Dziennik Ekonomiczny: BoE i SNB zatrzymują podwyżki stóp

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Kolejny dzień indeksy akcyjne w USA spadały, a rentowności Treasuries rosły (10-letnich najwyżej od 2007), do czego przyczyniły się bardzo dobre dane z rynku pracy, sygnalizujące mocną koniunkturę i wywierające presję na pozostawienie stóp „wyżej na dłużej”. Dolar umocnił się wobec głównych walut. Brytyjski funt oraz szwajcarski frank osłabiły się po braku oczekiwanej przez rynki podwyżki stóp przez BoE i SNB. Ceny ropy wzrosły powyżej 94 USD/bbl po wstrzymaniu przez Rosję eksportu diesla w trybie natychmiastowym. Sesja na krajowym rynku walutowym cechowała się podwyższoną zmiennością i zakończyła się osłabieniem złotego. Rentowności krajowych obligacji wzrosły, śladem rynków bazowych, ale pewnie też jako reperkusja wcześniejszych wypowiedzi prezesa NBP o zawężonej przestrzeni do dalszych obniżek stóp.
  • Dziś czeka nas porcja wstępnych PMI za wrzesień dla przemysłu i usług ze strefy euro oraz USA. Głęboki spadek indeksów w europejskich usługach w sierpniu rozbudził obawy przed recesją. Oczekiwania zarówno dla Niemiec, jak i całej strefy euro wskazują na stabilizację indeksów, a kolejna negatywna niespodzianka usługowa może nasilić skalę pesymizmu. Dane z USA zapewne kolejny raz wskażą na lepszą sytuację niż w Europie.
  • W kraju poznamy dane o podaży pieniądza za sierpień, której dynamika ze względu na efekt wysokiej bazy spowolniła wg naszego szacunku do 6,9% r/r z 8,0% r/r w lipcu. Z uwagą będziemy śledzić rozwój akcji kredytowej – lipiec stał pod znakiem relatywnie powolnego jej rozruchu. Wieczorem Moody’s może ogłosić wynik przeglądu polskiego ratingu – nie oczekujemy zmian nawet perspektywy ratingu (A2 stabilna).

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Spadek realnej sprzedaży detalicznej w sierpniu był słabszy od oczekiwań – sprzedaż obniżyła się o 2,7% r/r (PKOe: -4,0% r/r, kons: -3,8% r/r) po spadku o 4,0% r/r w lipcu. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych (odsezonowanie GUS) sprzedaż wzrosła o 1,3% m/m. Krajowy konsument kontynuuje wychodzenie z dołka, wspierany realnym wzrostem wynagrodzeń. Więcej w Makro Flashu: „Koniec lata w sprzedaży nie tak zły jak zakładano”.
  • POL: Produkcja budowlano-montażowa w sierpniu sprawiła pozytywną niespodziankę - wzrosła o 3,5% r/r (PKOe: 1,5% r/r vs 1,1% r/r w lipcu). Struktura wzrostu pozostaje niezmienna - segment budowy budynków notuje spadki (-5% r/r) w konsekwencji wzrostu stóp procentowych, który zmroził budownictwa mieszkaniowe, i zakończenia boomu magazynowego. Motorem wzrostu pozostaje natomiast inżynieria lądowa (11,8% r/r) korzystająca z ostatniego roku realizacji projektów ze „starej” perspektywy unijnej. Wskaźniki wyprzedzające rynku mieszkaniowego wskazują na odbicie: odsezonowana liczba rozpoczętych budów oraz pozwoleń na budowę odbiła od dna i powinna w kolejnych miesiącach rosnąć wraz z poprawą kondycji konsumentów i obniżkami stóp procentowych.
  • UK: Bank Anglii, wbrew oczekiwaniom, pozostawił bazową stopę procentową na poziomie 5,25%. Konsensus wskazywał na wzrost o 25pb, ale niepewność była duża – głosy analityków rozkładały się niemal równo między zakładających podwyżkę i pozostawienie stóp bez zmian. Bank Anglii zakomunikował przy tym, że nie jest to jeszcze zakończenie cyklu, a ewentualne podwyżki nastąpią, jeśli inflacja będzie wyższa od prognozowanej. Sierpniowa projekcja Banku Anglii zakładała powrót inflacji do celu (2%) w 2q25. W komunikacie po decyzji podkreślono, że ryzyko dla inflacji jest wciąż głównie po negatywnej stronie (tj. większe dla wyższej od prognozowanej), ale ostatnio zmalało. Argumentem przeciwko podwyżce, poza szybszym od prognoz spadkiem inflacji w sierpniu, były obawy o wzrost gospodarczy (również w otoczeniu brytyjskiej gospodarki, szczególnie w strefie euro). Ekonomiści banku wskazują, że w 3q23 wzrost PKB w Wielkiej Brytanii może wynieść zaledwie 0,1% r/r (nieco mniej niż zakłada sierpniowa projekcja), dostrzegają też schłodzenie koniunktury na rynku pracy.
  • SWI: Bank centralny Szwajcarii zgodnie z naszą prognozą pozostawił stopę bazową bez zmian na poziomie 1,75%. Decyzja była zaskoczeniem dla rynku, ponieważ konsensus wskazywał na kolejną podwyżkę o 25pb, a jej prawdopodobieństwo zwiększała decyzja EBC o podwyżce w poprzednim tygodniu. SNB zasygnalizował, że nie można wykluczyć podwyżek stóp procentowych na kolejnych posiedzeniach. Dodał także, że jest gotowy interweniować na rynku walutowym, jeśli wystąpi taka konieczność. Zaktualizowana prognoza inflacji zakłada nieco niższą jej ścieżkę począwszy od 2024, a do rewizji przyczyniły oczekiwania głębszego spowolnienia gospodarczego i słabszej presji inflacyjnej z zagranicy. Zakładamy, że tym samym SNB zakończył już cykl podwyżek stóp.
  • SWE: Bank centralny Szwecji podniósł stopę bazową o 25pb do 4,0%. Decyzja była zgodna z konsensusem i naszymi oczekiwaniami. Po decyzji zasygnalizowano, że może nie była to jeszcze ostatnia podwyżka w cyklu, a kolejny ruch byłby wskazany wraz z dalszym osłabieniem SEK lub pojawieniem się nowych szoków inflacyjnych. Bank podkreśla systematyczny spadek inflacji, przy jej uporczywości po stronie usług. Riksbank ocenia, że obecny poziom stóp znajduje się na poziomie restrykcyjnym, co wraz z oczekiwanym umocnieniem SEK powinno pozwolić na powrót inflacji do celu w 2024. Podwyżki stóp wywierają wpływ na gospodarkę – ceny nieruchomości w 2q23 obniżyły się o 10,5% r/r. Oczekujemy, że Riksbank nie zdecyduje się na kolejnych posiedzeniach na dalsze podwyżki stóp.
  • NOR: Norges Bank podniósł stopy procentowe o 25pb, w tym stopę depozytową do 4,25% - zgodnie z konsensusem i naszą prognozą. Zapowiadane są kolejne podwyżki, bank prognozuje stopę procentową w  4q23 na poziomie 4,31%, a w 1q24 na poziomie 4,44%.
  • JPN: Bank Japonii nie zmienił stóp procentowych – główna krótkookresowa stopa wynosi nadal -0,1%. Utrzymano również zasady kontroli krzywej dochodowości. Bank centralny nadal będzie utrzymywał rentowność 10- letnich obligacji rządowych w okolicy 0,5%, (przy poziomie docelowym 0,0%), ale pozwoli długoterminowym stopom procentowym wzrosnąć powyżej tego poziomu bez ustalania „sztywnych limitów”. Bank zaoferuje także skup 10-letnich obligacji w operacjach o stałym oprocentowaniu 1%.
  • TUR: Bank centralny Turcji po raz czwarty podniósł stopy procentowe, o 500pb do 30%, kontynuując rozpoczętą w czerwcu politykę gospodarczą nastawioną na ograniczanie inflacji (w sierpniu 58,9% r/r).
  • EUR: Nagel (EBC i Bundesbank) powiedział, że jest zbyt wcześnie, aby mówić, że stopy procentowe w strefie euro osiągnęły swój szczyt, bo zmagamy się wciąż z uporczywą inflacją. Według niego inflacja w strefie euro nie obniża się w oczekiwanym przez niego tempie. M.Kazaks (EBC i Bank Łotwy) wskazywał, że ostatni wzrost cen ropy nie jest przejściowy, przez co generuje ryzyko w górę dla inflacji. Stwierdził też, że jest „w miarę zadowolony” z obecnego poziomu stóp procentowych, ale nie wyklucza kolejnej podwyżki. Oczekiwania rozpoczęcia obniżek stóp przez EBC w 1h24 są jego zdaniem przedwczesne. Z kolei B.Vujcic (EBC i Bank Chorwacji) wskazał, że kolejne podwyżki stóp procentowych prawdopodobnie nie będą konieczne, jeśli zrealizują się obecne prognozy banku.
  • EUR: Koniunktura konsumencka w strefie euro we wrześniu pogorszyła się, mierzący ją wskaźnik obniżył się głębiej od oczekiwań – do -17,8 pkt. (konsensus: -16,5 pkt.) z -16 pkt. w sierpniu. Był to drugi spadek z rzędu.
  • USA: Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu zaskakująco spadła do 201 tys. (kons. 217 tys.) z 221 tys. tydzień wcześniej, obniżając tym samym średnią 4-tygodniową do 217 tys. Liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłków dla bezrobotnych wyniosła 1,662 mln i pozostawała w nieznacznym trendzie spadkowym. Dane wskazują, że hamowanie aktywności na amerykańskim rynku pracy przebiega poprzez słabszy popyt na pracę (i spadek liczby wakatów), bez wpływu na stopę bezrobocia. Dane wspierają realizację scenariusza „miękkiego lądowania” gospodarki.
  • USA: Sprzedaż domów na rynku wtórnym w sierpniu wyniosła 4,04 mln (po zannualizowaniu), co oznacza spadek o 15,3% r/r oraz o 0,7% m/m. Podczas ośmiu miesięcy tego roku, dla których znamy dane, spadek wystąpił w sześciu. Dobra sytuacja na rynku pracy (wywierająca pozytywny wpływ) jest neutralizowana przez skutki wysokiego oprocentowania kredytów hipotecznych. Medianowa cena mieszkań na rynku wtórnym wyniosła 407 tys. USD - wzrosła o 3,9% r/r i była dodatnia drugi miesiąc z rzędu. Okres spadkowy cen mieszkań już się zakończył.
  • USA: Deficyt na rachunku obrotów bieżących w 2q23 poprawił się do 212,1 mld USD z 214,5 mld USD w 1q23. W relacji do PKB deficyt wyniósł 3,2%, o 0,1pp mniej niż w 1q23. Poprawa wynikała głównie z większej nadwyżki w handlu usługami i dochodach pierwotnych przy głębszym deficycie w handlu towarami.
  • POL: Ceny skupu podstawowych towarów rolnych w sierpniu spadły o 18,7% r/r po spadku o 11,8% r/r w lipcu. W ujęciu miesięcznym odnotowano ósmy spadek cen z rzędu. Ceny zbóż były o 41,6% r/r niższe, żywiec o 9,1% r/r, a drób o 13,1% r/r. Spośród analizowanych przez GUS towarów rolnych zdrożały ziemniaki (29,8% r/r) i trzoda chlewna (9,8% r/r). Spadki cen płodów rolnych przekładają się na dezinflację żywnościową CPI, ale skala tego przełożenia jest ograniczana przez wzrost kosztów przetwórców spożywczych (energia i praca) oraz politykę marżową sieci handlowych.