności wg FAO w lutym wzrosły o 8,2% r/r (zarówno w ujęciu w USD jak i w PLN). Szybko rosną ceny olejów – o 29,1% r/r oraz nabiału - o 23,2% r/r, a w mniejszym stopniu również mięsa (4,8% r/r). Ceny cukru spadały o 15,8% r/r, a zbóż o 1,1% r/r. Wzrost światowych cen żywności jest czynnikiem wywierającym presję na przyspieszenie krajowej inflacji żywnościowej.
  • CHN: Inflacja CPI w lutym obniżyła się do -0,7% r/r z +0,5% r/r w styczniu i była niższa od wszystkich prognoz z ankiety Bloomberga, których mediana wynosiła -0,4% r/r. Inflacja bazowa wyniosła -0,1% r/r wobec +0,6% r/r w styczniu. Pierwszy od 13 miesięcy spadek cen w ujęciu r/r był powiązany z efektem przesunięcia chińskiego nowego roku, jednak spadek cen w kategoriach bazowych wskazuje na słabość konsumpcji. Indeks PPI obniżył się w lutym o 2,2% r/r, nieco silniej od oczekiwań, po spadku o 2,3% r/r miesiąc wcześniej. Ceny producentów spadają już od 29 miesięcy. Dane z Chin wskazują na pogłębienie tendencji deflacyjnych w gospodarce.
  • POL: Prezydent A.Duda złożył poprawkę do konstytucji zakładającą utrzymywanie wydatków na zbrojenia na poziomie 4% PKB.
  • POL: Premier D.Tusk powiedział, że toczą się prace przygotowujące na wielką skalę szkolenia wojskowe każdego dorosłego mężczyzny. Rząd będzie się starał aby do końca tego roku mieć „gotowy model”.
  • USA-RUS-UKR: Trump napisał, że rozważa wprowadzenie na dużą skalę sankcji (m.in. bankowych) i ceł na Rosję, dopóki nie zostanie osiągnięte zawieszenie broni i ostateczne porozumienie pokojowe. Z kolei według doniesień Bloomberga W.Putin jest gotowy do dyskusji na temat tymczasowego rozejmu w Ukrainie, pod warunkiem, że nastąpi postęp w rozmowach pokojowych. Źródła agencji wskazują, że oferta ta została przekazana podczas rozmów pokojowych w Arabii Saudyjskiej w zeszłym miesiącu. Z kolei według doniesień medialnych D.Trump dał do zrozumienia, że samo podpisanie umowy o partnerstwie w eksploatacji ukraińskich zasobów naturalnych nie wystarczy, by wznowić wsparcie wojskowe i wywiadowcze dla Ukrainy. Warunkiem mają być ustępstwa terytorialne względem Rosji oraz "jakiś ruch w kierunku wyborów" lub ustąpienie prezydenta Ukrainy W.Zełenskiego.
  • POL: Pełczyńska Nałęcz potwierdziła, że powstanie Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności, który zostanie zasilony kwotą 30 mld PLN środków przekierowanych z KPO. Środki z funduszu będą wykorzystywane na obronę cywilną, budowę schronów, badania, wsparcie spółek państwowych i polskich firm prywatnych, które się zajmują produkcją uzbrojenia.
  • ROM: Krajowe biuro wyborcze poinformowało w niedzielę, że unieważnia kandydaturę C.Georgescu w nadchodzących (4 i 18 maja) wyborach prezydenckich, po otrzymaniu sprzeciwu, w którym zarzucono kandydatowi naruszenie przepisów przeciwko ekstremizmowi. Decyzja została podjęta pomimo ostrzeżeń administracji D.Trumpa, aby uszanować życzenia wyborców. C.Georgescu, który był faworytem do zwycięstwa, potępił posunięcie jako „tyranię”.

Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Internetowe serwisy informacyjne PKO Banku Polskiego wykorzystują pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania, łączenia z innymi danymi posiadanymi przez Bank oraz zmiany ustawień plików cookies a także ich usuwania z przeglądarki internetowej, znajdują się w Polityce prywatności Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce oznacza potwierdzenie zapoznania się z powyższymi informacjami i zgodę na wykorzystywanie plików cookies w celach marketingowych.