Dziennik Ekonomiczny: Cios dla niemieckiej gospodarki

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

 • W poniedziałek uwaga inwestorów skupiła się na rynku długu, wobec aukcji 20-letnich amerykańskich obligacji skarbowych o imponującej wartości 16 mld USD. Rentowności 10-letnich Treasuries spadły o 2pb. Indeksy giełdowe podlegały niewielkim zmianom. Notowania Microsoftu powędrowały w górę po informacji, że zatrudni on zwolnionych niedawno twórców OpenAI, w tym S.Altmana, który ma kierować wewnętrznym zespołem Microsoftu odpowiedzialnym za sztuczną inteligencję. Ropa Brent drożała w oczekiwaniu na posiedzenie OPEC+, które odbędzie się w dalszej części tygodnia. Złoty z nawiązką odrobił piątkowe straty – kurs EURPLN spadł do 4,35, a USDPLN pokonał z łatwością 4,00 i obniżył się poniżej 3,98. Rentowności krajowych obligacji przesunęły się w dół wzdłuż całej krzywej.
 • Dziś poznamy pierwsze z zaplanowanych na ten tydzień krajowych danych za październik. W pierwszym miesiącu 4q23 sytuacja na rynku pracy najpewniej pozostawała dobra, z solidną dynamiką wynagrodzeń (PKOe: 11,5% r/r), którą mogły podbijać wcześniejsze wypłaty premii świątecznych. Jednocześnie popyt na pracę pozostał ograniczony, czego oznaką będzie oczekiwana przez nas stabilizacja zatrudnienia (0% r/r) trzeci miesiąc z rzędu. Danym z rynku pracy będzie towarzyszyć publikacja dynamiki produkcji w polskim przemyśle, która według nas była dodatnia (1,9% r/r), po raz pierwszy od stycznia 2023. Odsezonowany poziom produkcji rósł w ostatnich dwóch miesiącach (m/m), a wynik w październiku był dodatkowo wspierany przez korzystny układ dni roboczych. Dalsze odwracanie się negatywnego szoku kosztowego powinno z kolei przełożyć się na pogłębienie spadku cen producenta do -3,4% r/r.
 • W centrum uwagi globalnych inwestorów znajdzie się protokół z listopadowego posiedzenia FOMC, który może pomóc rozstrzygnąć na ile uzasadniona jest rosnąca w ostatnim czasie wiara w zmianę nastawienia Fed. Brak podwyżki stóp w listopadzie sugeruje, że wydźwięk minutes może być jeszcze bardziej wyważony niż we wrześniu, co w świetle ostatnich dobrych danych inflacyjnych powinno wzmocnić przekonanie o zakończeniu cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w USA.
 • W cieniu minutes Fed będą dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym, które wg konsensusu pokażą nieco słabszy popyt niż we wrześniu.
 • Ważne mogą okazać  się  wystąpienia przedstawicieli EBC, w tym prezes Lagarde oraz I.Schnabel.
 • W regionie uwaga będzie skupiona wokół posiedzenia węgierskiego banku centralnego. MNB najpewniej będzie kontynuować obniżki stóp procentowych przy spadku inflacji, poprawie równowagi zewnętrznej i aprecjacji forinta. Podobnie jak konsensus, spodziewamy się obniżki stóp o 75pb, na co wskazuje niedawna wypowiedź wiceprezesa MNB, B.Virága, że takie tempo obniżek może zostać utrzymane do lutego 2024.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

 • GER: Inflacja PPI w październiku wzrosła do -11,0% r/r z -14,7% r/r, co oznacza, że deflacja cen producenta wyhamowała z najszybszego tempa spadku cen odnotowanego w historii danych. Trend spadkowy inflacji PPI zaczyna się odwracać, za co odpowiada wygasanie statystycznych efektów bazy na cenach energii. Wskaźnik z wyłączeniem tej kategorii obniżył się do 0,2% r/r z 0,8% r/r we wrześniu. Ceny energii wciąż są niższe niż przed rokiem, o 27,9%. Ceny dóbr pośrednich spadły o 4,6% r/r, głównie za sprawą niższych cen metali. Wzrosty cen odnotowano w przypadku dóbr konsumpcyjnych nietrwałych, o 3,9% r/r, do czego przyczyniły się rosnące ceny żywności.
 • GER: Bundesbank odniósł się do wyroku Sądu Najwyższego sprzed tygodnia, który stwierdził, że wykorzystanie 60 mld EUR funduszy pandemicznych na finansowanie transformacji klimatycznej jest niezgodne z konstytucją. W opinii banku centralnego, reguły fiskalne nie powinny być obchodzone, w tym rząd nie powinien wykorzystywać luk prawnych w celu uniknięcia limitu zadłużenia. Wicekanclerz R.Habeck stwierdził, że decyzja sądu będzie stanowić cios dla niemieckiej gospodarki, niesie ryzyko dla transformacji energetycznej i może się wiązać z wyższymi cenami energii dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.
 • POL: Kightley (Zarząd NBP) powiedziała, że cel inflacyjny zostanie osiągnięty pod koniec 2025. W odniesieniu do skupu aktywów stwierdziła, że jego uruchomienie jest nieuzasadnione przy podwyższonej inflacji i spowolnieniu gospodarczym. I.Dąbrowski (RPP) ocenił, że cel inflacyjny może zostać osiągnięty przed końcem przyszłego roku. W.Janczyk (RPP) stwierdził, że zarówno w 2024, jak i później występuje znacząca przestrzeń do obniżki stóp procentowych. W jego ocenie inflacja zbiega do celu bardzo szybko, choć nie można wykluczyć minimalnej korekty trendu spadkowego, co jednak nie będzie stanowić przesłanki do podwyżki stóp procentowych. W odniesieniu do kursu złotego dodał, że wycena polskiej waluty w sposób wystarczający sprzyja obecnie dezinflacji.
 • EUR: Wunsch (Bank Belgii) stwierdził, że zbyt silne oczekiwania na obniżki stóp procentowych w strefie euro mogą podważyć restrykcyjność polityki pieniężnej EBC i wymusić kolejne podwyżki. Dodał, że stopy procentowe powinny pozostać bez zmian w grudniu oraz styczniu. W jego ocenie na przełomie roku nie będzie jeszcze wiadomo, czy dynamika płac przełoży się na uporczywość inflacji w okolicy 3%. F.Villeroy de Galhau (Bank Francji) powiedział, że stopy procentowe najpewniej pozostaną bez zmian przez kilka najbliższych kwartałów. W jego ocenie pierwsza obniżka stóp procentowych będzie możliwa dopiero wtedy, gdy prognoza pokaże inflację na poziomie 2% na długo przed końcem horyzontu projekcji EBC. Prezes Banku Francji nie wykluczył wcześniejszego zakończenia reinwestycji aktywów w ramach programu PEPP, prawdopodobnie przed końcem 2024.
 • POL: Prezes PFR, Borys, powiedział, że aktywa PPK i PPE przekroczyły 20 mld PLN w każdym z programów. W jego opinii do końca dekady w obu programach może znajdować się łącznie 100-120 mld PLN. W programie PPK uczestniczy obecnie 3,37 mln osób.