Dziennik Ekonomiczny: CNB milczy w sprawie obniżek stóp

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Apetyt na ryzyko nieznacznie odbił w trakcie wczorajszej sesji. Indeksy giełdowe w USA odrobiły początkowe straty, a rentowności amerykańskich obligacji obniżyły się z wieloletnich szczytów. Spadki rentowności odnotowano również na innych bazowych rynkach długu. Dolar umacniał się i EURUSD obniżył się do 1,05. Złoty znalazł się pod presją i tracił wobec głównych walut. Rentowności krajowych obligacji skarbowych obniżały się na krótkim końcu krzywej, w dół powędrowały również stawki FRA i IRS.
  • Dzisiaj poznamy wstępne dane inflacyjne z Niemiec za wrzesień stanowiące preludium do piątkowych danych dla całej strefy euro. Konsensus wskazuje na istotny spadek inflacji CPI do 4,6% r/r z 6,1% i inflacji HICP do 4,5% r/r z 6,4% r/r. Jeśli dane będą zgodne z oczekiwaniami, to będzie to najniższy poziom inflacji od wybuchu wojny w Ukrainie.
  • Wskaźnik koniunktury ESI dla strefy euro za wrzesień powinien pokazać nieznaczną poprawę nastrojów po blisko półrocznym okresie spadków wskaźnika, zwiastując być może minięcie dołka w europejskiej gospodarce.
  • Zrewidowane dane o PKB w USA za 2q23 nie powinny wzbudzić większego zainteresowania. Konsensus wskazuje, że finalny szacunek pokaże nieco wyższą dynamikę niż poprzednia publikacja (2,3% q/q saar vs 2,1% q/q saar), co oznaczać będzie, że przyspieszenie wzrostu po 1q23 (2,0% q/q saar) było jeszcze silniejsze. Szacunek dynamiki konsumpcji powinien zostać potwierdzony na poziomie 1,7% q/q saar (vs 4,2% q/q saar w 1q23).

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • EUR: Dynamika podaży pieniądza M3 w sierpniu obniżyła się do -1,3% r/r z -0,4% r/r, po tym jak lipiec przyniósł ujemną dynamikę agregatu po raz pierwszy od 2010. Spadek agregatu M1 obejmującego gotówkę w obiegu oraz depozyty płatne na żądanie pogłębił się do -10,4% r/r z -9,2% r/r w lipcu i w ujęciu realnym nie zwiastuje jeszcze ubicia dna w sektorze konsumenckim. Dynamika kredytów dla gospodarstw domowych spowolniła do 1,0% r/r z 1,3% r/r w lipcu, a w przypadku przedsiębiorstw wyhamowała do 0,6% r/r z 2,2% z lipcu.
  • CZE: CNB pozostawił stopy procentowe bez zmian, w tym główną stopę na poziomie 7,0% (zgodnie z oczekiwaniami). Za decyzją opowiedzieli się wszyscy członkowie zarządu. Podtrzymano ocenę, że inflacja powróci do celu we wszystkich scenariuszach prognostycznych. Zarząd oczekuje, że stopy procentowe będą się kształtować powyżej ścieżki scenariusza bazowego projekcji, która zakłada obniżki stóp procentowych w 4q23 (a nawet już w 3q23) i systematyczny spadek stawki 3M PRIBOR do blisko 4,0% w 1q25. CNB dalej oczekuje spadku inflacji w okolice 2% w 1h24. Ponownie zwrócono uwagę, że powrót inflacji do celu zależy nie tylko od restrykcyjnej polityki pieniężnej, ale także od odpowiedzialnej polityki fiskalnej. Treść komunikatu zasadniczo nie rozstrzyga mieszanych sygnałów napływających z mocno jastrzębich wypowiedzi prezesa A.Michla, który wyklucza jakiekolwiek obniżki w najbliższym czasie, i członka zarządu J.Fraita, który dopuszcza możliwość obniżek już w listopadzie czy grudniu. Spodziewamy się jednak, że CNB jeszcze przed końcem roku dokona pierwszej obniżki stóp procentowych.
  • POL: GUS opublikował wyniki badania Budżety gospodarstw domowych w 2022. Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę w 2022 wzrósł nominalnie o 11,4% (w ujęciu realnym obniżył się o 2,6%) do 2250 PLN. Przeciętne miesięczne wydatki na osobę wzrosły zarówno nominalne jak i realnie, o odpowiednio 15,2% i 0,7% i wyniosły 1475 PLN. Podobnie jak w latach poprzednich, najwyższy przeciętny dochód rozporządzalny oraz wydatki odnotowano w przypadku osób pracujących na własny rachunek poza gospodarstwem rolnym – te były wyższe o odpowiednio 12,9% i 11,2% od średniej dla gospodarstw domowych ogółem. Najniższym dochodem do dyspozycji dysponowały gospodarstwa rencistów – średnio 1809 PLN, a najniższe wydatki dotyczyły gospodarstw domowych rolników – średnio 1151 PLN.
  • Zróżnicowanie dochodów mierzone współczynnikiem Giniego obniżyło się do 0,314 po okresie wzrostu w 2019-2021. Zmniejszeniu uległy różnice między miastem i wsią –  przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę w miastach był o 8,4% wyższy od średniej krajowej (vs 9,7% w 2021), podczas gdy na wsiach był o 12,5% niższy (vs. 14,5% w 2021). Między miastem a wsią zacierają się również różnice w zakresie posiadania urządzeń z dostępem do Internetu, np. smartfonów.
  • W najlepszej sytuacji dochodowej znajdowały się małżeństwa bez dzieci na utrzymaniu, wśród których przeciętny dochód rozporządzalny na osobę był o 30,6% wyższy od średniej krajowej, podczas gdy dochód małżeństw z 3 lub większą ilością dzieci był o 26,8% niższy. W tym kontekście udział świadczenia 500+ w przeciętnym dochodzie rozporządzalnym był najwyższy w gospodarstwach rencistów (17,7%), w gospodarstwach pracowników, i pracujących na własny rachunek wyniósł nieco ponad 10%, najniższy był w gospodarstwach rolników (8,5%).
  • Subiektywne oceny sytuacji materialnej pogorszyły się w 2022 we wszystkich grupach z wyjątkiem rolników, których ocena poprawiła się nieznacznie. Podobnie jak w poprzednich latach najlepiej swoją sytuację materialną oceniały gospodarstwa pracujących na własny rachunek poza gospodarstwem rolnym (blisko 70% ocen pozytywnych), najsłabiej zaś gospodarstwa rencistów (21,1% ocen pozytywnych).
  • EUR: Holzmann (bank centralny Austrii i EBC) stwierdził, że EBC powinien podnieść stopę rezerwy obowiązkowej nawet dziesięciokrotnie do 5-10%. Holzmann ocenił, że banki wiele skorzystały na niekonwencjonalnej polityce pieniężnej i gdyby powrót do niej był konieczny, EBC będzie potrzebował rezerw banków w swojej sumie bilansowej. Obecnie banki są zobowiązane do lokowania na rezerwie ok. 1% wartości niektórych zobowiązań. W lipcu EBC podjął decyzję o obniżeniu oprocentowania rezerwy obowiązkowej do 0%.
  • USA: Zamówienia na dobra trwałe w sierpniu wzrosły o 0,2% m/m po spadku o 5,6% w lipcu (rewizja w dół z -5,2%), a wynik okazał się lepszy od oczekiwań – konsensus spodziewał się niewielkiego spadku. Dobry wynik to w dużej mierze zasługa zamówień zbrojeniowych (19,2% m/m), a z wyłączeniem tej kategorii zamówienia obniżyły się o 0,7% m/m. Jednocześnie zamówienia na dobra kapitałowe z wyłączeniem samolotów, które często uważane są za przybliżenie wydatków inwestycyjnych firm, wzrosły o 0,9% m/m, po dwóch miesiącach spadków o 0,4% m/m.