Dziennik Ekonomiczny: Amerykański przemysł przebija oczekiwania

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Wczoraj na Wall Street ceny akcji oscylowały w pobliżu rekordowych poziomów, a indeks S&P 500 zbliżał się do 5 500 punktów. Nvidia stała się najbardziej wartościową spółką świata, wyprzedzając Microsoft i Apple. Entuzjazm wspierały bardzo dobre dane o produkcji przemysłowej z USA, które przeważyły nad obawami o spowolnienie wydatków konsumpcyjnych. Rentowności obligacji amerykańskich minimalnie spadły, a dolar pozostawał względnie stabilny względem euro. Rentowności krajowych SPW obniżyły się, a złoty zyskał na wartości, dzięki lekkiej poprawie nastrojów w Europie. Pod koniec dnia kurs EURPLN kształtował się w okolicy 4,34, a USDPLN 4,04.
  • Kalendarz istotnych publikacji ogranicza się dziś do krajowych danych o koniunkturze konsumenckiej. Zakładamy, że czerwcowy wskaźnik bieżących nastrojów wzrósł w okolice -13 pkt z -13,8 pkt i jesteśmy tu minimalnie bardziej optymistyczni niż konsensus (-13,5 pkt.). Poprawie wciąż sprzyjała komfortowa dla pracowników sytuacja na rynku pracy i relatywnie niska inflacja.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 0,1% m/m, słabiej niż prognozowano (kons.: 0,3% m/m). Źródłem zaskoczenia w dół była sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut, która obniżyła się o 0,1% m/m, a oczekiwano jej wzrostu. Częściowo za mniejszą wartość nominalną sprzedaży odpowiadają niższe ceny benzyny oraz promocje w sklepach meblowych z okazji Dnia Pamięci. Jednak w dół skorygowano też dane o sprzedaży za kwiecień. Niewielka dynamika sprzedaży detalicznej sygnalizuje, że amerykańscy konsumenci zachowują większą ostrożność, biorąc pod uwagę utrzymującą się inflację, stopniowo ochładzający się rynek pracy oraz niepewne perspektywy dotyczące obniżek stóp procentowych.
  • USA: Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 0,9% m/m, przebijając nawet najbardziej optymistyczne prognozy z ankiety Bloomberga (kons.: 0,3% m/m). Wzrost napędzało przetwórstwo przemysłowe, gdzie produkcja zwiększyła się o 0,9% m/m, wspierana sprzedażą dóbr konsumpcyjnych. Dane kontrastują z badaniami koniunktury (m.in. ISM), które sygnalizowały, że amerykański przemysł ma problemy z nabraniem rozpędu w warunkach podwyższonych cen, słabnącego popytu konsumpcyjnego i wysokich kosztów finansowania zewnętrznego.
  • GER: Indeks instytutu ZEW, który mierzy oczekiwania niemieckich inwestorów i analityków co do wzrostu gospodarczego Niemiec, ustabilizował się w czerwcu na relatywnie wysokim poziomie. Odczyt na poziomie 47,5 pkt. wobec 47,1 pkt. przed miesiącem był jednak niższy od oczekiwań. Oceny sytuacji bieżącej uległy niewielkiemu pogorszeniu – indeks spadł do -73,8 pkt. z -72,3 pkt. w maju, a jego poziom wskazuje na utrzymywanie się w gospodarce trudnych warunków. Obecny poziom indeksu ZEW wciąż wskazuje na wiarę w ożywienie, która w przeszłości materializowała się w ciągu kilku kwartałów. Stagnacja ocen bieżących może jednak sugerować pewne opóźnienie tego procesu.
  • HUN: Bank Węgier dokonał wczoraj obniżki stóp procentowych o 25pb, w tym stopy bazowej do 7,00%, zmniejszając tym samym tempo luzowania polityki pieniężnej. Decyzja była zgodna z rynkowymi oczekiwaniami, choć my dopuszczaliśmy obniżkę o 50pb. W ocenie MNB poprawa perspektyw inflacji pozwoliła na dalsze obniżanie podstawowej stopy procentowej, podczas gdy niestabilne otoczenie rynków finansowych, znaczące napięcia geopolityczne i zagrożenia dla perspektyw inflacji uzasadniały wolniejsze tempo obniżek niż w kwietniu i maju (gdy MNB obniżał stopy w krokach po 50pb). Bank opublikował nowe prognozy PKB oraz inflacji. Perspektywy wzrostu gospodarczego nie uległy zmianie (2,5% w 2024, 4,0% w 2025 oraz 3,5% w 2026), natomiast w dół zrewidowano ścieżkę inflacji (3,8% w 2024, 3,0% w 2025 oraz 3,0% w 2026). Pełny Raport o Inflacji ukaże się w czwartek.
  • EUR: Ceny konsumpcyjne w maju wzrosły o 0,2% m/m i 2,6% r/r (wobec 2,4% r/r w kwietniu), a inflacja bazowa przyspieszyła do 2,9% r/r (z 2,7% r/r w kwietniu). Wciąż najbardziej inflację podnoszą ceny usług (dodając 1,83 pp do HICP), znacznie mniejszą, ale również istotną rolę, odgrywają podwyżki cen żywności, alkoholu i tytoniu (+0,53pp w maju). Finalne dane były zgodne ze wstępnym szacunkiem i powinny być neutralne dla EBC.
  • USA: Williams (New York Fed) powiedział, że wszelkie decyzje Fed dotyczące luzowania polityki pieniężnej będą zależały od napływających danych. Obecnie J.Williams spodziewa się, że inflacja w tym roku będzie nadal spadać i ocenia, że gospodarka zmierza w dobrym kierunku, a popyt i podaż zaczynają się równoważyć.
  • POL/EU: Według szacunków NATO, w 2024 Polska wyda na obronność 4,12% PKB - najwięcej w Sojuszu. Na drugim miejscu w zestawieniu jest Estonia z wydatkami na poziomie 3,43% PKB, a na trzecim USA (3,38%). Najmniej, ok. 1,3% PKB, na obronę wydadzą w br. Belgia, Luksemburg, Słowenia i Hiszpania.