Dziennik Ekonomiczny: Czas decyzji

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Otoczenie globalne pozostawało wczoraj niekorzystne dla złotego i innych walut regionu. Dolar zyskiwał po wypowiedziach przedstawicieli Fed, że stopy będą utrzymywane przez dłuższy czas na wyższym poziomie i mocnych danych z rynku pracy. Kurs japońskiego jena po raz pierwszy od października przekroczył poziom 150 względem dolara, co sprowokowało interwencję władz Japonii. Obok niesprzyjających czynników globalnych dodatkową presję na PLN mogły wywierać oczekiwania na kolejną obniżkę stóp NBP. W rezultacie kurs EURPLN zakończył dzień na poziomie 4,63, grosz powyżej otwarcia. Na rynkach bazowych obserwowaliśmy ciąg dalszy wyprzedaży obligacji – rentowność amerykańskich 10- latek wzrosła powyżej 4,80%, najwyżej od 2007.
  • W centrum uwagi będzie dziś posiedzenie RPP, na którym spodziewamy się obniżki stóp NBP o 25b, podobnie jak większość ankietowanych przez Parkiet ekonomistów. Po wrześniowej niespodziance niepewność co do decyzji i rozstrzał prognoz są jednak zdecydowanie większe niż zwykle i skierowane w stronę większej skali ruchu. Na głębsze cięcie niż 25pb wskazują także rynkowe wyceny. Ostrożny ruch w znacznie mniejszej skali niż we wrześniu byłby spójny z niedawną wypowiedzią Prezesa NBP, który odnosząc się do gwałtownej reakcji kursu złotego na obniżkę stóp o 75pb, wskazał, że przestrzeń do dużych ruchów zawęziła się.
  • Za granicą poznamy dziś PMI dla usług z Niemiec i całej strefy euro za wrzesień, które uzupełnią obraz koniunktury widoczny w opublikowanych w poniedziałek PMI dla przemysłu. Będą to rewizje wstępnych danych, które najpewniej potwierdzą poprawę wskaźnika, ale jeszcze nie wzrost aktywności (odczyty nadal poniżej neutralnego poziomu 50 pkt). Inflacja PPI w strefie euro za sierpień powinna pokazać pogłębienie spadków cen producenta do ‑11,6% r/r z -7,6% r/r, w warunkach słabego popytu i wzmożonej konkurencji o klienta. Wyniki sprzedaży detalicznej za sierpień najpewniej potwierdzą, że popyt ze strony konsumenta pozostaje słaby – konsensus wskazuje na podobny spadek jak w lipcu (-1,0% r/r).
  • W USA uwagę przykuje raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym poza rolnictwem. Wrzesień powinien przynieść dalsze wyhamowanie przyrostu zatrudnienia. Mniej istotne rynkowo będą dane o zamówieniach fabrycznych i zrewidowane dane o zamówieniach na dobra trwałe.

 PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Liczba nieobsadzonych etatów w USA wg ankiety JOLTS wyniosła w sierpniu 9,61 mln wobec 8,92 mln miesiąc wcześniej, po rewizji z 8,827 mln. Po słabszych danych z lipca, liczba wakatów solidnie wzrosła, wyraźnie przewyższając rynkowe oczekiwania. Stopa wakatów ostatnio systematycznie się obniżała (z rekordowych 7,4% w marcu 2022 do 5,4% w lipcu 2023). W sierpniu jednak nastąpiło odwrócenie spadkowego trendu i  stopa wakatów wzrosła do 5,8%. Schładzanie popytu na pracę nie przybiera na razie na sile, ale też nie można jeszcze mówić o jego ożywieniu. Przepływy na rynku pracy są ograniczone, zarówno liczby, jak i  odsetki przyjęć do pracy oraz zakończeń pracy utrzymują się na niskich poziomach. Wciąż na najniższym poziomie od stycznia 2021 jest odsetek dobrowolnych odejść z pracy, co wskazuje, że coraz mniej osób rezygnuje z pracy ze względu na znalezienie nowej, zazwyczaj lepiej płatnej posady.
  • POL: Rzecznik rządu, Müller, zapowiedział, że próg dochodowy dla wakacji kredytowych w 2024 będzie stosunkowo wysoki i obejmie większość kredytobiorców. Rzecznik dodał, że decyzja o przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej zostanie podjęta w listopadzie.
  • SWI: We wrześniu inflacja CPI wzrosła nieznacznie, do 1,7% r/r z 1,6% r/r w sierpniu, i była niższa od oczekiwań. Tym samym już 4. miesiąc z rzędu inflacja kształtowała się poniżej celu SNB (2,0%). Od lutego nieprzerwanie obniża się inflacja bazowa, we wrześniu spadła do 1,3% r/r z 1,5% r/r. W ujęciu miesięcznym ceny obniżyły się o 0,1% za sprawą spadku cen w hotelarstwie, a także biletów lotniczych i zorganizowanych wakacji. Wzrosły natomiast ceny paliw, a także odzieży i obuwia. Na wrześniowym posiedzeniu SNB pozostawił stopy procentowe bez zmian, na poziomie 1,75%. Projekcja bazująca na takim poziomie stóp pokazuje, że średniorocznie w 2023 i 2024 inflacja wyniesie 2,2%, a w 2025 obniży się do 1,9%. Chociaż SNB nie wykluczył dalszych podwyżek stóp, to dane zwiększają prawdopodobieństwo, że cykl zacieśniania w Szwajcarii został zakończony.
  • TUR: Inflacja CPI we wrześniu wzrosła do 61,5% r/r z 58,9% r/r w sierpniu i była najwyższa od grudnia 2022. Najmocniej (o blisko 93% r/r) rosły ceny w zakwaterowaniu i gastronomii. Względem sierpnia ceny wzrosły o 4,75%, najsilniej w przypadku edukacji (o 30,3% m/m). Inflacja z wyłączeniem cen żywności, napojów i używek wyniosła 68,9% r/r i 5,28% m/m.
  • EUR: Lane (EBC) powiedział, że EBC nie może zaprzestać walki z inflacją, która utrzymuje się wyraźnie powyżej 2%. Jego zdaniem stopy procentowe osiągnęły już poziom, który w dużym stopniu przyczyni się do obniżania inflacji w kierunku celu EBC. Ten poziom powinien być jednak utrzymywany tak długo, jak to konieczne.
  • EUR: Ceny mieszkań w UE w 2q23 wzrosły o 0,3% względem 1q23, podczas gdy czynsze wzrosły o 0,7%. Jak zauważa Eurostat od 2010 do 2q11 ceny mieszkań i czynsze charakteryzowały się zbliżonym, wzrostowym trendem, po czym czynsze systematycznie rosły, natomiast ceny mieszkań zmieniały się w różnych kierunkach. Przeciętnie w UE od 2010 ceny mieszkań wzrosły o 46%, natomiast czynsze o 21%, a szybszy wzrost tych pierwszych dotyczył 20 z 27 gospodarek. W Polsce w 2q23 mieszkania były o blisko 66% droższe niż w 2010, czynsze wzrosły o blisko 75%.
  • USA: Spiker Izby Reprezentantów K.McCarthy (Partia Republikańska) został odwołany ze stanowiska na wniosek konserwatywnej frakcji własnej partii, po tym jak w weekend udało mu się osiągnąć międzypartyjne porozumienie w sprawie tymczasowego finansowania agencji federalnych i uniknięcia „zamknięcia rządu”. Było to pierwsze głosowanie nad odwołaniem spikera Izby od 1910 i pierwsze skuteczne odwołanie spikera. Decyzja ta zwiększa i tak wysoką niestabilność polityczną i decyzyjną w Izbie. Agencja ratingowa Moody’s, jedyna z głównych agencji oceniająca amerykańską wiarygodność kredytową na najwyższym poziomie, we wrześniu oceniła, że jej zaufanie do USA słabnie z powodu obaw o „governance”. Przyszły spiker (głosowanie ma odbyć się 11 października) będzie pod jeszcze silniejszą presją ze strony wszystkich frakcji m.in. w obszarze kolejnego podwyższenia limitu długu czy skali pomocy finansowej i wojskowej dla Ukrainy.
  • USA: Bostic (Fed w Atlancie, bez prawa głosu w FOMC) powiedział, że Fed powinien utrzymywać stopy procentowe na podwyższonym poziomie „przez długi czas” i nie widzi potrzeby pośpiechu w rozpoczynaniu obniżek stóp. Ocenił, że w 2024 wskazana byłaby tylko jedna obniżka (o 25pb). To kolejna jastrzębia wypowiedź członków FOMC w ostatnich dniach.