Dziennik Ekonomiczny: Celna telenowela

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Rynkową uwagę zdominowały wczoraj kolejne zapowiedzi Prezydenta USA dotyczące wprowadzenia wyższych ceł na import stali i aluminium z Kanady. S&P500 stracił 0,8%, Nasdaq spadł o 0,2%, choć kontrakty na amerykańskie akcje rosły po tym jak udało się uniknąć eskalacji celnej z Kanadą, Ukraina osiągnęła porozumienie z USA, a D.Trump zapewnił, że nie oczekuje recesji w USA. Rentowności Treasuries wzrosły na całej długości krzywej. Dolar stracił względem euro, a EURUSD przebił barierę 1,09. Złoty był stabilny wobec euro i umocnił się względem do dolara, a USDPLN spadł poniżej 3,85. Rentowności krajowych SPW nieznacznie spadły na dłuższym końcu krzywej.
  • Globalnie najistotniejsze będą dzisiaj dane o inflacji CPI w USA. Konsensus zakłada, że w lutym obniżyła się ona jedynie marginalnie, do 2,9% r/r z 3,0% r/r w styczniu. Inflacja bazowa powinna spaść w tej samej skali, do 3,2% r/r z 3,3% r/r. Niewielki spadek powinien być jednak interpretowany w kontekście negatywnej niespodzianki ze stycznia, gdy inflacja wbrew oczekiwaniom wzrosła o 0,1pp, a jej impet wzrósł we wszystkich głównych kategoriach. Zgodny z oczekiwaniami wynik ma szansę wesprzeć oczekiwania na obniżki stóp w tym roku, które w ostatnich dniach się nasiliły, pomimo niezmiennie ostrożnej postawy członków FOMC.
  • Regionalnie w centrum naszego zainteresowania znajdzie się posiedzenie RPP. Stopy procentowe najpewniej pozostaną na niezmienionym poziomie, a dużo istotniejsza niż sama decyzja będzie najnowsza projekcja inflacji i PKB, która – wg zapowiedzi członków RPP - może zdeterminować moment pierwszej obniżki stóp procentowych. Kluczowe dla ścieżki inflacji będą założenia dotyczące kształtowania się cen energii, które – jak dotychczas zakładał NBP - miałyby wzrosnąć na skutek ich odmrożenia i spowodować wyskok inflacji w 4q25. Przy braku decyzji rządu w zakresie rozwiązań energetycznych po wrześniu 2025 przyjmowane dotychczas przez NBP założenia najpewniej zostaną utrzymane. W zakresie odczytów inflacyjnych punkt startowy marcowej projekcji (4q24) był w zasadzie zgodny ze wskazaniami projekcji z listopada. Niższa niż zakładał NBP była natomiast dynamika wynagrodzeń w gospodarce narodowej, a jest to jeden z kluczowych czynników wymienianych przez RPP wśród źródeł ryzyka dla kształtowania się dynamiki cen. Korzystniejszy z punktu widzenia inflacji jest też najpewniej kurs złotego. Łącznie nie spodziewamy się, by nowa projekcja znacząco odbiegała w ścieżce inflacji od założeń z listopada (może być tylko nieznacznie niższa). To zbyt mało, by zmienić nastawienie RPP, w której większość członków wskazuje na przestrzeń do obniżek stóp najwcześniej w lipcu, a więc przy okazji publikacji kolejnego Raportu o Inflacji.
  • Ponadto wypowiadać się będą przedstawiciele EBC: Prezeska Ch.Lagarde oraz główny ekonomista P.Lane.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • UKR/USA: Ukraina zgodziła się przyjąć propozycję USA dotyczącą wdrożenia 30-dniowego zawieszenia broni (całkowitego), a USA natychmiastowo przywróciły wymianę informacji wywiadowczych oraz dostawy sprzętu wojskowego. Porozumienie osiągnięto podczas negocjacji w Arabii Saudyjskiej, w których Amerykanów reprezentowali sekretarz stanu M.Rubio i doradca ds. bezpieczeństwa M.Waltz, a Ukrainę szef gabinetu prezydenta A.Jermak, szef MSZ A.Sybiha i minister obrony R.Umierow. USA i Ukraina zapowiedziały też rozpoczęcie negocjacji dotyczących osiągnięcia trwałego pokoju, który zapewni długoterminowe bezpieczeństwo. Państwa wyraziły też chęć podpisania umowy surowcowej, choć podkreślano, że nie była ona głównym tematem rozmów. Wdrożenie zawieszenia broni wymaga teraz decyzji Rosji – M.Rubio stwierdził, że teraz piłka jest po stronie Rosji i że liczy na gest dobrej woli ze strony Moskwy. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ M.Zacharowa oświadczyła jednak, że Rosja podejmie własne decyzje w sprawie konfliktu w Ukrainie i będą one wypracowywane wewnątrz Rosji, na warunkach rosyjskich, a nie amerykańskich.
  • USA: O godzinie 5 rano polskiego czasu weszły w życie 25% cła na cały import stali i aluminium do USA (ogłoszone w lutym). Cła najsilniej dotkną Kanadę, Meksyk, Brazylię, UE, Japonię, UK i Koreę Płd., czyli dużych eksporterów, którzy wcześniej byli całkowicie lub częściowo wyłączeni z ceł ogłoszonych w 2018. Wczoraj administracja D.Trumpa groziła też nałożeniem aż 50% ceł na import tych materiałów z Kanady (głównego ich dostawcy do USA), co było reakcją na plany oclenia energii elektrycznej eksportowanej z kanadyjskiej prowincji Ontario. Ostatecznie udało się obu stronom osiągnąć porozumienie i nie doprowadzić do dalszej eskalacji, rezygnując z dodatkowych ceł. Władze kanadyjskie jasno sygnalizują gotowość do obrony, utrzymania dotychczasowych podwyższonych ceł i reagowania analogicznymi podwyżkami ceł na ewentualne kolejne ruchy USA. UE wdrożyła działania odwetowe w postaci planu nałożenia ceł na import towarów wartych ok 26 mld USD (m.in. towary stalowe i aluminiowe, odzież, produkty spożywcze, AGD). UE ma niezwłocznie rozpocząć konsultacje z państwami członkowskimi, a przyjęcie nowych taryf spodziewane jest w połowie kwietnia. Od 1 kwietnia odwiesi również wcześniej zawieszone podwyżki ceł wdrożonych w 2018 i 2020. Wielka Brytania i Australia zdecydowały się nie odpowiadać USA podwyżkami ceł.
  • USA: Sekretarz handlu H.Lutnick bronił polityki gospodarczej D.Trumpa, mówiąc, że jest ona „tego warta”, nawet jeśli doprowadzi do recesji. Stwierdził też, że przyczyną recesji byłaby polityka J.Bidena. Trump ocenił, że nie oczekuje recesji, ale „boomu”, a rynki finansowe po prostu są wahliwe.
  • USA: Izba Reprezentantów zatwierdziła projekt dalszego finansowania rządu federalnego do końca roku podatkowego (30 września), w celu yniknęcia „shutdownu”. Projekt trafi do Senatu, a w przypadku jego przyjęcia, do podpisu przez prezydenta D.Trumpa. Przegłosowanie projektu w Senacie nie jest jednak oczywiste – wymagane jest ponad 60 głosów, co oznacza, że Republikanie potrzebowaliby przynajmniej 8 głosów senatorów Demokratów. Przyjęty projekt zakłada m.in. zwiększenie o 6 mld USD wydatków na obronność i zmniejszenie o ok. 13 mld USD finansowania pozostałych programów rządowych.
  • UE/USA: Komisarz UE ds. handlu M.Szefczovicz przyznał, że chociaż jego rozmowy handlowe z USA w lutym wydawały się przebiegać konstruktywnie, to wygląda na to, że amerykańska administracja nie szuka porozumienia z UE. Komisarz dodał, że Unia nadal podkreśla, że chce mieć konstruktywną i pozytywną relację handlową z USA i jest przekonana, że żadna ze stron nie zyska na cłach, które będą tylko obciążeniem, zarówno dla firm, jak i obywateli. W 2. połowie lutego M.Szefczovicz i sekretarz handlu USA H.Lutnick odbyli rozmowę na temat relacji handlowych na linii USA-UE. UE proponowała wtedy m.in. wzajemne obniżenie ceł na wszystkie wyroby przemysłowe i zwiększenie zakupów gazu z USA. Rozmowy nie doprowadziły jednak do zmiany spojrzenia USA, a Prezydent D.Trump zapowiedział nałożenie 25% cła na towary z UE.
  • CZE: Inflacja CPI w lutym obniżyła się do 2,7% r/r z 2,8% r/r w styczniu, a finalne dane były zgodne ze wstępnym odczytem. Spadek inf lacji to zasługa niższej dynamiki cen dóbr (1,4% r/r w lutym wobec 1,7% r/r w styczniu) przy niezmienionej inflacji usługowej (4,7% r/r). Inflacja bazowa również nie zmieniła się względem poprzedniego miesiąca i wyniosła 2,5% r/r.
  • HUN: Inflacja CPI w lutym nieoczekiwanie wzrosła do 5,6% r/r z 5,5% r/r w styczniu, podczas gdy konsensus zakładał jej spadek do 5,3% r/r. Inflacja bazowa wyniosła 6,2% r/r wobec 5,8% r/r miesiąc wcześniej. Ceny żywności wzrosły o 7,1% r/r (wobec 6,0% r/r miesiąc wcześniej), zaś ceny usług o 9,2% r/r (wobec 8,5% r/r). Dynamika cen dóbr wyhamowała do 4,3% r/r. MNB w komunikacie po ostatnim posiedzeniu odnotował wzrost ryzyka dla inflacji i przewidywał, że wskaźnik wróci do celu później niż zakładał w grudniu 2024. Zaskoczenie w danych za luty będzie umacniać zachowawcze podejście banku centralnego i oddalać perspektywę kolejnych obniżek stóp procentowych – stopa bazowa MNB od września 2024 wynosi 6,50%.
  • HUN: Premier V.Orban poinformował, że od połowy marca marże sprzedawców detalicznych na 30 podstawowych artykułów spożywczych nie będą mogły przekraczać 10%. Regulacja cen ma pomóc w walce z inflacją, w tym inflacją cen żywności, która w lutym wyniosła 7,1% r/r.
  • USA: Według raportu BLS dotyczącego wolnych miejsc pracy i rotacji pracowników (JOLTS), w styczniu liczba wakatów wzrosła do 7,740 mln z 7,508 mln w grudniu (dane zrewidowane). Odczyt był wyższy od rynkowych oczekiwań, które zakładały wzrost do 7,665 mln. Jednym z wskaźników kondycji rynku pracy obserwowanych przez Fed jest stosunek liczby wakatów do liczby bezrobotnych, który od 10 miesięcy oscyluje w przedziale 1,0-1,2. Relatywnie niska jest też stopa dobrowolnych odejść pracy, sugerująca obniżoną konkurencję o pracownika pomiędzy firmami. Naszym zdaniem dane o wakatach, liczbie nowozatrudnionych i zwolnionych w styczniu nie odzwierciedlają jeszcze efektów polityki D.Trumpa i E.Muska, a te zobaczymy dopiero w kolejnych miesiącach.
  • POL: Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie pracuje obecnie nad podatkiem cyfrowym dodając, że za polską politykę podatkową odpowiada wyłącznie minister właściwy do spraw finansów publicznych. W poniedziałek wicepremier i minister cyfryzacji K.Gawkowski poinformował, że Ministerstwo Cyfryzacji w najbliższych miesiącach zaprezentuje model podatku cyfrowego od przychodów lub zysków „bigtechów” w Polsce. Do stanowiska MF odniósł się K.Gawkowski mówiąc, że prace nad modelem podatku cyfrowego toczą się w Ministerstwie Cyfryzacji, ze względu na to, że resort jest w stałym kontakcie z korporacjami i organizacjami związanymi z rynkiem cyfrowym.
  • POL: Rząd przyjął pierwszy pakiet deregulacyjny przygotowany przez MRiT zawierający m.in. nowe reguły kontroli w firmach oraz upraszczające i przyspieszające procedury administracyjne.
  • ROM: Sąd Konstytucyjny podtrzymał decyzję Centralnego Biura Wyborczego i ostatecznie wykluczył C.Georgescu z udziału w wyborach prezydenckich (4 i 18 maja). C.Georgescu zwyciężył w unieważnionej I turze wyborów i byłby faworytem do zwycięstwa w nadchodzących wyborach.
  • POR: Parlament odrzucił wotum zaufania wobec rządu, co oznacza dymisję premiera L.Montenegro, upadek rządu i konieczność przedterminowych wyborów. Powodem odwołania są zarzuty korupcyjne. Oznacza to kolejny kryzys polityczny i trzecie wybory w ciągu ostatnich dwóch lat.

Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Internetowe serwisy informacyjne PKO Banku Polskiego wykorzystują pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania, łączenia z innymi danymi posiadanymi przez Bank oraz zmiany ustawień plików cookies a także ich usuwania z przeglądarki internetowej, znajdują się w Polityce prywatności Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce oznacza potwierdzenie zapoznania się z powyższymi informacjami i zgodę na wykorzystywanie plików cookies w celach marketingowych.